Na družbenem omrežju X je eden od uporabnikov izpostavil zanimive podatke, ki namigujejo na morebitno izkoriščanje dobrodelnih sredstev s strani radijskega voditelja Denisa Avdiča. Avdič naj bi leta 2014 kupil nepremičnino v Ljubljani za približno 337.614 evrov, delno financirano s kreditom v višini 160.000 evrov. Podatki, objavljeni leta 2025, kažejo, da je leta 2021, po dobrodelnem maratonu poplačal preostali del kredita, kar je sprožilo polemike o viru sredstev.
Domneve temeljijo na objavi na X, ki je bila izdana 20. maja 2025, in podrobno opisuje nepremičnino, finančne transakcije ter javne reakcije. Objava vključuje uradne dokumente in zemljevide, ki po besedah uporabnika @peterkoder potrjujejo lastništvo in vrednost nepremičnine, hkrati pa prinaša tudi dodatne podatke o kreditu ter dobrodelnem maratonu.
Nepremičnina se nahaja v Savljah v Ljubljani. Hiša meri 255,2 kvadratnih metrov, parcela pa 454 kvadratov. Po javnih cenilnih podatkih je nepremičnina leta 2025 vredna 588.000 evrov, kar je znatno več od vrednosti 337.614 evrov, ocenjene na dan 31. marca 2017. Nakup je bil izveden 1. avgusta 2014, kar sovpada z obdobjem gospodarskega okrevanja v Sloveniji, ko so se nepremičninske cene v Ljubljani letno zviševale za pet odstotkov.
Nekaj dni po dobrodelni akciji poplača kredit v višini 115.000 evrov
Po podatkih iz zemljiške knjige je razvidno, da je 1. avgusta 2014 Avdić vzel kredit pri SKB banki v višini 160.000 evrov, kar je pokrivalo približno 47 odstotkov vrednosti nepremičnine, to je nekoliko nad običajnim razmerjem (do 60 odstotkov). “Posojilo je bilo najeto za dobo 20 let s trimesečnim euriborjem + 2,60 odstotka in zapadlostjo 28. 8. 2034, anuiteta je znašala približno 930 evrov, a se je spreminjala glede na rast euriborja. Anuiteta je tako znašala nekaj več kot tretjino njegovih takratnih mesečnih prihodkov,” pojasnjuje profil na X.
“V decembru 2021 je ekipa Denis Avdić Showa, vključno z Jano Morelj in Miho Deželakom, že sedmo leto zapored organizirala 28-urni dobrodelni maraton. Dogodek je potekal na Mestnem trgu v Ljubljani, kjer so voditelji neprekinjeno oddajali 28 ur iz dveh ločenih studiev. […] Cilj akcije naj bi bila pomoč ljudem v stiski, zbrali pa so kar 1.042.799,66 evra. Dogajanje je bilo mogoče v živo spremljati tudi prek spleta, kar je omogočilo širšo udeležbo poslušalcev in donatorjev,” v nadaljevanju pojasni profil.
To poplačilo je bilo izvedeno 28. decembra 2021, kar je sprožilo špekulacije o viru sredstev, zlasti glede na časovno sorodnost z dobrodelnim dogodkom. Brez podrobnih finančnih poročil ni mogoče potrditi, ali je bil dobrodelni denar uporabljen za osebne namene, kar je ključno vprašanje za pozornost.
Fundacija: Avdić nima dostopa do našega denarja
V Ustanovi Radia 1 (ena) – fundacija preprosto blizu pojasnjujejo, da je fundacija samostojna pravna oseba in deluje skladno z vsemi zakonskimi predpisi in načelu popolne transparentnosti. Kot zastopnik jo vodi Andrej Vodušek, v upravi fundacije pa sta še dva člana. Kot pojasnjuje Vodušek, pri vsakem razdeljevanju zbranih sredstev sodeluje tudi posebna komisija, v kateri je štiričlanska skupina strokovnih sodelavcev z različnih področij. Njihova naloga je presoja vlog in odločanje o namenski dodelitvi pomoči. Po njegovih trditvah je vsaka transakcija zabeležena, dokumentirana in preverljiva ter potrjena od komisije. Vsako izplačilo, ki se izvede iz fundacije, je po njegovih besedah pokrito z donacijsko pogodbo med fundacijo in prejemnikom donacije, ki določa tudi jasen namen, za kaj je donacija izvršena, in obveznosti prejemnika.

V primeru Maratona 2021 naj bi se po trditvah predsednika ustanove sredstva porabila v letu 2022, saj je večina sredstev prišla na račun šele v mesecu februarju, ko telekomunikacijski operaterji izplačajo donacije, prejete preko SMS sporočil, ki predstavljajo veliko večino vseh donacij.
Obtožbe, da bi si Avdić s sredstvi fundacije poplačal kredit, kategorično zavračajo, saj Avdić “nima nikakršnega dostopa do bančnega računa fundacije niti ni v upravi ali komisiji, ki bi odločala o porabi sredstev“. Kot še pojasnjujejo, je bilo v obdobju od 22. 12. 2021 (konca maratona) pa do 29. 12. 2021 (ko naj bi bil poplačan kredit) s fundacije izvedenih 35 transakcij v skupni vrednosti 39.966,90 evra. Najvišja transakcija je bila po njihovih besedah v vrednosti 5.000 evrov Društvu Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki, ki je zbiralo sredstva za pomoč konkretni osebi z zdravstvenimi težavami. Naslednje nakazilo po velikosti je bilo 3.881,84 evra, plačilo dolgov za dva otroka, katerih starši niso plačevali šolske prehrane in drugih stroškov, povezanih s šolanjem, osnovni šoli na Dolenjskem.
Fundacija vsako leto tudi pripravi poročilo, ki ga odda na Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, skrajšano verzijo, brez osebnih podatkov prejemnikov pa objavi tudi na svoji spletni strani.
Denis Avdić je na očitke odgovoril tudi na svojem Facebook profilu:
A. H.