V času, ko svet pretresajo vojne, podnebne krize in politične napetosti, se je v Sloveniji začela humanitarna kampanja “Mladi za Ukrajino”, v kateri so se prvič skupaj povezale mladinske politične organizacije Mlada Slovenija, Slovenska demokratska mladina in Mladi forum Socialnih demokratov, pod častnim pokroviteljstvom Mladinskega sveta Slovenije in v sodelovanju z Društvom Ukrajincev v Sloveniji – Razom.
“Mi, mladi, odraščamo v svetu, ki prepogosto pozabi, da je treba vrednote, kot so mir, svoboda in solidarnost, neprestano negovati in se zanje boriti. Naše sporočilo je jasno – ko govorimo o teh vrednotah, prostora za politične delitve ni več. Zato smo se odločili stopiti skupaj, preseči politične in ideološke razlike ter pomagati tistim, ki trpijo krivice vojn. S konkretnimi dejanji pokažemo, da nikoli ne bomo zapadli v nasilje in sovraštvo ter da vidimo prihodnost v solidarnosti,” so zapisali v društvu Ukrajincev Slovenije Razom.
V izjavi za javnost spominjajo, da vojna v Ukrajini divja že več kot 10 let in da zaradi vojne vsak dan umirajo nedolžni ljudje. Na vojno v Ukrajini so mnogi že pozabili – kljub brezmejnemu uničenju in trpljenju. Razloge za to vidijo v dolžini konflikta in kaotičnem stanju sveta. Kot predstavniki novih politično aktivnih generacij želijo “Mladi za Ukrajino” ponovno usmeriti pozornost na to vojno in spodbuditi ljudi, da pomagajo tistim v stiski.

Zbrana sredstva bodo ob podpori ukrajinskega veleposlaništva v Sloveniji dostavljena neposredno dobrodelni organizaciji “Vozzednannya” (Возз’єднання – Združitev), ki na terenu pomaga lokalnim prebivalcem in zdravstvenim ustanovam.
“S kampanjo Mladi za Ukrajino želimo dokazati, da solidarnost nima politične barve in da lahko mladi z zgledom, povezovanjem in dejanji pokažemo, da je sočutje močnejše od sovraštva,” so zapisali v izjavi za javnost.
Ž. K.
