Slovenski ribič v hrvaški Istri ujel strupeno napihovalko

Datum:

Pri otoku Ceja v Medulinskem zalivu so v ponedeljek opazili sedem srebrnoprogastih napihovalk, so danes sporočili iz puljskega akvarija. Eno od teh izjemno strupenih rib je ujel in fotografiral slovenski ribič.

Slovenski ribič Anton Vidovič je ribo ujel na globini 19 metrov. Prevzel jo je Neven Iveša z Univerze Jurja Dobrile v Pulju, so še sporočili iz Aquariuma Pula na družbenem omrežju Facebook.

Srebrnoprogasta napihovalka (Lagocephalus sceleratus) vsebuje izredno močan strup tetrodotoksin, ki ob zaužitju lahko povzroči hude zdravstvene težave in smrt. Največ ga je v spolnih žlezah in jetrih, prisoten pa je tudi na koži. Za ljudi je tetrodotoksin smrtonosen, usoden pa naj bi bil ob zaužitju že en- do dvomiligramski odmerek. Znanega protistrupa zanj ni.

Foto: FB

Srebrnoprogasta napihovalka je invazivna vrsta ribe, ki živi v tropskih predelih Indijskega in Tihega oceana. V Sredozemsko morje je prišla iz Rdečega morja skozi Sueški prekop in je zdaj že več let navzoča v Jadranu. Zaradi plenjenja in pomanjkanja naravnih sovražnikov negativno vpliva na biotsko raznovrstnost in ogroža ribištvo, saj poškodujejo ribiške mreže, trga vabe in trnke.

STA

Sorodno

Zadnji prispevki

Kokotova v poletni obleki in pod palmo provocira levičarske novinarje

Poslanka stranke Resnica Katja Kokot je 21. julija 2026...

Skrajno levičarski lokal, ki zbira denar za ilegalne migrante, ostal brez blagajne

La P’tite Base, skrajno levičarski aktivistični lokal na trgu...

Evropska komisija blokira glas ljudstva: pobuda Save Europe Act razglašena za “rasistično”

Evropska komisija je uradno zavrnila registracijo panevropske kampanje Save...

[Fotogalerija] Janšev vzpon v severno steno Triglava zaznamovalo posebno srečanje

Predsednik SDS Janez Janša je strasten pohodnik in plezalec,...