“Ona bo morala svoje pomanjkljivosti, ki se pojavljajo v medijih, v EU parlamentu predstaviti. Če bo uspela, je to sijajno, če pa ne bo, je to večkratna blamaža,” o usodi Marte Kos komentira mednarodni pravnik Miha Pogačnik.
Iz Bruslja prihajajo namigi, da Marta Kos morda ne bo prestala zaslišanja za EU komisarko. Portal Politico jo je navedel kot eno od petih kandidatov, ki bi jih lahko doletela takšna usoda. Medij izpostavlja, da je bila Kosova izbrana v zadnjem trenutku, kot grehe pa našteva premajhno usposobljenost, obtožbe o mobingu na veleposlaništvu v Švici in Nemčiji, sodelovanje z lobističnim podjetjem in sodelovanje z jugoslovansko tajno policijo Udbo. Spomnimo: Zadnji očitki se nanašajo na njena proruska stališča, kar nakazuje njena izjava, podana kmalu po začetku ruske agresije na Ukrajino.
Njen nahrbtnik je velik in poln
Tedaj je dejala, da si do Rusije ne bi smeli zapirati vrat, za spornega pa označila premik zunanje politike v vladi Janeza Janše od Moskve proti Washingtonu. Mnogi postavljajo pod vprašaj tudi njeno prebivališče v Švici. Ključno vprašanje pa ni Kosova kot takšna, ampak kaj to pomeni za državo, ki bi jo zastopala, predvsem pa za vlado, ki jo forsira naprej. Kaj pa če premierju Robertu Golobu spodleti tudi tokrat in bo Kosova le še en spomenik neuspeha? Njen nahrbtnik je kajpak velik in poln, kot da gre na izlet v švicarske Alpe.
Auč, master level 😆👏💪 #respect https://t.co/WdkiIDRFAu
— Edvard Kadič (@EdvardKadic) September 18, 2024
Golob niza poraz za porazom
Glede na to, da Golobu nič ne uspe in da je pokleknil pred Ursulo von der Leyen pri zamenjavi kandidata Tomaža Vesela, ne bi bilo presenetljivo, če bi mu tudi tokrat “spodrsnilo”. Kakšna blamaža bi bila to za Slovenijo? V Sloveniji je Kosovi pričakovano sicer uspelo. Po predstavitvi pred odborom DZ za zadeve Evropske unije je bila njena kandidatura izglasovana z devetimi glasovi za in petimi proti. Prav tako je njeno kandidaturo na seji že potrdila vlada in jo poslala v Bruselj. O njeni morebitni zavrnitvi na zaslišanju v Bruslju smo spregovorili z mednarodnim pravnikom Miho Pogačnikom.
Komentar mednarodnega pravnika Mihe Pogačnika:
“V prvi fazi je predsednica EK Ursula von der Leyen prekoračila svoja pooblastila, ko je zavrnila Tomaža Vesela na “zelo kratek in trd način” in to sporočila predsedniku vlade, ki je pravzaprav to sporočilo negiral, pa se je potem razkrilo, da to sporočilo obstaja in ga je lahko vsak pismeni človek prebral. To je bila prva blamaža. Obenem ne vemo, ali bi bil Vesel povsem verodostojen in dober kandidat, ker bi moral pred parlament na zaslišanje …
Druga stvar pa je, da je Kosova sedaj predlagana in bo šla na zaslišanje. Očitno ona bolj ustreza kvotam von der Leynove in njenim pogledom. Glede njene zgodovine – ali pa vprašljive zgodovine – pa bo detajlno verjetno zaslišana pred Evropskim parlamentom. Če pa se bo izkazalo, da jo bo Evropski parlament zavrnil, je pa odvisno, na kakšnih temeljih jo bo zavrnil. Če jo bo zavrnil na temelju domnevno vprašljive zgodovine, je to ena blamaža, vsekakor pa je avtomatična blamaža že to, da so predlagali osebo, ki ne more skozi parlamentarno proceduro.
Ona bo morala svoje pomanjkljivosti, ki se pojavljajo v medijih, v EU parlamentu predstaviti. Če bo uspela, je to sijajno, če pa ne bo, je to večkratna blamaža. Najprej dvojna za državo, ki ni uspela plasirati kandidatke in ta tudi ni prestala vsebinskega preizkusa. Tretja je pa čisto osebna blamaža, ko kandidat ali kandidatka ne izpolni pričakovanj EU. Tu je odvisno od značaja osebe ali ima kaj sramu in samokritičnosti ali ne. V Sloveniji v zadnjem času v politiki zlasti na ravni oblasti nastopajo ljudje, ki nimajo nikakršne samorefleksije in sramu glede lastne neumnosti, nedostojnosti, primitivnosti, škodljivosti ali celo domnevnih nezakonitosti.”
Domen Mezeg