[Video] Romana Tomc: Če migracij ne bomo ustavili, Evrope ne bo več

Datum:

Romana Tomc je sodelovala v razpravi Studia Evropa z naslovom Evropski parlament: Demokracija v službi državljanov, ki jo je organizirala Pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji.

Pri glavnih dosežkih in izzivih na področjih, na katerih so bili aktivni v tem mandatu, je Tomčeva kot podpredsednica odbora za zaposlovanje in socialne zadeve poudarila pomen socialnih politik v življenju Evropejcev. Pojasnila je, da so socialne politike v posameznih državah članicah različne ter da je to eno izmed področij, kjer velja načelo subsidiarnosti, kar pomeni, da je to področje v pristojnosti držav članic. Obstajajo pa uredbe, strategije, usmeritve in priporočila na področju sociale, ki jih sprejema Evropski parlament in služijo kot usmeritve državam članicam. Omenila je izzive brezposelnosti, neenakosti in socialnih razlik, ki so ob visoki inflaciji in rasti življenjskih stroškov zaznamovali mandat.

Kot primer zavezujočega dokumenta za vse države članice, ki uresničuje Evropski steber socialnih pravic iz leta 2017, je Romana Tomc omenila direktivo o minimalni plači, ki države članice zavezuje k določanju minimalne plače z zakonom ali prek socialnega dialoga med sindikati in delodajalci, kot je to praksa v skandinavskih državah.

Kot sopredsednica medskupine za demografske izzive je poslanka poudarila pomembnost obravnave demografskih vprašanj ter opozorila na dolgoročne izzive, s katerimi se EU premalo ukvarja. Ob vprašanju prednostnih nalog iztekajočega mandata je izpostavila zeleni prehod. Na zeleni prehod imajo različne politične skupine različne poglede. Vsi si želimo boljšega in zdravega okolja, a posledice sprejema prvih ukrepov iz paketa Pripravljeni na 55 se že kažejo kot obremenitev, ki pa sčasoma postaja vse manj konkurenčno na globalnem trgu. Končno ceno zelenega prehoda pa vedno plačajo državljani.

Govorili so tudi o ilegalnih migracijah, za katere poslanka meni, da če jih ne bomo ustavili, Evrope, kot jo poznamo, ne bo več. Spregovorila je o pomembnosti razlikovanja med legalnimi in ilegalnimi migracijami. Kot eno izmed možnosti za rešitev te krize je navedla vzpostavitev registracijskih centrov izven EU za migrante in dosledno vračanje.

Ob zaključku je Romana Tomc povedala, da lahko pričakujemo, da bodo rezultati evropskih volitev v veliki meri odraz (ne)uspešnosti reševanja migrantske krize. Želi si, da bi v Evropskem parlamentu prevladovalo več zdrave pameti, zato je pozvala, da se čim več ljudi udeleži volitev, saj se v Evropskem parlamentu sprejemajo odločitve, ki so zelo pomembne za naše življenje.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Vabljeni na znanstveno konferenco Leto 1944 na slovenskem – osemdeset let pozneje

Študijski center za narodno spravo in Park vojaške zgodovine...

Veličastna slovesnost ob poklonu žrtvam komunističnega terorja

Kljub lanski škandalozni ukintivi obeležitve spomina na žrtve komunističnega...

Na I. osnovni šoli Celje bo organizirano poletno počitniško varstvo

Na I. osnovni šoli Celje bo že 10. leto...

Ribnica: Drevi pogovorni večer z Alešem Hojsom

Drevi, ob 19.30, bo v muzeju v Ribnici, v...