Kaj ponuja vladajoča stranka Gibanje Svoboda pred prihajajočimi volitvami? Rdečo zvezdo, pionirsko prisego, ideologijo prejšnjega režima.
Medtem ko Slovenija čaka na volitve, ki bodo odločile, ali bomo še naprej tavali v socialistični nostalgiji ali se končno obrnili k prihodnosti, je poslanka Gibanja Svoboda Lena Grgurevič na družbenem omrežju pred občinstvom zrecitirala pionirsko zaprisego. Da, prav tisto zaprisego iz časov Titove Jugoslavije, ko so otroke učili, da so “pionirji Tita in partije”.
To ni naključje. To je simptom. Aktualna oblast in njeni predstavniki so popolnoma obtičali v letu 1945. Nimajo nobenih konkretnih rezultatov, ki bi jih lahko pokazali po štirih letih vladanja – razen ideologije. In to ideologijo, ki jo ponujajo namesto rešitev za gospodarstvo, zdravstvo, varnost, demografijo in suverenost, so dokazali v polnem sijaju. Potrebujejo strup, ki bi delil narod in jih odvračal od resnih tem. Tako globoko so namreč zabredli.
V štirih letih Golobove vlade smo dobili: rekordno inflacijo in padec življenjskega standarda, energijsko krizo, ki jo je vlada reševala z zapiranjem jedrske opcije in odvisnostjo od tujih virov, odprte meje in kaos na področju migracij, razpad javnega zdravstva in šolstva, politizacijo vseh institucij od policije do sodstva, in ne nazadnje – popolno ignoranco do slovenske zgodovine, kulture in samostojnosti. Namesto tega pa dobimo recitacije pionirske zaprisega od poslanke v državnem zboru.
In ni edina. Na Golobovi kandidatni listi Gibanja Svoboda za prihajajoče volitve najdemo tudi Darka Nikolovskega – človeka, ki sodi v skrajno levico in je znan po svojih povezavah z jugonostalgičnimi in partizanskimi temami. Nikolovski si je pred časom celo omislil način za indoktrinacijo otrok z namizno igro “Postani partizan”, o čemer si lahko preberete tukaj. A to še ni vse. Nikolovski je redni obiskovalec Dražgoš, kar je razvidno iz njegovih objav na družbenih omrežjih, kjer redno deli vtise z Dražgoških prireditev, nastopa tam kot recitator in pevec, sodeluje na spominskih slovesnostih in celo nastopa kot slavnostni govornik ali kulturni izvajalec. Njegova prisotnost na teh dogodkih ni občasna – je del njegove javne identitete.

Takšni ljudje, ki še vedno sanjajo o času, ko je bila Slovenija “ujetnica tuje ideologije” si preprosto ne zaslužijo voditi samostojne Slovenije. Slovenija je leta 1991 izglasovala samostojnost prav zato, da bi se osvobodila jugoslovanskega eksperimenta. Ljudje so glasovali proti komunizmu, proti enopartijskemu sistemu, proti ideološkemu nasilju. Danes pa imamo vlado, ki se obnaša, kot da se je čas ustavil pred 80 leti. Namesto da bi gradili sodobno, suvereno, gospodarsko močno Slovenijo, nam ponujajo recitacije iz otroških pionirskih dni in kandidate z jugonostalgičnim svetovnim nazorom, ki bi raje igrali partizane kot reševali probleme 21. stoletja.
A.H.
