Izrael je sprožil kopensko operacijo prek svoje severne meje v Libanon, katere tarča je militantna skupina Hezbolah, ki jo podpira Iran, s čimer se je začela nova in nevarna faza v skoraj letu vojne.
Vdor, ki ga je izraelski kabinet za nacionalno varnost označil za “naslednjo fazo” svoje vojne s Hezbolahom, je četrtič, da so izraelski vojaki javno vstopili na libanonska tla v skoraj 50 letih, in prvi po 34-dnevni vojni Izraela v državi leta 2006. Zaradi teh napadov so bile uvedene nove varnostne omejitve za izraelske civiliste, predvsem v severnih regijah.
Hezbolah medtem trdi, da izraelske sile niso vstopile v Libanon, čeprav je izraelska vojska sporočila začetek kopenskih operacij na južni meji. Skupina je prav tako izstrelila rakete proti Tel Avivu in izraelskim obveščevalnim objektom, ob tem pa opozorila, da so to šele začetni napadi. Zahodna vojaška prisotnost, zlasti francoska, se povečuje v regiji, saj obstaja možnost obsežne evakuacije tujcev iz Libanona, če se konflikt zaostri.
Je Hezbolah načrtoval ponovitev 7. oktobra?
Tiskovni predstavnik IDF Daniel Hagari je v eni od izjav dejal, da je teroristična skupina nameravala uporabiti vasi blizu meje za “invazijo na izraelske domove v stilu 7. oktobra.” “Hezbolah je libanonske vasi poleg izraelskih spremenil v vojaška oporišča za napad na Izrael,” je dejal. Hagari dodaja, da je teroristična skupina načrtovala “napad na Izrael, napad na izraelske skupnosti in poboj nedolžnih moških, žensk in otrok. Ta načrt so poimenovali ‘Osvoji Galilejo’.” “Ne bomo dovolili ponovitve 7. oktobra na nobeni naši meji,” je obljubil.
“Hezbollah had prepared to use those villages — as staging grounds for an October 7-style invasion…into Israeli homes. Hezbollah planned to invade Israel, attack Israeli communities, and massacre innocent men women and children.”
🎥Watch the full statement by IDF Spox. RAdm.… pic.twitter.com/gHnKWSPGDv
— Israel Defense Forces (@IDF) October 1, 2024
Medtem ko Izrael nadaljuje s svojimi operacijami, so napadi Hezbolaha postali bolj intenzivni, z dodatnimi izstrelitvami raket na izraelsko ozemlje. IDF je izvedla nočne operacije proti Hezbolahu, pri čemer so tarče bile predvsem vojaške lokacije in obrati za proizvodnjo orožja v Bejrutu. Civilisti v južnem Libanonu so bili pozvani, naj se izogibajo premikanju, saj je bilo libanonsko civilno okolje močno vpleteno v spopade.
Konflikt se zaostruje
Ob hudi humanitarni krizi v Libanonu, kjer množice bežijo proti meji s Sirijo, so Združeni arabski emirati ponudili 100 milijonov dolarjev pomoči. Mednarodna skupnost je zaskrbljena zaradi morebitnega zaostrovanja konflikta, zlasti v luči možnosti obsežnih napadov na civilne tarče, za katere obtožujejo Izrael, podobno kot v Gazi.
ZDA in Francija sta pozvali k diplomatski rešitvi in predlagali premirje, ki bi civilistom omogočilo vrnitev na svoje domove. Kljub temu je Izrael zavrnil predlog za premirje in nadaljuje z napadi na Hezbolahove tarče v Libanonu.
T. B.