Državni zbor RS je na podlagi pobude več kot 56.000 državljanov uradno začel postopek za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo. Sklep je včeraj namreč podprlo 61 poslancev, kar je potrebna dvotretjinska večina – je pa ta zaradi glasovanja v Gibanju Svoboda zelo tesna, dosežena je zgolj za en glas.
V največji poslanski skupini Svoboda, v nasprotju z vsemi drugimi, niso bili enotni. Po poročanju STA je proti glasovalo devet poslancev Svobode: Uroš Brežan, Bojan Čebela, Urška Klakočar Zupančič, Tamara Kozlovič, Tereza Novak, Gašper Ovnik, Aleksander Prosen Kralj, Lucija Tacer in Tamara Vonta. Ob tem se jih je šest vzdržalo: Jožica Derganc, Sandra Gazinkovski, Robert Janev, Andreja Kert, Dean Premik in Jernej Žnidaršič.
V drugih poslanskih skupinah je bila podpora skoraj popolnoma enotna. Glasovanja se je vzdržala še poslanka NSi Vida Čadonič Špelič, vsi drugi pa so glasovali za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo (razen seveda poslancev, ki so bili odsotni). Poleg sklepa o vpisu so poslanci podprli tudi osnutek besedila spremembe ustave, ki ga bodo na ustavni komisiji po napovedih še dodelali.
Gotovina mora ostati zakonito plačilno sredstvo
Združenje Povezani smo je novembra 2023 v državni zbor vložilo 56.267 podpisov za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo. Prepričani so, da mora gotovina obstati kot zakonito plačilno sredstvo ne glede na to, ali bo v prihodnosti morda uveden digitalni denar. Po predlogu združenja bi v drugo poglavje ustave, ki ureja človekove pravice in temeljne svoboščine, vnesli novi 50.a člen, v katerem bi pisalo, da je na območju Slovenije gotovina zakonito plačilno sredstvo in da ima vsakdo pravico, da plačila za nakup blaga ali opravljene storitve opravi z gotovino kot zakonitim plačilnim sredstvom. Pobudniki so predlagali še zapis, da je pravica do gotovinskega poslovanja zagotovljena v bankah ali podružnicah tujih bank.
Ustavna komisija je na podlagi pravne analize in predlogov lani imenovane strokovne skupine ter prvotnih mnenj Evropske centralne banke (ECB) in vlade v začetku tega leta soglasno podprla začetek postopka za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo, aprila pa nato tudi predlog stališča strokovne skupine do osnutka ustavnega zakona. V tem stališču je prvotno besedilo predloga spremembe ustave preoblikovano in po novem uvrščeno v tretje poglavje ustave, ki ureja gospodarska in socialna razmerja.
Na katero področje to spada?
Kot rečeno, je DZ s potrebno dvotretjinsko večino podprl sklep o začetku postopka spremembe ustave z vpisom pravice do uporabe gotovine, podprl pa je tudi predlog osnutka besedila ustave, ki ga je pripravila ustavna komisija kot novi 74. a člen ustave: “V Sloveniji je v skladu z zakonom zagotovljena uporaba gotovine kot plačilnega sredstva. Vsakdo ima pravico do uporabe gotovine v pravnem prometu. Tudi v bankah je v skladu z zakonom zagotovljena pravica do gotovinskega poslovanja.”
Slovenska demokratska stranka (SDS) je predlagala, tudi na željo pobudnikov, da bi novi člen umestili nazaj v poglavje o človekovih pravicah in svoboščinah, ta predlog so podprli tudi poslanci NSi. Predlog je bil zavrnjen.
Kako naprej
Pri pripravi dokončnega predloga ustavnega zakona bo ustavna komisija ob podpori strokovne skupine besedilo novega člena ustave še dodelala, DZ pa bo znova zaprosil za mnenje ECB. Ta se je lani sicer načeloma strinjala z glavnim ciljem osnutka ustavnega zakona, je pa izpostavila, da ta cilj že zasleduje veljavna pravna ureditev EU in da je treba ukrepe za zaščito evrske gotovine, ki sodijo v izključno pristojnost EU na področju denarne politike, zagotoviti s pravili, ki bodo namesto na nacionalni ravni vzpostavljena usklajeno na ravni unije.
Vlada RS pa v svojem prvotnem mnenju lani spremembe ustave ni podprla, saj da ima izključno pristojnost na področju denarne politike EU, status gotovine pa da je že ustrezno urejen in zaščiten v evropski ter dodatno še v slovenski zakonodaji. Po spremenjenem predlogu si je premislila, ker ta odpravlja ključne pomisleke. Opozarja pa, da mora vse biti skladno z zakonodajo EU, da ne bi prišlo do pravnih postopkov zoper Slovenijo.
M. Bo.