Interventni zakon ima poniževalni odnos do medicinskih sester

Datum:

Poslanci DZ razpravljajo o spornem predlogu zdravstvenega interventnega zakona, ki mu ne nasprotuje le opozicija, kritični so tudi v SD. Da je predlog zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstva, dela in sociale ter z zdravstvom povezanih vsebin pripravljen brez iskanja kompromisov med deležniki, ki ga bodo izvajali niso poudarili le v stranki SDS ampak tudi stroka. Strokovno združenje izvajalcev zdravstvene in babiške nege Slovenije namreč opozarja, da ima predlog zakona poniževalni odnos do medicinskih sester.

V Strokovnem združenju izvajalcev zdravstvene in babiške nege Slovenije (v nadaljevanju SZIZBNS), kot edinem enovitem strokovnem in neprofitnem združenju, ki združuje vse izvajalce zdravstvene in babiške nege v naši državi z zaskrbljenostjo spremljajo debato okrog sprejemanja Interventnega zakona o zdravstvu, je v imenu združenja dejal predsednik Klemen Šuligoj.

Skrbi jih, da se je v predlog zakona se je med drugim vneslo, da bodo od izbranih osebnih zdravnikov določena pooblastila prenesla na v večini primerov diplomirane medicinske sestre v ambulantah.

In sicer:
– pooblastilo za izdajo listin za uveljavljanje pravice do potnih stroškov – spremstva in nenujnih reševalnih prevozov, ki ga lahko prenese na diplomirano medicinsko sestro oziroma diplomiranega zdravstvenika, višjo medicinsko sestro oziroma višjega zdravstvenega tehnika ali srednjo medicinsko sestro oziroma zdravstvenega tehnika;

– pooblastilo za izdajo listin za izbiro izbranega osebnega zdravnika, ki ga lahko prenese na diplomirano medicinsko sestro oziroma diplomiranega zdravstvenika, višjo medicinsko sestro oziroma višjega zdravstvenega tehnika, srednjo medicinsko sestro oziroma zdravstvenega tehnika ali zdravstvenega administrativnega sodelavca;

– pooblastilo za predpis medicinskih pripomočkov za sanitarne ali gibalne potrebe pacientov in izdajo potrdila o upravičeni zadržanosti od dela zaradi bolezni, nege ali spremstva do največ tri koledarske dni, ki ju lahko prenese na diplomirano medicinsko sestro oziroma diplomiranega zdravstvenika ali višjo medicinsko sestro oziroma višjega zdravstvenega tehnika.

Medicinske sestre bodo dodatno obremenjene
V SZIZBNS pravijo, da se s tem se želi po eni strani razbremeniti izbrane osebne zdravnike, ki jih primanjkuje, po drugi strani pa se s tem istim ukrepom dodatno obremenjuje zaposlene v zdravstveni negi, ki jih prav tako dodatno primanjkuje – če ne celo še več. “Takšen odnos predlagateljev tega ukrepa in usmerjenost poslancev k spremembi Zakona v tej smeri jasno kažejo na mačehovski, da ne rečem ponižujoči odnos do nas zaposlenih v zdravstveni negi,” so zapisali v sporočilu za javnost in dodali, da gre tu predvsem za administrativne postopke in opravila, katerih izvedba je že jasno opredeljena v Pravilih ZZZS, ki govorijo o uveljavljanju pravic do medicinskih pripomočkov, potnih stroškov in listin za izbiro izbranega osebnega zdravnika.

Klemen Šuligoj (foto: sta)

V preteklosti so ta dela prepovedali izvajati srednjim medicinskim sestram
Nelogično in cenovno nesprejemljivo je že do danes bilo, da so bili za čiste administrativne postopke zadolženi zgolj zdravniki, sedaj pa naj bi se te postopke preneslo kar na (v večini primerov) diplomirane medicinske sestre – ki so žal še edine zaposlene v ambulantah, potem, ko se je ta dela “prepovedalo” izvajati srednjim medicinskim sestram/zdravstvenim tehnikom (te so bile iz ambulant odstranjene, saj naj ne bi dosegale kompetenc, pa čeprav so same v dela uvedle diplomirane medicinske sestre).”

Bodo medicinske sestre/zdravstveni tehniki le še administrativni delavci?
Diplomirane medicinske sestre s tem predlagatelji sprememb in dopolnil Zakona postavljajo v nekakšno vlogo administrativnih delavcev, kot ne bi bila dovolj že njihova degradacija s tem, ko so srednje medicinske sestre/zdravstvene tehnike degradirali z odvzemom pravic opravljanja nadaljnjega dela na istem delovnem mestu – razen tistim, ki so jim bile priznane »strokovno neusklajene kompetence« – pri katerih pripravi niso smeli sodelovati oz. so bile pripravljene v nasprotju z obče sprejetimi pravili, ki so jih dorekli v letu 2015, so kritični v združenju.

(Foto: Freepik)

Opozarjajo, da že imamo na področju zdravstva poklice za administrativne storitve, poklice, ki so bili za tovrstno delo tudi posebej izobraževani. “Zaradi tega je povsem strokovno (in nenazadnje cenovno) nesprejemljivo, da se mora med rednim delovnim/ordinacijskim časom, ob vsesplošnem pomanjkanju zdravnikov, predvsem pa medicinskih sester v naši državi z administrativnimi zadevami ubadati visoko izobražen in višje plačan kader. Tudi v tej smeri naj predlagatelji sprememb Zakona in poslanci razmišljajo, ob sprijemanju Zakona, saj se lahko na tem področju prihrani kar nekaj davkoplačevalskega denarja.”

Pričakujejo enakovredno vključitev v reševanje področja zdravstvenega varstva
Poudarili so še, da so postopki ureditve zdravstvene nege v Sloveniji v zadnjih 15-ih letih ušli izpod nadzora (neustrezno urejanje področja) in “da za spremembe in ukrepe na področju zdravstvenega varstva iz naše strani pričakujemo konstruktivno in enakovredno vključitev v delovna telesa, ki bodo to področje reševala. Vidimo namreč, kam nas je v zadnjih dvajsetih letih pripeljalo urejanje našega poklica s strani enih in istih deležnikov, ki jim je dovoljeno se s tem ubadati. Žal pa so nam vrata vsakega ministra od prvega mandata ministra Gantarja naprej za predstavitev rešitev zadev ostajajo zaprta.”

A. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

Zavajanje Odlazkovega propagandnega glasila

Revija Reporter je objavila zavajajočo naslovnico. Na tej je...

Teš 6 še ne bodo zagnali

Šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6), ki bi ga...

[Video] Beg tranzicijske levice pred resnico o povojnih pobojih

Največja rana slovenskega naroda je rodomor pred in po...

Pričel se je teden obrti in podjetništva v Škofji Loki

Razvojna agencija Sora in Območna obrtno-podjetniška zbornica Škofja Loka...