Anketa agencije Parsifal je pokazala, da prebivalci Slovenije menijo, da se stvari v državi pretežno razvijajo v napačno smer, kar je močno sporočilo vladi. Prav tako bi večina anketirancev na referendumu o Zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, glasovala proti zakonu, kar je hladen tuš za kulturno ministrico Vrečko, zato ne preseneča njen poziv k bojkotu referenduma. Ljudje ravno tako v večji meri niso naklonjeni Zakonu o zdravstveni dejavnosti. Vse navedeno vlado vabi k samorefleksiji in razmisleku o odstopu.
V zadnji anketi agencije Parsifal so anketirance med drugim vprašali, ali se stvari v Sloveniji razvijajo pretežno v pravo ali v napačno smer. Večina (67,2 %) anketirancev meni, da se stvari v Sloveniji razvijajo pretežno v napačno smer, tretjina (32,8 %) anketirancev pa meni, da se stvari v Sloveniji razvijajo v pretežno pravo smer.
Prav tako so bili anketiranci povprašani glede svoje udeležbe na prihajajočem referendumu o Zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki bo 11. maja 2025. Referenduma o Zakonu, se bo udeležila polovica (51,4 %) anketirancev, dobra tretjina (35,3 %) se ga ne bo udeležila, ostali še niso odločeni.

Polovica (51,3 %) anketirancev, bi na referendumu o Zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, glasovala proti zakonu. Za zakon bi glasovala četrtina (26,2 %) anketirancev, ostali še ne vedo kako bi glasovali.

Zakon bi dodatno podaljšal čakalne vrste
Anketiranci so bili povprašani tudi glede podpore Zakonu o zdravstveni dejavnosti. Polovica vprašanih, natančneje 47,1 %, meni, da bo novi zakon, ki zdravnikom v javnih zdravstvenih zavodih prepoveduje delo pri zasebnikih brez koncesije, povzročil povečanje odhodov zdravnikov iz javnega sistema ter dodatno podaljšal čakalne vrste.

Po drugi strani 22,2 % vprašanih verjame, da bo zakon pripomogel k zmanjšanju čakalnih vrst in izboljšal dostopnost storitev v javnem zdravstvu. Nekoliko manj, 20,6 %, meni, da zakon ne bo imel večjega vpliva.

Telefonsko in spletno anketo je med 7. 4. in 10. 4. 2025 opravila agencija Parsifal. V raziskavo je bilo zajetih 830 anketirancev, od tega 49,3 % žensk. Povprečna starost znaša 51,9 leta, standardni odklon je 16.6. Največ anketirancev je iz najstarejše starostne skupine (43,4 %), nekoliko manj je zastopana srednja starostna skupina (37,6 %), najmanj je anketirancev iz najmlajše starostne skupine (19 %). Največ anketirancev je z dokončano srednjo šolo (35,7 %), sledijo tisti z dokončano višjo, visoko izobrazbo ali več (32 %), 23,7 % anketirancev ima poklicno šolo in 8,5 % anketirancev ima dokončano osnovno ali nedokončano osnovno šolo. Največ anketirancev prihaja z vasi ali iz zaselka (51,2 %), sledi mesto (31,6 %) in manjši kraj (17,2 %). Največ anketirancev prihaja iz Osrednjeslovenske regije (26,8 %), sledita Podravska (16,1 %) in Savinjska (11,9 %) regija.
Domen Mezeg