Janša na forumu Yushan: Tajvan je ključni steber miru in stabilnosti

Datum:

V Tajpeju je med 17. in 18. marcem potekal 8. forum Yushan, ki je bil posvečen temi “Nova politika proti jugu+: Tajvan, Indopacifik in novi svet”. Dogodek, ki sta ga organizirala Tajvansko-azijska fundacija za izmenjavo (TAEF) in tajvansko ministrstvo za zunanje zadeve (MOFA), je predstavil vizijo Tajvana kot ključnega akterja v diplomaciji, temelječi na vrednotah, gospodarstvu in tehnologiji.

Poleg ostalih elitnih imen iz politike se je foruma udeležil tudi nekdanji slovenski premier Janez Janša, ki je v svojem govoru poudaril pomen Tajvana za globalno varnost. Forum je odprl predsednik TAEF Hsin-Huang Michael Hsiao, in izrazil, da Tajvan še naprej izkazuje svojo zavezanost “demokraciji, svobodi, vrhunski tehnologiji in družbenim inovacijam ter spodbuja močna partnerstva s podobno mislečimi zavezniki.” 

Janša je v svojem nagovoru udeležence spomnil na 34 let samostojnosti Slovenije in 20 let članstva v EU in Natu ter izpostavil zgodovinske vzporednice med Slovenijo in Tajvanom v boju za demokracijo. Opozoril je na izzive, s katerimi se svet sooča, vključno s hitro rastjo avtoritarnih režimov, ter poudaril, da se Evropa trenutno osredotoča na vojno v Ukrajini. V tem kontekstu je izpostavil, da Tajvan vse bolj postaja ključni steber miru in stabilnosti, ne le v indopacifiški regiji, ampak tudi v globalnem merilu. Demokratične države je pozval k združeni podpori suverenosti Tajvana in priznanju njegove vloge v boju za svobodo in stabilnost.

Foto: Yushan Forum

Janša se je med obiskom srečal tudi z nekdanjim ministrom za zdravje, za katerega je na X zapisal, da sov času pandemije izmenjali številne izkušnje. Bili so med najbolj uspešnimi v boju s #COVID_19. Danes minister g. Shih-Chung Chen vodi projekt “Eno zdravje”, čigar cilj je nadgradnja javnega zdravstvenega sistema v celoti. Izjemno uporabne rešitve”.

Poleg Janše so na forumu nastopili tudi drugi ugledni govorci, med njimi nekdanji generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen, japonski politik Keiji Furuya in ameriški diplomat Raymond F. Greene.

Tajvanski predsednik Lai Ching-te je v svojem nagovoru poudaril gospodarski in tehnološki napredek Tajvana ter njegovo ključno vlogo v globalni industriji polprevodnikov. Tajvan si po njegovih besedah prizadeva postati “otok umetne inteligence” ter ključni akter pri vzpostavljanju stabilnih dobavnih verig in krepitvi demokratičnih povezav po svetu.  Ob tem je Janša na X spomnil na podjetje SEMI, ki zase pravi, da je “vodilno združenje industrije mikroelektronike s programi, ki članom pomagajo pri rasti njihovega poslovanja in reševanju največjih izzivov po vsem svetu”, imajo zapisano na spletni strani.

Užitek je sedeti z njimi @AndersFoghR @JJansaSDS, & drugi gostje, ki so se nam pridružili na včerajšnjem odprtju na forumu Yushan 2025, kjer je poudarek na širitvi globalnih partnerstev #Taiwan – na področju umetne inteligence, napredne tehnologije in več – za uresničitev svobodnega, odprtega in uspešnega Indopacifika,” je ob dogodku na X zapisal Lai.

Forum Yushan je tudi letos služil kot platforma za krepitev partnerstev med podobno mislečimi državami ter za izmenjavo izkušenj in strategij pri soočanju z globalnimi izzivi.

Foto: Vlada Tajvana

Tajvan ostaja osrednji akter v indopacifiški regiji, njegov vpliv pa se vse bolj širi tudi na svetovno raven.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Bi podobno skupino, kot jo imajo zdaj ZDA, potrebovala tudi Slovenija?

Pravosodna ministrica ZDA Pam Bondi je v torek gostila...

V VSO ogorčeni nad organizatorji komemoracije ob obeležju v Jami

Krajevni odbor Zveze borcev za vrednote NOB je za...

Koliko denarja namenja ameriška vlada za to, da bodo medicinske sestre manj bele?

Ameriško ministrstvo za zdravje in socialne zadeve bo letos...