Ameriški podpredsednik J. D. Vance je na drugi dan pariškega vrha o umetni inteligenci ostro kritiziral pristop Evropske komisije do svobode govora in podnebnih politik. Poudaril je, da je resničen potencial umetne inteligence mogoče izkoristiti le v inovacijam naklonjenem regulatornem okolju. Vse države je pozval, naj sledijo zgledu ZDA.
Pretirano regulatorni pristop EU se po njegovem kaže v ideološko pristranskih prizadevanjih za cenzuro na družbenih omrežjih in pri podnebnih politikah, ki škodujejo energetskemu sektorju in spodbujajo deindustrializacijo.
Dotaknil se je tudi spopada med EU regulatorji in ameriškimi podjetji. “Amerika ne more in ne bo sprejela”, da druge vlade “privijajo” tehnološka podjetja iz Združenih držav, še najmanj pa z razlogom uveljavljanja ideološke agende. Predmet njegove kritike je tudi pretirano previden akt o digitalnih storitvah. “Naši evropski partnerji morajo gledati na nova obzorja (razvoja umetne inteligence) z optimizmom, ne pa s strahom,” je povedal Vance. Prepričan je, da je cilj bruseljskega akta o digitalnih storitvah nadzor družbenih omrežij v primeru širjenja “sovražnega govora” in “dezinformacij” pod grožnjo visokih glob. Tudi regulacija GDPR ima po njegovem mnenju negativne učinke na gospodarstvo, saj “duši” manjša podjetja z nevzdržnimi birokratskimi stroški, poroča European conservative.
Dotaknil se je tudi stranpota ameriških podjetij na področju umetne inteligence, ki so odsevale politične pristranskosti. Spomnil je na primer, ko je umetna inteligenca (Google AI) ustvarila temnopoltega Georgea Washingtona. O tem smo pisali tudi na Nova24TV – TUKAJ. “Morda se zdaj tem primerom smejimo, vendar so lekcije vredne, da si jih zapomnimo,” je povedal Vance in spomnil, da Trumpova administracija ne bo nikoli dopustila, da bi ameriški modeli umetne inteligence postali orodje “avtoritarne cenzure”.
This administration will always focus on workers as we develop artificial intelligence technologies.
American workers deserve a seat at the table as we develop new policies that will lead to higher wages, safer communities, and more prosperity across our country. pic.twitter.com/FDTXRfpUkE
— Vice President JD Vance (@VP) February 11, 2025
Jasna kritika podnebnih politik EU
Vance v svoji kritiki ni poimensko izpostavil nobene države, pa vendar je bilo mogoče razbrati kritiko Nemčije, še posebej v kontekstu zapiranja jedrskih elektrarn. Izpostavil je, da četrta industrijska revolucija, ki prihaja na valu razvoja umetne inteligence, prinaša tudi večje potrebe po energiji, “vendar preveč naših prijateljev na eni strani deindustrializira, na drugi pa izriva zanesljive vire energije iz svojih držav in omrežij.”
Predsednica Evropske komisije ostaja pri svojem
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v svojem govoru napovedala, da bo Evropska unija vložila 200 milijard v razvoj umetne inteligence (AI Act) kot odgovor na Trumpov 500-milijardni projekt “Stargate”. European conservative poroča, da je sicer v svojem govoru spregledala vse ostalo, z izjemo odziva na poziv k bolj dereguliranem in inovacijam naklonjenem okolju. Zagovarjala je “poseben” evropski pristop.
Ž. K.