“Če bi imeli drugega predsednika vlade jim ne bi “dol viselo”. Slovenija bi bila v Parizu že v prvem krogu. Dajte no, to vemo vsi. Tudi levičarji,” je zapisal komentator in politični analitik Mitja Iršič.
Te dni v Parizu potekajo srečanja evropskih voditeljev, kjer je govora o varnostnem vidiku končanja vojne v Ukrajini in kakšno mirovniško vlogo bi imela Evropa.
V ospredju je bila morebitna napotitev vojakov posameznih evropskih držav v Ukrajino. Na primer britanski premier Keir Starmer je dejal, da bi razmislil o uporabi britanskih sil, če bi Amerika zagotovila varovalni mehanizem.
Če bi imeli drugega predsednika vlade jim ne bi “dol viselo”. Slovenija bi bila v Parizu že v prvem krogu. Dajte no- to vemo vsi. Tudi levičarji.
⬇️ https://t.co/4YC2Sdb4tP pic.twitter.com/nVQAmPfaHy— Mitja Irsic (@MitjaIrsic) February 19, 2025
Janševo mnenje ima svetovno veljavo
Zanimivo pa je to, da premierja Roberta Goloba na prvem neformalnem srečanju ni bilo. Tudi na današnjem, drugem ni kazalo tako, je pa v zadnjem momentu, da bi se izognili popolnem fiasku pred javnostjo, v igro vstopila slovenska diplomacija, ki je v Parizu le dosegla, da je bil na seznam prisotnih uvrščen tudi slovenski premier Golob.
Spomnimo, da je imelo ime Janeza Janše, ko je vodil vlado, v svetovnem merilu popolnoma drugačno težo. Bil je namreč eden izmed prvih, ki so si upali javno podpreti Ukrajino ob napadu Rusije, skupaj z voditelji Češke in Poljske pa so si upali obiskati oblegani Kijev. V tem času je bil mimogrede ostro kritiziran s strani leve opozicije, ki danes vodi vlado, v obdobju pogajanj pa so povsem dopovedali in nimajo nikakršne veljave. Niti se ne upajo pogajati z Moskvo, kot je o tem modrovala sedanja zunanja ministrica Tanja Fajon.

Ko je šlo za pomembna vprašanja o Ukrajini, so Janšo v studio vabile največje medijske hiše na svetu, med drugim je gostoval na CNN.
Danes je realnost taka, da mora slovenska diplomacija moledovati v Pariz, da Golob dobi termin preko video povezave.
Domen Mezeg