Dr. Olaj: Porajajo se pomisleki, da želi politika preko policije vplivati na rezultat volitev

Datum:

Boris Tomašič je včeraj doživel že drugi obisk policistov. Njihov prvi obisk pa je bil vse prej kot pomota, saj so tekom preiskave televizijskemu voditelju zasegli mobilni telefon in računalnik, kljub temu, da sploh ni bil osumljenec v preiskavi. O obeh srečanjih, ki jih mnogi razumejo kot obliko pritiska politizirane policije, smo govorili z nekdanjim vodjo policistov dr. Antonom Olajem. Tudi njemu se porajajo pomisleki, da želi politika, preko policije, vplivati na rezultat nedeljskih volitev. 

                   

Dr. Anton Olaj pri svojem pojasnilu izhaja iz izkušenj in prakse. “Ni redkost, da so se pred volitvami, kakršnimi koli pravzaprav, pojavljale razne anonimne ovadbe, prijave. Največkrat so poskušali pri kakem županu, da bi policija z njim opravila vsaj razgovor, če ne že kakšno preiskavo,” se spominja nekdanji generalni direktor Policije.

Kot pojasni, morajo kriminalisti najprej upoštevati zavarovanje materialnih dokazov, a v primerih, ko gre za dokumente oz. pogodbe, ki obstajajo v dvojnikih je ta nevarnost manjša. V tovrstnih primerih, ki bi povrh vsega še lahko vplivali na demokratični proces, so preiskavo opravili po volitvah, ker “policija ni zato, da bi odločala o volitvah. To je stvar politike.”

Zakaj sodnica ni preiskave odredila po volitvah?
V primeru preiskave, ki se je odvila na našem mediju pa pove naslednje: “Prepričan sem, da ne bi bilo nobene škode za eventualni potek kazenskega postopka, če bo do tega sploh prišlo, če bi to preiskavo napravili po volitvah, lahko tudi naslednji dan […] Skratka, s tem bi jasno izkazali, da ne gre za politično motiviranost, da se policija v to ne vtika, da je nepristranska, kar bi morala biti.” 

Tako je potekala racija v prostorih Nova24TV. Vir: X / Aleksander Rant

Kot dodatno okoliščino navaja, da je bila pobuda za to preiskavo podana že pred časom. Sami dodajmo, da je tudi izredno nenavadno, da je bila preiskava opravljena še pred zaključkom preiskovalne komisije oz. še preden bi nastalo zaključno poročilo. Pod odredbo se je podpisala sodnica Mojca Kocijančič.

Racijo bi lahko opravil preiskovalni sodnik
Olaj je že pred dnevi podal mnenje, da bi lahko preiskavo na našem mediju opravila tudi preiskovalna sodnica. “To meče slabo luč na stanje demokracije v SLO. Preiskovalni sodnik bi lahko brez škode za eventualni kazenski postopek kasneje odredil preiskave. Še bolje pa bi bilo, da bi jih zaradi politične občutljivosti opravil sam, saj so v izvirni pristojnosti sodišča in ne policije,” je zapisal na socialnem omrežju X.

“Hišna preiskava je preiskovalno dejanje, ki je v izvirni pristojnosti sodišča, v tem primeru preiskovalnega sodnika in kot sem objavi, preiskovalni sodnik lahko to izvedbo prepusti policiji, ali pa ne. Če bi želeli to napraviti tako, kot je treba, da bi se politika čisto umaknila ven, ker bi se morala, bi to napravili po evropskih volitvah in to bi napravila preiskovalna sodnica oz. sodnik in bi skupnosti pokazali, da je sistem nepristranski, da se preveri, kar je potrebno preveriti,” pove naš sogovornik.

Prepričan je, da bi lahko zaradi vplivnosti in opozicijske drže našega medija lahko ostal pridih, da se policija vpleta v nekaj, v kar se ne bi smela.

“Tudi pri meni se porajajo pomisleki, kot verjetno tudi pri drugih državljanih, da se politika želi preko policije ali pa tožilstva vplivati na volitve. To ni prav, to je narobe, je slabo za našo demokracijo,” trdi Olaj.

dr. Anton Olaj, bivši v. d. generalnega direktorja Policije (foto: Policija)

Dr. Olaj: Sam bi se osebno opravičil …
Povprašali pa smo ga tudi o včerajšnjem obisku policistov na domu voditelja oddaje “Kdo vam laže?” Borisa Tomašiča. Spomnimo, šlo je že za drugi obisk. Zjutraj je na njegovo dvorišče zapeljalo policijsko službeno vozilo, na dovozu, ki vodi do dvorišča, pa se je postavil policijski kombi oz. “marica”. Na policijo smo naslovili novinarska vprašanja, ti pa so nam odgovorili, da je šlo za pomoto. Na odgovor smo sicer čakali celoten delovnik.

Tudi v tem primeru bi lahko policija ravnala drugače. “Če delaš v skupnosti tako, da te ljudje sprejemajo kot neodvisnega subjekta, potem bi gospoda Tomašiča poklical ali pa ga celo vprašal, ali se lahko zapeljem do njega, da bi mu pojasnil zaplet,” pojasni.

Neobičajen zaseg mobilnega telefona in računalnika
Veliko razburjenja pa je vzbudil tudi zaseg mobilnega telefona in računalnika televizijskega voditelja, saj Tomašič ni bil niti med osumljenci. Olaj opozarja, da je to pravno mogoče, a ni del prakse policije. Ta običajno subjekta prosi za gradivo, ki ga iščejo in šele nato skušajo do tega priti mimo strinjanja subjekta.

Žiga Korsika

Sorodno

Zadnji prispevki

V Franciji premočno zmagala Marine Le Pen, Macron komaj na tretjem mestu

Desna stranka Nacionalni zbor (RN) Marine Le Pen je...

[Intervju] Tone Kajzer: “Posledice naše aktivistične zunanje politike se že kažejo”

O nedavnih rezultatih evropskih volitev in prihodnosti EU, ruski...

Velik odstotek Američanov obžaluje nakup električnih vozil in načrtuje prehod nazaj na običajna vozila

Skoraj polovica Američanov obžaluje nakup elekrtičnega vozila in se...

Ima Slovenija najdražjo elektriko v Evropi?

Slovenija ima najvišjo ceno električne energije, 0,115 evra za...