Že dlje časa poročamo, kako se novi megalomanski gradbeni projekt Ilirija v ljubljanskem Tivoliju spreminja v nove Stožice. Projekt se brez vsake ustrezne razlage pristojnih draži, podpisujejo se vedno bolj absurdni aneksi – projekt je bil v prvi pogodbi med MOL in Makro 5 gradnje prvotno začrtan kot 36-milijonski projekt izgradnje novega športnega centra, po že 18. aneksu pa je skupna vrednost gradnje dosegla vrtoglavih 62,5 milijona evrov.
Včeraj je bila slavnostna otvoritev Ilirije, katere sta se udeležila tudi Milan Kučan in Danilo Türk. Spomnimo, da se je vmes projekt podražil na 53 milijonov evrov, zdaj pa še za dobrih 9 milijonov. Ljubljanski župan Zoran Janković vztraja, da ne gre za podražitev, temveč le plačilo dodatnih del, ki so bila v projekt dodana naknadno, kot vedno pa se je ta zopet podražil za “magičnih” 30 odstotkov, ki so bila v pogodbi dovoljena. Mestna opozicija SDS opozarja, da bi devet milijonov evrov in pol krvavo potrebovali pri drugih za meščane pomembnih projektih.
Opozicija: županovih odgovorov ne kupimo
Jankovič trdi, da je šlo za dodatna naročila, ki si jih je zamislil projektant in potrdil nadzornik, ne pa izvajalec del (Makro 5), ki sicer dejansko izdatno posluje z občino – župan, se brani, da bodo zaradi tega, ker je stavba zdaj samooskrbna, dobili subvencije eko sklada v vrednosti 4 milijone evrov, vendar gre seveda zopet za davkoplačevalski denar.

Uradno odprtje prenovljenega kopališča Ilirija. Arhitektura, šport, bazen družba, Zoran Janković
(Foto: Borut Živulović/BOBO)

Uradno odprtje prenovljenega kopališča Ilirija. Arhitektura, šport, bazen, družba, Zoran Janković
(Foto: F. A. BOBO)
Velik del investicije namreč prvotno ni bil opredeljen, zato se podražitve zdaj kategorizirajo kot dodatna dela, čemur sicer nasprotuje tudi Jasmin Feratović, mestni svetnik Piratske stranke Slovenije. “Tako pomanjkljivo načrtovanje je nedopustno. Če se občina namerava na podoben način lotiti gradnje Atletskega centra Ljubljana, ki je ocenjena na več kot 100 milijonov evrov, so lahko s takšnim pristopom ogroženi proračun in osnovne storitve, ki jih Ljubljana nudi svojim občanom,” je povedal Feratović.

Magičnih 30 odstotkov
Toda cene novega kompleksa to seveda ne opravičuje, saj se je ta od izvirnih načrtov skoraj podvojila – Janković se brani, da zakon dovoljuje povišanje projekta za 30 odstotkov vrednosti izvirne ocene, zanimivo pa je, da se t. i. “dodatni stroški” vedno magično končajo tik pod mejo 30-ih odstotkov oziroma izvajalec “izkoristi” prav vsako možnost podražitve, ki jo zakon dovoljuje, kar se dogaja praktično pri vseh ljubljanskih projektih. To daje indice, da je prišlo do predhodnega dogovora med “dvornim” izvajalcem občine in MOL-om, da bo lahko izvajalec projekt podražil za tretjino.
I. K.