Je sodstvo vendarle sposobno samorefleksije?

Datum:

Kljub nekaterim drugačnim pričakovanjem je vrhovno sodišče vendarle zavrnilo tožbo nekdanjega predsednika ljubljanskega okrožnega sodišča Marjana Pogačnika, s katero je ta spodbijal svojo razrešitev, ki jo je sprejel sodni svet, je poročal Info360.

Vrhovni sodniki so odločili, da je sodni svet ob razrešitvi Pogačnika z mesta predsednika okrožnega sodišča v Ljubljani ravnal povsem v skladu z zakonodajo. Tako ni uspel s svojo tožbo na vrhovno sodišče, s katero je skušal sprva doseči odpravo odločbe o razrešitvi, pozneje pa je želel, da bi vrhovni sodniki “zgolj” ugotovili nezakonitosti.

Sodni svet je Pogačnika razrešil novembra lani, po tem ko je Evropsko sodišče za človekove pravice med njegovim vodenjem okrožnega sodišča ugotovilo hude kršitve pri dodeljevanju zadev sodnikom. Te niso bile dodeljevanje v skladu z načelom naravnega (naključnega) sodnika, kar je huda kršitev sodnega postopka.

Odločbo sodnega sveta je skušal Pogačnik na vsak način izpodbiti tudi, ko je sodni svet že imenoval novo predsednico sodišča, in ni bilo več možnosti, da bi se vrnil na čelo sodišča.

Po besedah poznavalcev je kazalo, da bo senat vrhovnih sodnikov tožbi ugodil in ugotovil nepravilnosti pri razrešitvi, toda kar nekoliko presenetljivo se to ni zgodilo, navaja portal.

A. V.

Sorodno

Zadnji prispevki

Kaj prinaša mirovni sporazum med ZDA in Iranom?

ZDA in Iran sta podpisala mirovni sporazum, s čimer...

[Video] Kijev: Rusi napadli zgodovinski samostan kulturnega pomena

V ruskem zračnem napadu na ukrajinsko prestolnico poročajo o...

RTV za naš denar promovira političarko, ki so jo volivci poslali na smetišče zgodovine

Urško Klakočar Zupančič so volivci poslali na smetišče politične...

[Video] Hrvaška navijačica in didžejka znova v središču pozornosti

Ivana Knoll, hrvaška vplivnica in didžejka, je uspela doseči...