Ali Golob spet napoveduje nove davke?

Datum:

“Njegova izjava glede pokojninske reforme je namreč konfuzna. Trdi, da bodo sedanjo dolžino delovne dobe 40 let lahko ohranili z višanjem odmernega odstotka. Konfuznost razjasni pristojni minister Luka Mesec, ko pove, da so prispevne stopnje ena glavnih odprtih zadev,” je zapisal politik Peter Gregorčič. 

“To je mogoče razumeti na sledeč način: Predsednik vlade Robert Golob je v izjavi pomešal pojma odmerni odstotek in prispevna stopnja. Prvo – ob nespremenjeni pokojninski osnovi – pomeni višje pokojnine, drugo pa višje davke (prispevke),” je v nadaljevanju opozoril nekdanji predsednik Programskega sveta RTVS Peter Gregorčič.

V času 2. Janševe vlade so bile pokojnine celo nekoliko višje
Kot je še pojasnil, je Golob nedavno obtožil 2. vlado Janeza Janše, da je poslabšala položaj upokojencev s tem, da je znižala odmerni odstotek, čeprav so to takrat naredili zato, ker so sočasno zvišali valorizacijski količnik, in so s tem pokojnine ostale enake oziroma so bile zaradi zaokroževanja navzgor celo nekoliko višje. Predvsem pa se je ustavilo njihovo padanje.

Golob bo verjetno zvišal davčno breme (prispevke)
Gregorčič: “Verjetno pa vlada pripravlja zgolj PR-strategijo za pokojninsko reformo, s katero bo zopet zvišala davčno breme (prispevke).” Če bo vlada po novem namesto 24 najboljših let delovne dobe upoštevala 40 let delovne dobe, bo morala, da bi ohranila enake pokojnine, odmerni odstotek dvigniti. V nasprotnem primeru se bodo pokojnine znižale, saj bo pokojninska osnova nižja zaradi povprečenja čez daljše časovno obdobje.

Vlada bo v svoji manipulativni maniri skoraj zagotovo to prodajala kot lasten uspeh za popravo “krivic” iz preteklosti. Češ, dvignili smo odmerni odstotek, ki vam ga je 2. vlada Janeza Janše znižala. V resnici pa to ne bo držalo, saj bo v obeh primerih šlo le za nov matematični preračun, katerega del je tudi sprememba odmernega odstotka na način, da višino pokojnin ohranijo.

Foto: Bobo

“Ali ta vlada zna še kaj drugega, kot uvajati vedno nove davke?”
Vlada torej po korakih izvaja zelo premišljen PR-scenarij, katerega edini namen je prikriti dvig prispevne stopnje ter s tem že tako visokega davčnega bremena. “Ali ta vlada zna še kaj drugega, kot uvajati vedno nove davke?” se je za konec vprašal Gregorčič.

Slovenski podjetniki so proti dvigu prispevnih stopenj za pokojninsko blagajno
V Klubu slovenskih podjetnikov (SBC) nasprotujejo dvigu prispevnih stopenj za pokojninsko blagajno, ki ga vlada načrtuje v okviru pokojninske reforme, poroča STA. Opozarjajo, da bi to negativno vplivalo na delavce in podjetja, saj bi povečalo stroške dela, zmanjšalo neto plače, konkurenčnost podjetij ter celo privedlo do odpuščanj.
V SBC menijo, da vlada s poudarkom na višjem odmernem odstotku za upokojence skuša preusmeriti pozornost od škodljivih posledic dviga prispevkov. Ob tem izpostavljajo že obstoječe visoke davčne obremenitve plač in druge ukrepe vlade, kot so spremembe pri evidentiranju delovnega časa, novi prispevki (za dolgotrajno oskrbo) in davki (npr. napoved nepremičninskega davka), ki po njihovem mnenju otežujejo poslovanje in življenje zaposlenih.

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Po Črnčecu na Siol.net še Valicon, ki ga plačuje Gen-I

Za merjenje javnega mnenja je državni Siol.net, kjer so...

Klakočarjeva na proslavi z zastavo izdajalske in okupatorske države

27. aprila, na dan upora, je na Malkovcu pri...

EPP je Slovenijo pod Golobovo vlado izrecno izpostavil kot problematično državo

V Valenciji včeraj in danes poteka kongres Evropski ljudske...

Evropska poslanka Zala Tomašič nominirana za nagrado EU parlamenta

"Veliko mi pomeni, da je moje delo v Evropskem...