Golobova davčna reforma udarec tudi za ponudnike samopostrežnih avtomatov

Datum:

Del Golobove prihajajoče mini davčne reforme bo predvidoma tudi ukinitev izjeme, ki je doslej veljala za samopostrežne avtomate. Ti doslej niso rabili izdajati računov, sedaj pa bodo morali. Po trenutnem predlogu bodo morali avtomati natisniti dejanski račun na papirju, zaradi česar so naleteli na kritike strokovne javnosti. 

                   

“Izdaja računov na avtomatih je slaba šala. Avtorji ideje so pozabili, da živimo v digitalni dobi in bo samo več “svinjanja” s papirčki, ki jih ne bo nihče jemal,” je na X zapisal profesor na Ekonomski fakulteti v Ljubljani dr. Matej Lahovnik.

Gospodarska stanovska združenja, ki v okviru delovne skupine z vlado sodelujejo pri pripravi mini davčne reforme, niso predlagale tega ukrepa. Slednji po poročanju Forbes izvira iz predloga, ki ga je leta 2016 podala Obrtna zbornica Slovenije, ki naj bi v avtomatih videla nelojalno konkurenco gostincem. Kasneje je takšen predlog podala tudi Finančna uprava.

Kot poroča Forbes pa je predlog ministrstva naletel na negativen odziv pri podjetjih, ki prodajajo blago z samopostrežnimi avtomati. Ne samo, da bodo tehnične rešitve, s katerimi bodo zadostili tehničnim pogojem, ki jih narekujejo spremembe zakonodaje, to bo lahko imelo tudi negativne posledice na marsikatero podjetje, ki deluje v panogi. Še več, očitno bi bila Slovenija s tem nekakšen lokalni unikum, saj kot opozarja direktor družbe Delikomat, imajo v osmih državah srednje in vzhodne Evrope nameščenih nekaj deset tisoč avtomatov in v nobeni od teg ne rabijo izdajati računov.

Leopold Vehovar (direktor Delikomata) je v komentarju za Forbes opozoril: “Trenutno tehnične rešitve po naših informacijah niso na voljo, vsaj ne za večino avtomatov. Torej bi bile potrebne tudi ogromne naložbe v avtomate. Za nas bi to pomenilo visok finančni vložek, ki vam ga trenutno nihče ne bo znal pravilno oceniti.”

“Trenutno tehnične rešitve po naših informacijah niso na voljo, vsaj ne za večino avtomatov. Torej bi bile potrebne tudi ogromne naložbe v avtomate. Za nas bi to pomenilo visok finančni vložek, ki vam ga trenutno nihče ne bo znal pravilno oceniti,” je še dodal za Forbes.

V distributerju avtomatov Nives upajo, da do zakonskih sprememb ne bo prišlo. Direktor Daniel Soklič ocenjuje, da bi nadgradnja avtomatov z modemom stala med 50 in 200 evri.

Na ministrstvu sicer trdijo, da ne vidijo ovir za uvedbo zgolj digitalnih računov. Sicer bi zakonske spremembe za avtomate začele veljati z januarjem naslednje leto, že obstoječi avtomati pa bi imeli čas za nadgradnjo dodatno leto, torej do 1. januarja 2026.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Biden prepričljivo izgubil prvo debato s Trumpom

Predsednik Joe Biden in nekdanji predsednik Donald Trump sta...

Vladini “uličarji” zdravnikom grozijo s smrtjo

Trenutni vladi je s pomočjo medijev uspelo izpeljati projekt...

Golob gre na nogomet, referendumu in šefom strank je dal dvojko

Premier Robert Golob je prestavil za ponedeljek napovedan pogovor...

Golob napovedal vojno revizorki s pravosodnega ministrstva

Razkritje vsebine revizijskega poročila za sporni nakup sodne stavbe...