V zadnjih letih je vprašanje carin in trgovinske politike ponovno zavzelo pomembno mesto v ameriški politični diskusiji. Ob nedavni uvedbi recipročnih carin pod vodstvom predsednika Donalda Trumpa so se v pragmatični analizi pojavili kritični glasovi ameriških demokratov. Ironično pa je, da so bili prav ti demokrati tisti, ki so prvi vzpostavili idejo o carinah, a se je natančno držal svojih obljub le Trump.
Po tednih pričakovanj je Donald Trump v sredo napovedal 10-odstotni temeljni davek na uvoz iz vseh držav ter višje carinske stopnje za številne tiste, ki imajo trgovinske presežke z ZDA. S to strategijo je predsednik uresničil ključno obljubo iz svoje predvolilne kampanje o zvišanju davkov na tuje blago, da bi zmanjšal trgovinsko vrzel, ki jo druge države ogrožajo s svojim nepoštenim ravnanjem.
“Jasno je, da medtem ko so Nancy Pelosi, Bernie Sanders in Barack Obama na neki točki vsi podprli carine, je le Donald Trump dosledno stal ob njih in se ni prodal. Njegovo neomajno stališče dokazuje, da je resnično zavezan zaščiti ameriških interesov in delovnih mest, za razliko od ostalih,” je le eden od številnih komentarjev uporabnikov na družbenem omrežju X. Ti so komentirali videoposnetke zgoraj omenjenih predstavnikov demokratov, ki so pred leti spodbujali in zagovarjali carine, danes pa kritizirajo ameriškega predsednika, ker obljube dejansko uresničuje.
1) 1996 Nancy Pelosi encourages all of Congress to back reciprocal tariffs
2) 2008 Bernie Sanders wants tariffs, says jobs are going overseas
3) 2018 Barack Obama calls for reciprocal tariffs
4) 1988 Donald Trump says foreign countries must pay tariffs
Only 1 hasn’t sold out pic.twitter.com/6jqXqaYALC
— Wall Street Apes (@WallStreetApes) April 4, 2025
Demokratska podpora carinam: Preteklost, ki jo “pozabljajo”
Leta 1996 je demokratična predstavnica Nancy Pelosi v predstavniškem domu kritizirala podelitev statusa države z največjimi ugodnostmi (MFN) Kitajski. Ob tem je opozorila na naraščajoči trgovinski primanjkljaj in vpliv na ameriška delovna mesta: “Danes bodo člani kongresa pozvani, da postavijo oznako: Kako daleč mora Kitajska iti?” V letih, ki so sledila, so peli podobne note tudi drugi demokrati. Bernie Sanders je leta 2008 opozoril, da bo prosta trgovina brez carin uničila ameriško proizvodnjo, kar odraža stalno zaskrbljenost demokratskih voditeljev glede ekonomskih učinkov finančne liberalizacije. Barack Obama se je na letnem predavanju Nelsona Mandele 2018 izrekel za vzajemnost, ko je opomnil, da morajo razvite države, kot so ZDA, zahtevati pravičen dostop do trgov, kar potrjuje, da so carine dolga leta povzročale politično zanimanje med demokrati.
Trumpova doslednost in napovedi iz preteklosti
Izstopajoče zanimanje javnosti je zbudil tudi videoposnetek iz leta 1988, v katerem Trump kritizira zunanjo politiko ZDA in napoveduje trgovinska neravnovesja. Njegove tovrstne izjave odmevajo tudi danes, ko antagonizira politike, ki “ne plačajo poštenega deleža”. Med posnetkom je Trump poudaril, da v Kuvajtu “živijo kot kralji” ob trgovini z nafto na račun ZDA, kar dodatno odmeva v trenutnih debatah o plačilu zaveznikov.
Finančne posledice carin
Carine, ki jih pobira agencija za carino in mejno zaščito, predstavljajo pomemben vir prihodkov za ameriški proračun. Leta 2022 so carine prispevale približno 80 milijard dolarjev, kar je pomemben vir za financiranje zvezne vlade.

Trumpova administracija se osredotoča na povečanje prihodkov iz carin za financiranje znižanja davkov, kar lahko vodi do nesorazmernih koristi za premožne, kar ugotavljajo številne analitične skupine, poroča The Times.
A. H.