Nekdanja jugoslovanska tajna policija UDBA je bila v mnogih pogledih hujša od podobnih agencij sovjetskega tipa. Znana je bila po tem, da je v tujini politične disidente lovila in pobijala, med njimi veliko nedolžnih ljudi. Slovela je tudi po mučenjih, ugrabitvah in bombnih napadih ter “zmontiranih” procesih, ciljala pa na resnične (in fantomske) nasprotnike režima. Tuji mediji so se namreč aktivirali za javni moralni detoks nekdanje jugoslovanske agentke Marte Kos, kandidatke za evropsko komisarko.
UDBA – nekdanja jugoslovanska tajna policija – je bila skrajno brutalno orodje povojne komunistične vlade. Bila je sredstvo paranoičnih oblasti za odkrivanje resničnih in namišljenih nasprotnikov nedemokratičnega režima. Celo v tujini je zalezovala emigrantske demokrate (nekateri med njimi so tudi velikani slovenske osamosvojitve, npr. Dimitrij Rupel, Igor Bavčar, Janez Janša, France Bučar, Franc Jeza).
Z mučenjem nedolžnih do lažnih pričevanj
Tajna policija je zalezovala tako domače kot tuje novinarje, duhovnike in zavržene slovenske ter jugoslovanske komuniste (npr. Rankovića, Kavčiča, Djilasa). Na tujem je izvajala atentate (celo na tuje politike), likvidacije, bombne napade in ugrabitve, kot navaja poznavalec Igor Omerza.
Slovela je tudi po zmontiranih procesih, na katerih so nič hudega sluteče nedolžne posameznike (celo politično nezainteresirane glasbenike in kulturnike) z mučenjem prisilili v lažna pričevanja. Prav tako je mnoge pošiljala na prestajanje zaporne kazni na Goli otok.
George Soros in “beljenje” javne podobe
Zakaj je to pomembno? Ker so se v tujini in Sloveniji (novinar Dela Peter Žerjavič) pojavili apologeti, ki skušajo “pobeliti” javno podobo UDBE, s tem pa njeno nekdanjo sodelavko Kosovo narediti za sprejemljivejšo kandidatko. Tega so se temeljito lotili na portalu Euronews, kjer je avtor Aleksandar Brezar (omenjen kot bosanski novinar s povezavami do finančnega špekulanta Georgea Soroša, povezan je tudi z “depolitiziranim” predsednikom sveta RTV Slovenija Goranom Forbicijem) opozicijsko SDS uvodoma pričakovano razglasil za “desno populistično” stranko.
UDBA/SDB was the Cold War’s nastiest intelligence service. It liquidated ca 100 members of the “enemy emigration” in the West, 1965-90 — some nasty types and war criminals among them, but many were mere dissidents. They even murdered kids. Never forget this. https://t.co/9LaMTPTuAx
— John Schindler (@20committee) September 14, 2024
S tem je zmanjšal težo njenih navedb (oziroma evropske poslanke Romane Tomc), ki je UDBO primerjala z vzhodnonemškim Stasijem. V nadaljevanju je zapisal, da kritiki Udbe pogosto izpostavljajo “njene skrajne primere, vključno z zunajsodnimi umori” ter da se v državah, nastalih na območju nekdanje Jugoslavije, na desnici vse a priori ocenjuje kot negativno. Avtor je prepričan, da Udbe ni mogoče primerjati z drugimi tajnimi službami nekdanjega vzhodnega bloka.
Omalovaževanje in “kokakola komunizem”
Meni, da je to povezano s tem, da je bila jugoslovanska družba bistveno svobodnejša od vzhodnonemške. Vzhodna Nemčija je bila plod sovjetske okupacije, za Jugoslavijo pa trdi, da je bila “neodvisna”. Beograd je dejansko lovil ravnotežje med dvema blokoma. Različico komunizma, ki naj bi se posledično vzpostavila v Jugoslaviji, je označil za “kokakola komunizem”. Avtor je skušal na koncu relativizirati pomen/pozicijo Kosove v organizaciji.
Domen Mezeg