Aktualnemu predsedniku RS Borutu Pahorju se nasmiha podaljšanje predsedniškega mandata in celo zmaga v prvem krogu, medtem ko bomo očitno na referendumsko nedeljo dobili t. i. nov TEŠ 6, saj bo projekt 2. tir, v kolikor ne bo padel na referendumu, še ena vreča brez dna, iz katere bodo črpali izbranci oz. prvorazredni. “Z drugimi besedami, vsakodnevno pranje možganov volivk in volivcev daje določene rezultate, čeprav še vedno dvomim, da bo večina podprla zakon, saj je glede tega projekta preveč neznank,” je jasen dr. Matej Lahovnik, ki opozarja, da gre dejansko za zlati tir, saj vsak centimeter tira stane neverjetnih 518 evrov.
Anketa je bila izvedena v obdobju od 11. septembra do 13. septembra 2017, na vzorcu 700 anketirancev (od tega 50 % žensk), in jo je izvajalo podjetje za tržne in javnomnenjske raziskave Parsifal SC. Šlo je za telefonsko anketo, okvir vzorčenja pa zajema telefonski imenik (80 % mobilno omrežje in 20 % stacionarno omrežje). Anketa je merila splošen utrip glede aktualnih družbenih oz. družbeno-političnih tem, in sicer obete pred referendumom o 2. tiru, ki bo potekal, 24. septembra, in pričakovanja pred prihajajočimi oktobrskimi volitvami za predsednika države.
Povprečna starost anketirancev je 50,4 leta, anketiranci so z območja celotne Slovenije – največ, dobra četrtina vprašanih, iz osrednjeslovenske regije. Največ anketirancev, in sicer 39,5 %, je iz najstarejše starostne skupine (55 let ali več), iz srednje starostne skupine (35–54 let) jih je 36 % in 24,5 % iz najmlajše starostne skupine (18–34 let). Največ anketirancev je z dokončano srednjo šolo (32,6 %), sledijo tisti z zaključeno ali nezaključeno osnovno šolo (23,6 %), 22,2 % anketirancev ima poklicno šolo, 21,6 % pa ima dokončano višjo, visoko šolo ali več.
Presenetljivo: Pričakujemo lahko visoko udeležbo
Večina (58,7 %) se bo udeležila referenduma o drugem tiru Divača–Koper, medtem ko dobra tretjina (33,7 %) nima tega namena, 7,5 % pa je še neodločenih.
Največ državljank in državljanov bi se referenduma udeležilo iz najstarejše starostne skupine (55 let ali več), kjer bi bila udeležba kar 65 %, medtem ko bi bila najnižja udeležba v srednji starostni skupini (35–54 let), kjer bi doma ostalo kar 37,8 %. Na podlagi izobrazbe bi se referenduma udeležilo največ tistih s poklicno izobrazbo (63,9 %), sledijo tisti z višjo, visoko ali večjo (62,7 %). Najnižja udeležba bi bila s strani tistih s srednjo izobrazbo (37, 9 %).
Bo zakon o 2. tiru na referendumu obstal ali padel?
Večina Slovenk in Slovencev (62,1 %) bi glasovala za predlagani zakon na referendumu o drugemu tiru, medtem ko bi proti glasovalo 24,8 %. Še vedno neodločenih je 13,1 %.
Zakon najbolj podpirajo v najmlajši starostni skupini (18–34 let), s 66 %, medtem ko mu najbolj nasprotujejo v srednji starostni skupini (35–54 let), s 27,3 %. Na podlagi izobrazbe zakon najbolj podpirajo tisti s poklicno izobrazbo (69,7 %), najbolj pa mu nasprotujejo tisti z višjo, visoko ali večjo izobrazbo (31,9 %).
Pahorju se nasmiha novi predsedniški mandat
Večina Slovenk in Slovencev bi za predsednika republike ponovno volila Boruta Pahorja (50,2 %), na 2. mestu mu sledi kamniški župan Marjan Šarec (19,8 %). Tretje mesto zaseda kandidatka SDS Romana Tomc (4,3 %), ki je kandidaturo naznanila v ponedeljek, 11. septembra 2017, in tako šele pred kratkim vstopila v predsedniško bitko. Sledita kandidatka NSi Ljudmila Novak (4,2 %) in koprski župan Boris Popovič (3,5 %). Maja Makovec Brenčič iz SMC in Angelca Likovič iz Glasa za otroke in družine pa sta vsaka prejeli po 1,3 %. Relativno velik delež vprašanih še ne ve, koga bi volili oziroma ne bi volili nikogar od naštetih kandidatov (15,5 %).
Aktualni predsednik države Borut Pahor ima največjo podporo med mladimi (18–34 let), s 53,5 %, enako velja za kamniškega župana Marjana Šarca (21,8 %), medtem ko evropsko poslanko Romano Tomc najbolj podpirajo v srednji starostni skupini (35–54 let), s 4,8 %. Na podlagi izobrazbe so Borutu Pahorju najbolj naklonjeni tisti s poklicno izobrazbo (53,2 %), medtem ko Marjanu Šarcu tisti s srednjo izobrazbo (23 %) in Romani Tomc tisti z višjo, visoko ali večjo izobrazbo (8,6 %).
Jure Ferjan