Evropska nogometna zveza UEFA, ki jo vodi Slovenec Aleksander Čeferin, je kaznovala škotsko nogometno ekipo Glasgow Rangers, ker so njeni navijači med tekmo razvili transparent proti prebujenski ideologiji. V čem je sporočilo “Izognite se prebujenim tujim ideologijam – branite Evropo” sporno?
“Vsi imamo dovolj politične korektnosti. Pri nas, v zahodnem svetu, svobode govora ni več. Ne moreš več povedati, kaj si misliš,” je Čeferin letos povedal za Delo. Le dva meseca kasneje je angleško moštvo, ki tekmuje v okviru Uefe, prejelo visoko denarno kazen, navijačem pa grozi dosmrtna prepoved ogleda tekem, ker so “povedali, kaj si mislijo.”
Huda kazen za “rasistično” vedenje
UEFA je namreč v torek sankcionirala ekipo Rangersov, potem ko so navijači med tekmo lige Europa proti Fenerbahčeju dvignili “diskriminatoren” transparent, pri čemer je škotski klub dejal, da je v postopku izdaje dosmrtne prepovedi dostopa na tekme odgovornim. Moštvu iz Glasgowa so povedali, da bodo morali zapreti svojo znamenito tribuno Copland za eno tekmo, če se v dveh letih ponovi “kakršno koli dejanje rasističnega in/ali diskriminatornega vedenja.”
Rangersi ne obsojajo Uefe, ampak navijače
Klub Rangersov je prejšnji teden obsodil svoje navijače, potem ko je bil na tekmi proti Fenerbahčeju v začetku tega meseca izobešen transparent, na katerem je pisalo “Izognite se prebujenim tujim ideologijam – branite Evropo”.
“Ta kazen mora služiti kot resen in pomemben opomin za majhno manjšino navijačev, ki spravljajo ime Rangers na slab glas,” je v torkovi izjavi dejal 55-kratni škotski prvak.
Čeferin nastopa le za slovensko javnost
Glede na to, da UEFA še vedno izreka kazni, kot da smo sredi najbolj gorečega stadija woke norije, je očitno, da Čeferin s pozivom k svobodi govora ne misli resno. Obstajata dve možnosti: ta, da zagovarja svobodo govora le takrat, ko je govor njemu in njegovim ideološkim tovarišem primeren – v tem primeru seveda ne gre za nobeno svobodo govora. Ali pa že v osnovi svobodo govora zagovarja s figo v žepu, vedoč, da Evropa še ni doživela zdravorazumske renesanse, in se le za potrebe slovenske javnosti prodaja kot nekakšen novodobni Trump (spomnimo, da bi imel Trump v Sloveniji kar presenetljivo veliko podporo v primerjavi z drugimi narodi EU).
Je torej sprenevedanje Čeferina znak, da se želi nekoč, v ne tako daljni prihodnosti preizkusiti tudi v slovenski politiki?
I. K.