Francija: oblasti so preprečile tri teroristične napade povezane z OI v Parizu

Datum:

Francoske oblasti so preprečile tri napade, ki so jih domnevni teroristi pripravljali pred oziroma med olimpijskimi in paraolimpijskimi igrami v Parizu ter v drugih mestih, kjer so potekala tekmovanja. Novico je v četrtek sporočil francoski državni tožilec za boj proti terorizmu Olivier Christen. 

Francoske oblasti so uspešno preprečile tri teroristične napade, ki so jih domnevni napadalci načrtovali pred ali med olimpijskimi in paraolimpijskimi igrami v Parizu ter v drugih mestih, kjer so tekmovanja potekala. Francoski državni tožilec za boj proti terorizmu, Olivier Christen, je v četrtek razkril, da je bil eden od napadov usmerjen proti izraelskemu veleposlaništvu in drugim institucijam v Parizu, čeprav izraelski športniki niso bili neposredna tarča. Več podrobnosti ni bilo razkritih, poroča STA.

Pridržanih je bilo pet oseb, vključno z enim mladoletnikom. Osumljenci se soočajo z obtožbami, povezanimi s terorizmom, in trenutno ostajajo priprti, medtem ko se preiskava nadaljuje. Eden od osumljencev je bil 18-letnik čečenskega rodu, ki je bil pridržan maja zaradi suma, da je načrtoval napad na olimpijska nogometna tekmovanja v Saint-Etiennu z namenom izvršitve napadov v lokalnih gostinskih obratih in barih okoli stadiona Geoffroy-Guichard.

V sklopu varnostnih ukrepov, ki so spremljali igre, je Francija vpoklicala približno 18 tisoč vojakov in 35 tisoč policistov ter varnostnega osebja. Okrepili so zračno obrambo z namestitvijo bojnih letal, jurišnih helikopterjev, letal za opazovanje ter brezpilotnih letal za nadzor nad Parizom in Marseillom. Preventivni ukrepi so vključevali tudi obsežne hišne preiskave, pri čemer je bilo letos izvedenih 936 preiskav v primerjavi s 153 lani.

80 odstotkov tožilskih primerov je povezanih z džihadizmom
Nacionalni protiteroristični tožilec je poudaril, da glavna grožnja ostaja “džihadistična”, kar predstavlja približno 80 odstotkov vseh postopkov, ki jih je odprlo tožilstvo. Ministrstvo za obrambo je navedlo, da so francoske zračne in vesoljske sile opravile več kot 750 ur letenja v okviru 350 misij in uspešno prestregle ter preprečile 90 morebitnih groženj. Večina prestreženih zračnih plovil so bila civilna brezpilotna letala, pri čemer je bilo aretiranih 85 operaterjev brezpilotnih letal, večinoma turistov, ki niso bili seznanjeni s prepovedmi v času olimpijskih in paraolimpijskih iger.

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki