Da je življenje dejansko dražje, med drugim kaže tudi zadnji podatek Statističnega urada RS. Po njihovih navedbah so bile “življenjske potrebščine v letošnjem januarju v povprečju za 2,0 % dražje kot v lanskem“.
Cene življenjskih potrebščin so se januarja na letni ravni zvišale, in sicer za 2,0 %. Storitve so se v povprečju podražile za 3,1 %, blago za 1,5 %. Pri blagu dnevne porabe so se cene zvišale za 2,1 % in pri poltrajnem blagu za 1,0 %, medtem ko so se pri trajnem blagu znižale za 0,3 %, poroča SURS.
Največji vpliv na letno inflacijo sta imeli skupini prevoz ter hrana in brezalkoholne pijače, vsaka s prispevkom 0,4-odstotne točke. Cene v skupini prevoz so se zvišale za 3,0 %, medtem ko so se hrana in brezalkoholne pijače podražile za 2,3 %. Dodatnih 0,3-odstotne točke so k inflaciji prispevale višje cene v restavracijah in hotelih, kjer so se cene dvignile za 4,8 %. Podražitve v skupinah alkoholne pijače in tobak (3,5 %), rekreacija in kultura (2,2 %) ter raznovrstno blago in storitve (2,2 %) so vsaka prispevale po 0,2-odstotne točke.

Januarja so se cene življenjskih potrebščin v primerjavi s prejšnjim mesecem v povprečju znižale za 0,4 %. Glavni razlog za mesečno deflacijo so bile nižje cene oblačil in obutve zaradi sezonskih razprodaj. Oblačila so se pocenila za 10,6 %, kar je inflacijo znižalo za 0,5-odstotne točke, obutev pa za 6,7 %, kar je dodalo še 0,1-odstotne točke. Znižanje cen počitniških paketov za 2,9 % je dodatno prispevalo k deflaciji z 0,1-odstotne točke.
Na drugi strani so deflacijo delno ublažile podražitve brezalkoholnih pijač (3,1 %), gostinskih storitev (1,5 %) in naftnih derivatov. Tekoča goriva so se podražila za 1,2 %, bencin za 1,4 %, dizelsko gorivo pa za 0,9 %, kar je vsako dodalo 0,1-odstotne točke inflacije.

Cene storitev so se na letni ravni zvišale za 3,8 %, cene blaga pa za 1,5 %. Med blagom so se cene dnevne potrošnje povečale za 2,3 %, poltrajno blago se je podražilo za 0,4 %, medtem ko so se cene trajnega blaga znižale za 1,1 %. Januarja je letna inflacija, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, dosegla 2,3 % (leto prej 3,4 %), mesečna sprememba cen pa je znašala –0,3 %.
Podatki o inflaciji za države članice EU so za december 2024 dostopni na tej povezavi. Povprečna letna inflacija v evroobmočju je decembra znašala 2,4 % (novembra 2,2 %), v celotni EU pa 2,7 % (novembra 2,5 %). Najnižjo inflacijo je imela Irska (1,0 %), najvišjo pa Romunija (5,5 %). V Sloveniji je bila decembra 2,0-odstotna inflacija.
A. H.