Postopek zoper štiri obsojene policiste, ki so 5. oktorbra 2021 krotili nasilne protestnike, je vodilo Specializirano državno tožilstvo RS. Vodja tožilstva je Darja Šlibar, mati Golobove političarke Nike Podakar. Za komentar sodbe smo prosili nekdanjega notranjega ministra Aleša Hojsa, ki pravi, da gre za očitno “ustrahovanje policije”.
Včeraj je odjeknila vest, da je ljubljansko okrajno sodišče izreklo prvo obsodilno sodbo zoper štiri policiste, ki so krotili nasilne protestnike v času vlade Janeza Janše. Po poročanju STA so bili po skrajšanem postopku brez opravljene glavne obravnave obsojeni na večmesečne pogojne zaporne kazni. Ker sodba še ni pravnomočna, je policija ne komentira. Oglasil se je sindikat policistov, ki bo štirim obsojencem nudil pravno pomoč. Dodatnih ukrepov na delovnem mestu naj ne bi bili deležni.
TV Slovenija poroča, da posebni oddelek SDT v zvezi s protesti vodi še en postopek, ki se nanaša na protest 5. oktobra 2021. Tožilci tudi v tem primeru predlagajo izrek kazni po skrajšanem postopku.
“Večkrat sem že javno povedal, da v takšnih situacijah kljub previdnosti lahko pride do posamičnih napak, vendar zato ti policisti še niso kriminalci. Mislim, da se jim dela krivica, sistemu javne varnosti pa nepopravljiva škoda,” se je na vest odzval nekdanji generalni direktor policije dr. Anton Olaj. Predsednik SNS Zmago Jelinčič Plemeniti je zapisal: “Včerajšnja obsodba štirih policistov, ki so leta 2021 varovali proteste v Ljubljani, je zaskrbljujoča in čista norost. Takrat so policisti v skladu z navodili nadrejenih uporabili prisilna sredstva za zaščito ljudi in premoženja pred nasilnimi izgredniki.”
Politični komentator in libertarni aktivist Mitja Iršič je prepričan, da so pravosodje prevzeli levi anarhisti.

Delovanje Golobovih lovk na tožilstvu?
Že pred časom smo poročali o povezavah, ki so se z nastopom Golobove vlade ustvarili med sodno in izvršilno vejo oblasti. Povezava obstaja na relaciji vodje Specializiranega državnega tožilstva RS Darje Šlibar, matere generalne sekretarke podmladka Gibanja Svoboda Nike Podakar. Omenjena je sicer članica feminističnega gibanja “Ona ve”, nevladnica, povezana s Pravno mrežo za varstvo demokracije, zaposlena kot strokovna sodelavka v kabinetu ministra za javno upravo. Stranka Gibanje Svoboda je bila in je takratnim protestom izrazito naklonjena.

Hojs: Policijo želijo popolnoma uničiti!
Nekdanji notranji minister Aleš Hojs meni, da je sodba naravnost škandalozna. “Policijo želijo popolnoma uničiti,” je prepričan. Način izreka sodbe je primerjal s sodbami, ki so se izrekale v obdobju po drugi svetovni vojni.
Hojs spomni, da je s kazenskimi ovadbami zoper policiste začela že nekadanja notranja ministrica Tatjana Bobnar v času, ko je bil generalni direktor policije Boštjan Lindav. “Počel je ravno to, kar mu je politika naročala – da je treba vse tiste, ki so korektno opravljali svoje delo v času epidemije covid, na tak ali drugačen način sankcionirati,” pove Hojs.
Ranjeni so bili policisti, ne demonstranti
Na vprašanje, ali meni, da gre v ozadju za željo po validaciji političnega nasilja, Hojs odgovori: “Ti protestniki so jih pripeljali na oblast, v takšni ali drugačni obliki.”
Hojs pripomne, da te dni številni v Sloveniji izražajo solidarnost s protesti v Srbiji, kljub temu da tamkajšnjih protestov po njegovem mnenju ni mogoče primerjati z nasilnimi protesti v Sloveniji. “Protesti v Srbiji se niti za trenutek niso sprevrgli v izgrede ali nasilje, metanje kock ali pa zažiganje lutk politikov,” pojasni.

Hojs je prepričan, da gre za očitno ustrahovanje policije. “Tako kot so začeli s tistimi kazenskimi ovadbami na začetku, sedaj želijo na vsak način pripeljati vsaj nekaj teh primerov do konca, zato da bodo ustrahovali vse ostale,” meni nekdanji minister. Ustrahovanje pa očitno že deluje: “Stanje v policiji je katastrofalno. Posamezni policisti mi pravijo, “saj nisem nor, da bom zdaj še kaj posredoval ali ukrepal”.”
Ž. K.