Italijanski vladi so naložili plačilo odškodnine skupini migrantov, ki ji je avgusta 2018 onemogočila izkrcanje z ladje Diciotti, in sicer po navodilu takratnega notranjega ministra Mattea Salvinija.
Odločitev je v petek izdalo kasacijsko sodišče, ki je razsodilo, da je vlada odgovorna za škodo, povzročeno zaradi odvzema prostosti migrantom. Sodišče je zadevo vrnilo nižjemu sodišču, ki mora določiti višino odškodnine.
Salvinija preganjali že v preteklosti
Nekdanjega premierja in današnjega ministra Salvinija je sodišče v Palermu preiskovalo zaradi domnevne ugrabitve v povezavi z dolgotrajnim pridržanjem migrantov na krovu ladje italijanske obalne straže. Zadevo so prenesli na krajevno pristojnost, tožilci so obtožbe zavrnili. Ministrsko sodišče je to odločitev kljub temu razveljavilo in Salvinija zaprosilo za pooblastilo senata za pregon. Pooblastilo so zavrnili lanskega decembra.
Sodniki so v svoji sodbi poudarili, da zavrnitve dovoljenja za izkrcanje migrantov za 10 dni ni mogoče razumeti kot politično dejanje zunaj sodnega nadzora. Namesto tega so to opredelili kot upravni ukrep, podvržen pravnemu nadzoru, in sicer skladno z nacionalno in mednarodno zakonodajo.
Giorgia Meloni: “Davkoplačevalci plačujejo migrantom, ki nezakonito vstopajo v Italijo”
Premierka Giorgia Meloni kritizira sodbo in trdi, da je vzpostavila “zelo vprašljivo načelo odškodnine” z domnevo o škodi brez konkretnih dokazov. Izrazila je razočaranje nad tem, da bodo davkoplačevalski denar uporabili za odškodnino posameznikom, ki so poskušali nezakonito vstopiti v Italijo. Meni, da takšne odločitve državljane odtujujejo od institucij, in sicer še posebej v času, ko so vladni viri že tako omejeni.

“Zaradi te odločitve bo morala vlada nadomestiti – z denarjem poštenih italijanskih državljanov, ki plačujejo davke – ljudem, ki so poskušali nezakonito vstopiti v Italijo, to je s kršitvijo zakonov italijanske države,” je Melonijeva zapisala v objavi na družbenem omrežju X.
“Mislim, da to niso odločitve, ki jih državljani združujejo med institucijami, in priznam, da je treba za to trošiti denar, ko nimamo dovolj sredstev, da bi naredili vse, kar bi bilo prav, in to je zelo frustrirajoče,” je dodala.
Nasprotuje tudi Tajani
Namestnik premierke Antonio Tajani prav tako nasprotuje sodbi. Izjavil je, da spodkopava dolžnost vlade, da brani državne meje. Opozoril je, da če bi vsi migranti z neurejenim statusom zahtevali podobno odškodnino, bi to lahko močno vplivalo na državne finance.

Andrea Crippa, namestnik sekretarja Salvinijeve sovladne stranke Lega, je odločitev opisal kot “osupljivo” in vztrajal, da Salvini ni storil kaznivega dejanja. Crippa je nadalje predlagal, da bi morali biti odgovorni levičarski sodniki namesto splošna javnost.
Salvinijeva odločitev
Ladja Diciotti je prevažala 190 migrantov, ki so jih rešili na morju. Pod Salvinijevim vodstvom v vladi Conteja I. je italijansko notranje ministrstvo sprva zavrnilo izdajo takojšnjega dovoljenja za izkrcanje. Kljub temu so 29 mladoletnikom na koncu dovolili pristati, nato pa še 17 posameznikom zaradi zdravstvenih razlogov. Štiri ženske so prav tako dobile dovoljenje, vendar so se odločile, da bodo ostale na krovu.

Vlada je drugim migrantom sčasoma dovolila izkrcanje, vendar šele potem, ko je zagotovila sporazume o njihovi prerazporeditvi po drugih evropskih državah in objektih v lasti Vatikana. Odločitev je bila usklajena s trdim pristopom vlade, povezanim z zajezitvijo nedovoljenih migracij in pritiskom na druge države EU, da bi si delile breme sedanje migrantske krize na južni italijanski meji.

Italijansko pravosodje in sedanja konservativna vlada sta že dolgo v vojni zaradi sodb sodišča v zvezi z nezakonitim priseljevanjem, pri čemer je Salvini pred tem nekatere sodnike obtožil oviranja kazenskega pregona.
I. K.