Bomo zdaj financirali tudi slavljenje komunistične preteklosti?

Datum:

Poveličevanju simbola rdeče zvezde in petju partizanskih pesmi ni videti konca. Slednje ima od 22. maja zdaj tudi uradno poseben kulturni status, ki pa bo v prihodnje gotovo tudi pravna podlaga za dodeljevanje sredstev pevskim zborčkom, ki slavijo komunistično preteklost.

                   

22. maja so bile v Register nesnovne kulturne dediščine vpisane tri nove enote, med njimi tudi petje partizanskih pesmi. Pobudnik in osnovni nosilec vpisa je Partizanski pevski zbor, v Register pa je vpisan še Ženski pevski zbor Kombinat.

Žalostno je, da se v 21. stoletju ne slavi Slovenije in slovenstva, ampak raje komunistično preteklost, ki nam glede na grozote in število izvensodno pobitih nikakor ne more biti v ponos. A aktualna oblast je ne le uvrstila petje partizanskih pesmi v Register nesnovne kulturne dediščine, s tem utira pot tudi do prihodnjega morebitnega financiranja slavljenja komunistične preteklosti.

Na Ministrstvu za kulturo pod vodstvom Aste Vrečko so med drugim zapisali,da je umetniška dejavnost pevskih zborov in pevskih skupin kot izvajalk partizanskih pesmi ključna za ohranjanje partizanskega glasbenega izročila. Vsak bi ob tem pomislil, da bi se ministrstvo za kulturo prej borilo za spodbujanje slovenstva in domoljubnih pesmi – a ne pod Golobovo vlado.

Kombinatke, režimski pevski zbor. (Foto: posnetek zaslona)

Pobudnik in osnovni nosilec vpisa je Partizanski pevski zbor (PPZ) iz vasi Planina pod Mirno gor nad Semičem, ki je 20. aprila letos slavil 80. obletnico ustanovitve. Poleg slednjega je v Register vpisan še en nosilec in sicer totalitaristična skupina Kombinatke, pričakovati pa je, da se bo tja uvrstila tudi totalitaristična skupina Pinka Tomažiča.

Bomo zdaj financirali tudi širjenje jugonostalgije?
Vse to pa utira pot pravni podlagi za dodeljevanje finančnih sredstev. Ministrstvo za kulturo je že lani konec leta objavilo Javni razpis za izbor javnih kulturnih projektov na področju nesnovne kulturne dediščine, ki jih bo v letu 2024 sofinancirala Republika Slovenija iz proračuna, namenjenega kulturi (JPR-NKD 2024).

Predmet javnega razpisa je (so)financiranje kulturnih projektov, namenjenih varovanju in oživljanju nesnovne kulturne dediščine posebnega pomena ter tistih projektov varovanja in oživljanja nesnovne kulturne dediščine, ki so neogibno nujni in zahtevajo takojšnjo izvedbo, kar pomeni, da bo zdaj sem spadalo tudi petje partizanskih pesmi in širjenje jugonostalgije.

A.H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Velik odstotek Američanov obžaluje nakup električnih vozil in načrtuje prehod nazaj na običajna vozila

Skoraj polovica Američanov obžaluje nakup elekrtičnega vozila in se...

Ima Slovenija najdražjo elektriko v Evropi?

Slovenija ima najvišjo ceno električne energije, 0,115 evra za...

Nastalo je novo zavezništvo Domoljubi za Evropo

V Evropskem parlamentu je nastalo novo politično zavezništvo Domoljubi...

Romska problematika se stopnjuje; zadnji primer je krvavi napad na osnovni šoli

Rom je napadel vrstnika in ga poslal v bolnišnico....