Častna priznanja Združenja novinarjev in publicistov prejeli Alenka Puhar, Igor Omerza in preiskovalna ekipa EkstraVisor

Datum:

V Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) so na nocojšnji slovesnosti v Ljubljani podelili častna priznanja Boruta Meška. Priznanje za življenjsko delo je letos prejela novinarka in publicistka Alenka Puhar. Priznanji za posebne dosežke pa sta pripadli preiskovalni skupini Televizije Slovenija EkstraVisor in publicistu Igorju Omerzi.

Glas Puharjeve v slovenski družbeni in medijski krajini je po oceni ZNP “tak, da ga ni mogoče spregledati, je tako drugačen in sočasno tako trdoživ, da mu pravzaprav ni potrebno ničesar dodajati, pač pa mu je najbolje prisluhniti“. Ob tem so v ZNP poudarili miselno in izrazno ostrino letošnje nagrajenke za življenjsko delo. Puharjeva si lahko ostrino “privošči predvsem zato, ker vseskozi dobro ve, o čem govori”. “Kjer se večina zadovolji z abstraktnim modrovanjem na podlagi tistega, kar so napaberkovali od drugih, zanjo od vsega začetka novinarske kariere štejejo preverljiva dejstva, do katerih pride sama,” piše v obrazložitvi priznanja. Kot menijo v ZNP, je v Sloveniji malo mislecev, “ki bi bili do slovenskega komunističnega sistema in njegovega jugoslovanskega malika bolj neprizanesljivi od Puharjeve, kar pa spet izraža s pošteno, na suhih podatkih utemeljeno ostrino”.

Ustanovitev ZNP je sicer povezana z letom 2007, častna priznanja pa so prvič podelili leta 2011, v spomin na urednika in novinarja Boruta Meška, ki je umrl 20. maja 2010.

Preiskovalno skupino EkstraVisor, ki jo je Televizija Slovenija ustanovila aprila 2016, so v ZNP nagradili za posebne dosežke v novinarstvu. Sestavljajo jo preiskovalci Mateja Cankar, Neža Steiner, Vanja Gligorović, Anže Zabukovšek, novinar Viki Twrdy, vodja skupine pa je Lidija Hren. Po oceni ZNP se je skupina najbolj izkazala z raziskovanjem malverzacij pri projektu Teš 6. “Njihovo raziskovanje je bilo temeljito in poglobljeno, prikaz ugotovitev pa nazoren. Javnosti so postregli s podatki o ključnih koruptivnih ravnanjih v projektu in njihovih akterjih, o čemer so mediji pred tem le namigovali,” so navedli v ZNP. Ob tem so izrazili skrb, ker ugotovitev skupine niti matična niti druge medijske hiše ne nadgradijo.

Omerzo pa je ZNP nagradilo za posebne dosežke v publicistiki. Kot piše v obrazložitvi, Omerza “sistematično in neprekinjeno raziskuje arhivsko gradivo, sestavlja zgodbo za zgodbo ter Sloveniji nudi vpogled v najbolj krut in nečloveški del polpretekle zgodovine“. Njegov zakaj je po navedbah ZNP razgaljenje preteklega političnega režima, da se ta ne bi več pojavil. “Ker resnica včasih boli, njegovo raziskovalno in publicistično delo ni povšeči tistim, ki so bili na kakršen koli način vpleteni v dogodke, o katerih piše, zato so mu med drugim poskušali preprečiti dostop do arhivov,” so še spomnili v ZNP.

Rok Kranjc

Sorodno

Zadnji prispevki

Meddržavno sodišče v Haagu zavrnilo protiizraelske ukrepe Nikaragve

Meddržavno sodišče v Haagu (ICJ) je danes zavrnilo zahtevo...

Je Golob znova na počitnicah?

Tina Gaber je ponovno na morju. Je z njo...

3,6-milijonski trik Svobode in Levice

Ocenjeni stroški skupne izvedbe volitev in treh referendumov znašajo...

Socialistični bajoneti uspeli odgnati še eno tuje podjetje iz Slovenije

Slovenskim aktivistom je očitno uspelo odgnati podjetje Glovo, ki...