Razlike v plačah so zelo velike: nekje 738, drugje 1.229 evrov

Datum:

Razmišljati in poročati o plačah v teh zapravljivih zadnjih decembrskih dneh, ko se je življenje dobesedno preselilo v velika trgovska središča, verjetno ni najbolj modra poteza. Ali pač? Kakorkoli, ob koncu leta smo preverili podatke o neto plačah, ki jih v povprečju prejmejo zaposleni v posameznih občinah.

Slovenska povprečna neto plača je 1.122,40 evra. Med 12 statističnimi regijami je najvišja v osrednji Sloveniji, kjer zaposleni prejme 1.199,86 evra neto plače. Druga po najvišjih plačah je jugovzhodna Slovenija, kamor spadajo Dolenjska, Bela krajina in Kočevsko-ribniško območje. 21 občin torej. Zaposleni v tej regiji povprečju prejmejo po 1.091,49 evra neto plače. Lestvica gre potem navzdol, najslabše plačani so zaposleni v primorsko-notranjski regiji, kjer prejmejo 1.000,72 evra neto mesečno.

Razpon med regijami v Sloveniji je torej od 1.000 do 1.200 evrov. Dvesto evrov neto mesečno je razlika med najvišjo in najnižjo povprečno mesečno neto plačo. Letno je to okoli 2.400 evrov.

Kaj pa znotraj regije, po občinah?
Podatki za naših 21 občin kažejo še bistveno večje razlike. Najnižjo neto plačo so oktobra prejeli zaposleni v Občini Osilnica: 738,59 evra. Najvišjo plačo so prejeli zaposleni iz Novega mesta: 1.229,43 evra. Razlika je neverjetnih 491 evrov mesečno ali 5.892 evrov letno. V dveh letih je to že vrednost novega clia. Manj kot 1.000 evrov neto v povprečju, poleg Osilnice, prejmejo še zaposleni v občinah: Črnomelj, Metlika, Semič, Sodražica, Straža in Žužemberk. Več od slovenskega povprečja, ki znaša 1.122,40 evra neto, pa so oktobra prejeli le zaposleni v občini Novo mesto. Ostale občine so vmes.

Podatki so za oktober 2019. Vir: SURS

Ob povprečni neto plača zaposlenega v Sloveniji v višini 1.122,40 evra je bil bruto znesek 1.741,70 evra, kar pomeni, da nam je bilo od bruto plač odtegnjenih 619,30 evra davkov in prispevkov. Zaposleni tako v povprečju prejme vsega 64,4 % bruto plače, ostalo gre državi.

K temu znesku gre še t. i. drugi bruto, ki ga uradna statistika ne prikazuje, podjetja pa plačujejo tudi te davke in prispevke (cca 15 % dodatno), zato pogosto slišimo, kako obdavčeno je delo v Sloveniji. Plače v naši državi so tudi med najbolj obdavčenimi v EU, zato so tudi neto zneski, ki jih prejmejo zaposleni, tako nizki.

C.R., Moja Dolenjska

Sorodno

Zadnji prispevki

Svoboda političnih čistk v medijih

Ob svetovnem dnevu svobode tiska, ki je bil včeraj,...

Romana Tomc ob dnevu svobode medijev: “Za leve piškotki, za desne kazni”

Evropska poslanka Romana Tomc je ob dnevu svobode medijev...

Vučić namočil Čeferina pri posredovanju za finale Lige Evropa

Če si v dobrih odnosih s predsednikom Evropske nogometne...

Manca Košir v poslovilnem pismu: Za več paliativne in negovalne oskrbe za umirajoče

V Slovenskem društvu Hospic, v katerem je Manca Košir kot prostovoljka več...