Pahor po desetih letih vnovič v objemu Kosorjeve

Datum:

Na hrvaški strani mostu na mejnem prehodu Metlika-Jurovski Brod sta se ob desetletnici vstopa Hrvaške v EU danes srečala nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor in nekdanji predsednik republike ter premier Borut Pahor. Ta je poudaril, da je Slovenija z deblokado hrvaškega vstopa v EU izbrala pot prijateljstva.

Borut Pahor je v govoru spomnil, da je o vstopu Hrvaške v EU pravzaprav odločil slovenski narod, ki je na referendumu s potrebno večino po 18 letih sporov med državama odločil v prid hrvaškega vstopa v Unijo. Slovenci so namreč na referendumu leta 2010 podprli arbitražni sporazum o meji s Hrvaško, ki sta ga pol leta prej sklenila Pahor kot slovenski premier in Kosorjeva. V njem sta se dogovorila, da odprto mejno vprašanje preneseta pred arbitražno sodišče.

Slovenija je po sklenitvi sporazuma odpravila blokado pogajanj Hrvaške z EU in kasneje tudi ratificirala hrvaško pristopno pogodbo z Unijo, poroča STA.

Foto: STA

Hrvaška je lahko postala 28. članica EU, ker so Slovenci “v situaciji, ki zaradi finančne in gospodarske krize ni bila lahka, zmogli toliko modrosti, da so videli v prihodnost“, je dejal Pahor. Slovensko ljudstvo je takrat izbralo “pot prijateljstva, dobrega sosedstva, pot iskrenih in dobrih odnosov med narodoma in državama“. “Tega ne gre pozabiti. Mi, Slovenci, kot razlog za naš ponos. Pa tudi naši hrvaški prijatelji ne. Da bodo znali ceniti to odločitev, ki je bila sprejeta,” je povedal. Glede arbitražne razsodbe o poteku državne meje med Slovenijo in Hrvaško, ki je hrvaška stran ne priznava, je Pahor dejal, “se bodo slej ali prej našli razumni ljudje, ki bodo menili, da pri tem ni druge alternative“.

Jadranka Kosor: Prijateljstvo pomagalo reševati skupne probleme
Kosorjeva pa je orisala potek dogodkov pred nekaj več kot desetimi leti. Strinjala se je s Pahorjem, da so bili časi težki in da sta meddržavne spore uspela rešiti tudi po zaslugi njunega “medsebojnega in iskrenega prijateljstva“. Najpomembnejši dosežek njunega sodelovanja pa je bil v tem, da sta si obe strani začeli zaupati, je poudarila. Vsega doseženega sicer ne bi bilo, če s Pahorjem “ne bi prevzela težkega bremena“, je še menila ter spomnila na barvno usklajenost njene obleke in Pahorjeve kravate, ki je “sprostila vzdušje” ob njunem prvem srečanju.

Srečanje v Jurovskem Brodu je ob desetletnici hrvaškega vstopa v EU pripravilo društvo Anno ’93 z Dunaja, ki združuje na Dunaju živeče Hrvate. Društvo je pred desetimi leti na Dunaju priredilo praznovanje ob vstopu Hrvaške v EU, prvih deset let Hrvaške v povezavi pa so želeli obeležiti s srečanjem nekdanjih voditeljev, da bi ju spomnili na njuno ključno vlogo pri nadaljevanju pogajanj Hrvaške z EU.

Andrej Žitnik

Sorodno

Zadnji prispevki

Primc: To so stranke smrti, zastrupitev, laži in uničevanja življenj

V prvi polovici marca je koalicija z Gibanjem Svoboda...

Atentat na premierja bi se lahko zgodil tudi v Sloveniji

To, kar se je zgodilo na Slovaškem, je stopnička...

V Peruju bodo trans identitete obravnavane kot duševne motnje

Perujska oblast je 10. maja objavila predsedniški odlok, ki...