Fiskalni svet je objavil analizo odstopanj napovedi makroekonomskih in javnofinančnih napovedi za obdobje 2020–2023. Po navedbah pristojnih so bila odstopanja večja od dolgoletnega povprečja zlasti zaradi obsežnih šokov, vendar so se tudi brez njihovega učinka vidno povečala. “To kaže na nadaljevanje pomanjkljive realističnosti načrtovanja,” je opozoril svet.
V analiziranem času se je zgodil eden od večjih šokov, in sicer izbruh epidemije, ki je vplival tudi na spreminjanje makroekonomskih razmer in odstopanje uresničitve v primerjavi z napovedmi. Šoku je sledilo hitro okrevanje gospodarske aktivnosti, nekoliko počasneje pa je okreval javnofinančni položaj. Nato je sledila vlada Roberta Goloba, ki je z (ne)obvladovanjem energetske krize in poplav položaj še poslabšala.
“Tokratna analiza potrjuje smiselnost opozoril, saj so v preučevanem obdobju javnofinančne napovedi za prihodnje leto praviloma temeljile na za tekoče leto previsoko ocenjeni dejanski realizaciji očiščene javne porabe,” je poudaril fiskalni svet.
Spodnji graf prikazuje, kako so se iz leta v leto povečevala odstopanja med projekcijo in realizacijo.

Precenjevanje investicijske porabe
Tveganje za srednjeročno vzdržnost javnih financ je ob takšnem pristopu k načrtovanju predstavljalo zapolnitev tega prostora z diskrecijskimi ukrepi, kar se je do določene mere tudi uresničilo. Precenjevanje investicijske porabe nakazuje na sistemske pomanjkljivosti pri njihovem načrtovanju in izvajanju, so opozorili. To je mogoče intenzivno spremljati pri aktualni oblasti, saj je marsikaj obljubila, uresničila pa ne prav veliko – od obnov po poplavah do gradnje stanovanj.

Pomemben razlog za večja odstopanja od javnofinančnih napovedi je po navedbah sveta tičal v manj realističnem načrtovanju očiščenih prihodkov in izdatkov. “Primerjava odstopanj napovedi kaže, da so se v povprečju odstopanja napovedi očiščenih agregatov povečala in da so postala bolj sistematična,” so izpostavili v svetu. To velja zlasti za napovedi očiščenih izdatkov. Odstopanje je bilo za obdobje 2020–2023 v povprečju vsaj dvakrat večje v primerjavi s povprečjem predhodnih štirih let. “Odstopanja napovedi so bila največja in so se hkrati tudi najbolj povečala glede na obdobje 2016–2019 pri napovedi investicij. Občutno so se povečala tudi odstopanja pri napovedi vmesne potrošnje in sredstev za zaposlene,” so navedli.
Tveganje za neučinkovito porabo
“Pomanjkanje realističnega javnofinančnega načrtovanja v delu, ki ne zajema neposrednega učinka interventnih ukrepov, predstavlja sistemsko tveganje za neučinkovito porabo in predstavlja oviro za izpolnjevanje zahtev prenovljenega ekonomskega upravljanja na ravni EU,” so še opozorili v svetu.
Sara Kovač