Podjetje Mahle, ki je napovedalo ukinitev več kot 600 delovnih mest zaradi zmanjšanega povpraševanja, je po mnenju Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) najvidnejši pokazatelj težav v slovenskem poslovnem okolju. GZS poudarja, da je nujno, da vlada čim prej ukrepa in pokaže razumevanje za potrebe gospodarstva.
“Upam in želim, da bo imela vlada dovolj razsodnosti in posluha za gospodarstvo ter bo spoznala, da mora nemudoma ukrepati – ne pa čakati, da se bodo tem podjetjem pridružila številna druga,” je povedala direktorica GZS Vesna Nahtigal.
“Mahle ni edini primer, je pa trenutno najbolj izrazit znak težav, na katere delodajalci nenehno opozarjamo,” je povedala še Nahtigalova. Po njenih besedah tudi druga podjetja sporočajo podobne skrbi. Med njimi so Alpina, ki ukinja razvoj modne obutve, Gorenje, ki zapira obrat v Rogatcu, ter podjetja Unior, Eurel in Boxmark Leather, ki prav tako napovedujejo odpuščanja.
Opozorila je, da je eden izmed vzrokov za težave Mahleja krčenje evropske avtomobilske industrije, saj tako podjetja v mednarodnih dobaviteljskih verigah izpostavljajo močno globalno konkurenco. Uspeh v teh razmerah dosežejo le najboljši in najinovativnejši, pri čemer je konkurenčnost države ključna.
Kritizirala je tudi nekatere ukrepe slovenske vlade, tako višje davke in prispevke kot nov sistem obračunavanja omrežnin, ki bo po mnenju GZS dodatno obremenil industrijo. Nahtigal je izpostavila še problematiko visokih cen električne energije v razmerju na trgu surovin ter opozorila, da bo rešitve za Mahle težko najti brez ustreznih političnih ukrepov.

Po mnenju GZS je prvič nujen ukrep sprejetja zakona o stalni shemi skrajšanega delovnega časa, ki ga ministrstvo za delo napoveduje za prvo četrtletje 2025. Hkrati pa mora vlada sprejeti širše ukrepe za razbremenitev gospodarstva.
Iz podjetja Mahle so v četrtek sporočili, da bodo v okviru optimizacije organizacijske strukture naslednje leto ukinili 340 delovnih mest, zaradi selitve proizvodnje v Bosno in Hercegovino ter na Madžarsko pa še dodatnih 270. Ukrepe pripisujejo nizkemu povpraševanju v Evropi. Minister za gospodarstvo Matjaž Han se je danes srečal z vodstvom podjetja in skušal omiliti zadevo, češ da težava ni ne v elektriki, saj da jo pri poslovanju porabijo le 1 odstotek, ne pri konkurenčnosti ali pri davkih, pač pa da gre za širšo težavo v povpraševanju na ravni Evrope.

340 delovnih mest nameravajo v podjetju ukiniti zaradi “optimizacije organizacijske strukture” s ciljem večje učinkovitosti, še 270 pa zaradi selitve dela proizvodnje v Bosno in Hercegovino ter na Madžarsko. Han je poudaril, da do nobenih odločitev ne bo prišlo brez dogovora med upravo in sindikati. Po besedah ministra je težava v razmerah na trgu v Evropi in ne le na Goriškem. Ob tem je kritiziral tako Evropo kot zeleni prehod, češ da je ta prehiter in da se podjetja nanj ne morejo ustrezno prilagoditi.
A.H.