Božičnico najbolj ogroža Golob

Datum:

“Božičnica bo. Za vse. Obvezna,” je poslancem, ki odločajo o tem, ali bodo dodelili dodatek k plači, ta teden odločno zagotovil premier Robert Golob. Poslanci o tem ne morejo odločati. Golob govori, predlagal pa ni ničesar. Je tisti, ki najbolj ogroža izplačilo božičnice. Kot vladar je to pozabil načrtovati v državnem proračunu za letošnje leto in tudi zakona, ki bi omogočil izplačilo, ni predlagal. Vladni ministri ga prav tako še niso videli, čeprav je leta že skoraj konec.

Golob je bil pred poslanci izjemno odločen, da bi prikril svojo napako. Smo tik pred volitvami in kaže, da bo oblast prevzel Janez Janša. Vse raziskave javnega mnenja so takoj pokazale, da si ljudje odločno želijo več denarja, kar najbolj ovira Golob, ki predloga za to še ni pripravil, prav tako se ni dogovoril z vsemi, ki bi morali vsote izplačati.

Preberite tudi: Cerkev proti asistenci pri samomoru – škof Saje pozval k zaščiti človeškega dostojanstva

Je pa Golob prst usmeril stran od sebe in nam razkril, kdo so pravi sovražniki ljudstva. O odločanju o zakonu o božičnici, ko ga bo končno predlagal, je poslancem napovedal: “Verjamem, da boste takrat lahko pokazali, do koga vam je – ali do ljudi ali do redkih posameznih premožnih Slovencev.” Sam je, ob tem, da se prepozno spomni, kaj želijo ljudje in kaj bi kot voditelj moral za to narediti, eden teh posameznih premožnih Slovencev. Obogatel je kot del politične elite, in sicer z državnim denarjem, tj. z državno elektriko. Morebitna božičnica ne bo udarila po njem in njemu podobnim. Reči je mogoče, da “blefira”.

Dogajanju, za katerega je značilno, da Golob z glasnim govorjenjem prikriva, da ni naredil, kar bi moral, nismo priča prvič. To počne ves čas. Zaslovel je z obljubo sodnikom o tem, kako jim bo takoj povečal plače, ker on ni pravnik, saj naj bi pravniki samo govorili. Med njimi je bil, kot je dejal Golob, tudi Miro Cerar. Golob je praktik, ki dela. Trguje z elektriko in jo prodaja državi, katere vodja je. Po napovedi sodnikom ni povišal plač, in sicer tako dolgo, da je plače sodnikom in tožilcem nazadnje povišalo ustavno sodišče zaradi nespoštovanja sodbe, ki je to terjala od Goloba, ki je to obljubil. Ujelo ga je pravo. Miro Cerar.

Podobno je uvedel posebno vladno popisovanje cen v trgovinah, da bi ljudem zagotovil cenejši kruh, mleko in podobne proizvode, ker so se cene dvignile. Cene so se v vladnih popisih zatem iz meseca v mesec nižale. V trgovinah so izdelke iz vladnih popisov kupcem skoraj že doplačevali, da bi jih le vzeli, če bi jih našli. Pozneje je posebno vladno popisovanje cen izginilo. Od takrat statistiko spet prikazuje statistični zavod, ki je tudi državni. Vladni. Ljudje še naprej vse več nakupujejo v sosednjih državah, kjer ni vladnega nadzora nad cenami. Slednje so tudi nižje zaradi nižjih davkov in prispevkov.

Visokih božičnic, še posebej, če se bo vlada odrekla visokim davkom in prispevkom, si vsi zelo želimo in to nadvse podpiramo. Tudi Spletni časopis to podpira. Če bogati posamezniki zaradi uspešnosti to zmorejo, so lahko tudi višje od Golobovih idej, kot so višje v sosednji državi, ki ni socialistična. Težave se lahko pojavijo, in sicer še posebej zato, ker se je Golob spomnil prepozno, saj pri nas obratujejo podjetja, ki jim v zapletenih časih ne kaže dobro. Med njimi so zlasti podjetja z velikim številom delavcev, ki bi jih dodatno nenačrtovano izplačilo lahko popolnoma uničilo. Takšnih je kar nekaj.

Veliko presenečenje je, da bi se vodja vlade in njegova koalicija zdaj nenadoma odrekla davkom in prispevkom za izplačilo božičnice. Tudi za ta podjetja. Pred tem je vlada tri leta in pol delala obratno. Ukinila je znižanje davčnega primeža prejšnje vlade in uvedla dodatne prispevke, obstoječe pa povišala – tudi upokojencem. Z božičnico, če bo ta znašala 639 evrov neto, bodo stranke Gibanje Svoboda, SD in Levica povrnile vsaj majhen delček tistega, kar so ljudem že vzele zadnja leta, ko ob višjih davkih in prispevkih poslujejo z več milijardnim minusom, ki ga načrtujejo tudi za prihodnja leta. Gospodarska rast je strmoglavila proti ničli.

V izplačilu božičnice v javnem sektorju, čeprav vladajoči poslujejo z milijardnim minusom, Golob in vladne stranke ne vidijo težav. Posojilo je vedno mogoče najti. Klemen Boštjančič zmore.

Finančni minister Klemen Boštjančič (Foto: BOBO)

O zakonu, po katerem bi računovodje lahko začeli pripravljati izplačilo božičnice, parlament še ne odloča. Ministri zakona, ki naj bi ga predlagali parlamentu, še niso videli, čeprav nas do konca leta čakajo le še trije meseci. Prav tako so sindikalisti z referendumsko proceduro ogrozili izplačilo božičnice (zimskega dodatka) upokojencem, ki so ga poslanci vladnih strank na vrat na nos potrdili ta mesec na izredni seji parlamenta, in sicer s pomočjo demokratov pod okriljem Anžeta Logarja. Kljub izredni seji je bilo to prepozno, ker so se prepozno spomnili – kot skoraj vedno.

Spremembe pokojninskega zakona je parlament že potrdil, vendar bo zakon težko obveljal. Dodatek bi bilo mogoče izplačati z novembrsko pokojnino. Če bo zaradi referendumskih procedur obveljal po novem letu, bo prav tako kršil ustavo, saj bo zahteval izplačilo v času, ki bo že mimo. Pazite – zakona o božičnicah sploh še ni. Kljub temu je mogoče slišati, da bi zakon, s katerim ga bodo uzakonjali, lahko bil interventni, saj so vladajoči, ko je bil čas, na to spet pozabili. Ne vedo, ne znajo. Potem pa čarajo.

Kako to razumejo obrtniki, je pojasnil generalni direktor obrtne zbornice Danijel Lamperger: “Gre za preveč pomembno temo, da bi konec leta, ko se plani že končujejo in veliko podjetij že dela plane za naslednje leto, šli na licitacijo, kakšna bo nova obveznost, ki bo uzakonjena kakšnih 14 dni prej, ko bo tudi bilo potrebno jo izplačati. To je popolnoma neresno, že celotna debata v zvezi s tem.” Ni nujno, da bodo obveznosti obveljale štirinajst dni prej. Povsem mogoče je, da se bo zapletlo in bodo veljavne pozneje.

Golob bo moral, ker je zamudil vse roke, zelo paziti, s čim bo prišel v parlament. Vsak postopek za zbiranje 40.000 podpisov za referendum, četudi ne bodo zbrani, bo onemogočil izplačilo božičnice. Za to ne bodo krivi pobudniki. Golob bo, ker s svojo koalicijo počne vesoljske neumnosti in to prikriva z vpitjem čez druge.

Predsednik vlade Robert Golob (Foto: BOBO)

Za koliko denarja gre? Če bo božičnica izplačana v višini 639 evrov vsem zaposlenim (brez samostojnih podjetnikov), bo to zneslo 536 milijonov evrov. V sto milijonih se to meri tudi v državnem proračunu za celoten javni sektor, RTV SLO in podobne … Vladajoči so to za letos pozabili načrtovati. Si lahko predstavljate? To se je zgodilo celo volilnem letu, ko je bilo jasno, da bodo morali kupovati volivce. Večjih čudakov na vladi še nismo imeli. Velja tudi za Goloba kot glavnega vodjo tega cirkusa.

P. S. Ta teden je skoraj vse, kar je vredno vedeti o božičnici, veličastno razložil primorski korespondent Žerjal pri Godlerju na Planet TV. Le najboljši komiki še lahko dosežejo to vlado. Med drugim je opozoril tudi na to, da je bila nekoč božičnica le za pridne, zdaj bo pa za vse. Tudi za vlado. Pa še “halal mesarji” bodo morali praznovati božič.

Peter Jančič, Spletni časopis

Sorodno

Zadnji prispevki

Migracije nemške davkoplačevalce stanejo več deset milijard evrov

Novi podatki nemškega zveznega finančnega ministrstva kažejo, da bodo...

Čestitke Janezu Janši dežujejo od vsepovsod

Po izvolitvi Janeza Janše za novega predsednika vlade je...

Trump nenadoma prekinil načrte za konec tedna: v ozadju iranski načrt na atentat Trumpove hčere?

Ameriški predsednik Donald Trump je nepričakovano prekinil svoje načrte...