Če bo Marta Kos postala evropska komisarka, je še velik vprašaj – Politico jo omenja kot eno od petih, ki se jim lahko pripeti, da ne prestanejo zaslišanja. Če pa res postane komisarka, naj bi vodja njenega kabineta postal diplomat Marko Makovec. Slovenska javnost ga je pred petimi leti kljub temu spoznala po škandalu, ki mu je spodnesel veleposlaniško mesto v Zagrebu.
Marko Makovec je namreč že skoraj sedel na udobnem fotelju veleposlanika v Zagrebu, pa so mu nediplomatske poteze mesto odnesle. O tem smo takrat prvi pisali prav na našem portalu. Takrat je bil Makovec tako prepričan, da bo postal veleposlanik, da so mu prijatelji na Facebooku čestitali za imenovanje na položaj, še preden je bila informacija javno obelodanjena. Odgovornega urednika Portala Plus Dejana Steinbucha je takrat presenetil odziv Makovca, ki se je lepo zahvalil za čestitke, kar napeljuje na možnost ne ravno transparentnega postopka imenovanja, saj postopek še ni bil zaključen A presenetil je Makovčev odziv; ta je namreč Steinbuchu preko Facebooka celo grozil. Razkrivamo pa tudi, da se je Makovčevo ime celo pojavljalo v objavljenih depešah WikiLeaksa.
Netransparentni postopek imenovanja veleposlanika v Šarčevi vladi?
Vse se je začelo s preprostimi čestitkami za imenovanje na mesto hrvaškega veleposlanika v Zagrebu slovenskemu diplomatu Makovcu, ki so jih njegovi prijatelji objavili na Facebooku. Makovec je bil namreč že nekaj časa pod drobnogledom, saj je v preteklosti služil kot svetovalec za zunanjo politiko predsednika Boruta Pahorja, nato pa je zasedel položaj veleposlanika na stalnem predstavništvu Slovenije v Bruslju pri EU, kjer je akreditiran pri politično-varnostnem odboru.
V kaosu, ki naj bi vladal na Cerarjevem zunanjem ministrstvu, kjer po pisanju Portala Plus zaposleni pogrešajo kakršnokoli dejansko vodenje, je predsednik Pahor izkoristil priložnost. Makovec naj bi bil tako Pahorjev človek v Zagrebu, s katerim bi predsednik dobil boljši vpogled v odnose med Ljubljano in Zagrebom. Zadnja veleposlanica Smiljana Knez namreč ni bila kos vsem izzivom, ki jih prinaša za slovensko diplomacijo najpomembnejša diplomatska misija.
Makovec je grozil svobodnim medijem
A problem je nastal, ko so z zunanjega ministrstva sporočili, da postopek izbire veleposlanika Slovenije v Zagrebu ni zaključen, zato so bili zapisi o imenovanju na položaj jasen indic netransparentnosti postopka oz. dogovorjenega nastavljanja. Problem je nastal tudi zato, ker se je Makovec za vse čestitke za imenovanje na položaj zahvalil.
Ne samo, da gre za grožnjo – gre za grožnjo svobodnim medijem s strani politike in vršenje pritiska nanje, in to s strani diplomata, ki ga je imenovala leva vlada – leve vlade tradicionalno kar prekipevajo od samodeklaracije o varovanju svobode medijev.
Na podobno bizaren način je tudi Alenka Bratušek leta 2013 prejela čestitko za izvolitev na premiersko funkcijo, in to kar 20 minut pred razglasitvijo rezultatov tajnega glasovanja poslancev. Spomnimo: Sporna čestitka, ki jo je v svoj objektiv kot fotodokaz ujel Jani Božič, je bila od Petra Kraljiča, upokojenega slovenskega poslovneža, ki je kasneje na vladni strani postal pomemben kadrovik za državna podjetja in paradržavne sklade, Božič pa je moral pred sodnim pogromom, ki ga je nad njega sprožila Bratuškova, celo “pobegniti” v tujino.
Makovec ujet tudi v WikiLeaks dokumentih
Ob tem pa ne gre zanemariti informacije, da je Makovec tesno povezan tudi z nekdanjim ameriškim veleposlanikom Josephom A. Mussomelijem, s katerim sta ohranila dobre odnose tudi po tem, ko je ta zapustil mesto veleposlanika v Sloveniji. V času Mussomelijevega mandata v Ljubljani naj bi bil ravno Makovec tisti, ki je ameriškemu veleposlaniku nosil informacije. Makovčeva žena Katarina Makovec pa je že dalj časa zaposlena pri Ameriški gospodarski zbornici Slovenije.
A ob vsem tem najbolj preseneti, da se ravno Makovčevo ime pojavlja v štirinajstih diplomatskih depešah, ki jih je objavil WikiLeaks. Makovec je po dokumentih sodeč med drugim tudi lobiral za ameriško energetsko podjetje Aspect Energy, ki se je sprva predstavljalo kot podjetje čiste energije, nakar se je izkazalo, da jih zanima črpanje zemeljskega plina v Prekmurju. Pri Aspectu so si želeli ureditev zakonskega področja za nadaljevanje projekta, saj so ugotovili, da je bilo na 40 hektarjih zemlje kar 35 tisoč lastnikov, zaradi česar je bila povečana možnost sporov, ki bi lahko projekt ustavili za nedoločen čas.
Kaj bodo o Makovcu porekli evropski poslanci?
Pri tem se poraja vprašanje, kaj bodo porekli evropski poslanci na zaslišanju Kosove pred Evropskim parlamentom, če bodo ugotovili, da je za vodjo kabineta predlagala diplomata, ki je v preteklosti grozil novinarju in se celo ujel v depeše Wikileaksa.
I. K.