Kitajska gre v popolno trgovinsko vojno

Datum:

Trgovinska vojna med EU in ZDA je trenutno v mirovanju, medtem ko je z Ljudsko republiko Kitajsko v polnem pogonu. Trump je od predsednika Šija pričakoval, da ga bo ta poklical, medtem ko se je Kitajska namesto tega odločila za prepoved izvoza redkih mineralov in magnetov brez posebnih dovoljenj, kar je znak, da se je odločila povzročiti hitro in zelo veliko škodo ameriškemu gospodarstvu z globokimi posledicami za mednarodno varnost.

Čeprav se glede na finančni obseg trgovine z redkimi minerali, torej magneti, ne zdi ključnega pomena v trgovinski vojni, je strateška prednost Ljudske republike Kitajske trenutno tolikšna, da lahko zelo hitro blokira dele ameriške (in na sploh zahodne) industrije in strateško ogrozi vojaško varnost ZDA.

Kitajska monopolist v proizvodnji redkih mineralov in magnetov

Za zdaj ni jasno, ali je poteza Ljudske republike Kitajske korak k zaostrovanju gospodarsko-finančnega obračuna. Glede na to, da je več ekonomistov in varnostnih strokovnjakov ob začetku invazije v Ukrajini opozarjalo, da je ‘majhen’ problem Zahoda to, da je Ljudska republika Kitajska skorajda monopolist v svetovni proizvodnji redkih mineralov in magnetov (proizvedejo 60 odstotkov in predelajo 90 odstotkov), je zdaj vprašanje, s kakšno hitrostjo bo Ši ustavil ameriško avtomobilsko industrijo, podjetja v strateškem poslu polprevodnikov, pa tudi številna podjetja, ki dobavljajo rakete, brezpilotna letala, posebna vozila in opremo za ameriško vojsko, robote … Bo Trump na prepričljivo demonstracijo kitajske premoči v zelo občutljivem segmentu gospodarstva odgovoril z novim, paničnim popuščanjem ali pa bodo svetovni voditelji stopili korak nazaj in preklicali trgovinsko vojno, ki škoduje vsem?

Donald Trump in kitajski predsednik Ši Džinping na srečanju na Kitajskem pred leti (Foto: STA)

Trump vztraja, a v ozadju popušča

Trump je na družbenih omrežjih že izjavil, da se je Ljudska republika Kitajska prestrašila: “Kitajska je igrala narobe, zgrabila jih je panika – edina stvar, ki si je ne morejo privoščiti. Moja politika se ne bo nikoli spremenila.”

Kljub temu je Trump pred dnevi spet dovolil uvoz pametnih telefonov, računalnikov, elektronike ipd., pri čemer se ljudje sprašujejo, kdo je pravzaprav tehnološki gigant, če največjo škodo v trgovinskem konfliktu pričakujejo ameriški proizvajalci nafte, plina, jekla, soje, pšenice, tovornjakov, strojev in opreme, medtem ko pri ameriškem uvozu iz Ljudske republike Kitajske prevladujejo pametni telefoni in prenosniki.

Podjetje Apple je močno odvisno od uvoza redkih kovin in magnetov (Foto: epa)

Germanij, galij, antimon … so ključnega pomena za industrijo

Kitajska prevlada v proizvodnji redkih zemeljskih mineralov in magnetov, kar je strateška skrb za Zahod. Po podatkih ameriškega geološkega zavoda je Kitajska ZDA dobavila 54 odstotkov germanija, materiala, ki se uporablja v infrardeči tehnologiji in tehnologiji optičnih vlaknih. Združene države niso kopale lastnega galija, ki se uporablja v polprevodnikih, od leta 1987 naprej. Japonska dobavlja 26 odstotkov uvoza galija iz ZDA, 21 odstotkov iz Nemčije, z več manjšimi dobavitelji. Antimon (Sb), kritični metaloid, je ključni element ameriškega vojnega stroja, bistvenega pomena za komunikacijsko opremo, očala za nočno opazovanje, eksplozive, strelivo, jedrsko orožje, optiko, laserske namerilne naprave in drugo, po besedah ​​ameriškega generalmajora Jamesa Marksa je skoraj 50 odstotkov svetovne ponudbe antimona v Ukrajini.

Za izdelavo baterij so potrebni minerali in magneti, nad katerimi ima Kitajska monopol. (Foto: Pixabay)

Sedem kategorij srednje velikih in težkih redkih zemelj, vključno s samarijem, gadolinijem, terbijem, disprozijem, lutecijem, skandijem in itrijem, je bilo uvrščenih na izvozni nadzorni seznam. Združene države imajo le en rudnik redkih zemelj, večina njegove ponudbe prihaja iz Kitajske.

Medtem ko nadzor izvoza ne doseže popolne prepovedi, lahko Peking omeji pošiljke z omejevanjem števila izvoznih dovoljenj, ki jih izda. Lockheed Martin, Tesla in Apple so med ameriškimi podjetji, ki uporabljajo kitajske redke zemlje v svojih dobavnih verigah.

Ameriška vlada ima zaloge nekaterih redkih zemelj, vendar ne dovolj za trajno oskrbo svojih obrambnih izvajalcev.

Del kitajskega maščevanja

Kitajska poteza s sistemom licenciranja redkih snovi je nadaljevanje groženj in pritiskov za uporabo redkih virov in monopolnih položajev za širitev vpliva in dokazovanje moči. Je situacija za Zahod zaradi Trumpove slabe teoretične in obveščevalne priprave nenadoma postala strateško težja, kot se je zdelo do konca prejšnjega tedna? New York Times piše takole:

“Kitajska je ustavila izvoz široke palete ključnih mineralov in magnetov, s čimer grozi, da bo prekinila dobavo komponent, ki so osrednjega pomena za proizvajalce avtomobilov, vesoljske proizvajalce, proizvajalce polprevodnikov in vojaške izvajalce po vsem svetu. Pošiljke magnetov, ki so bistveni za sestavljanje vsega, od avtomobilov in brezpilotnih letal do robotov in raket, so bile ustavljene v številnih kitajskih pristaniščih, saj kitajska vlada pripravlja nov regulativni sistem. Ko bo vzpostavljen, bi lahko trajno prekinil dobavo nekaterim podjetjem, vključno z ameriškimi vojaškimi pogodbeniki. To je del kitajskega maščevanja za močno povišanje carin predsednika Trumpa 2. aprila. Kitajska vlada je 4. aprila uvedla omejitve za izvoz šestih težkih elementov redkih zemelj, ki so v celoti rafinirani na Kitajskem, kot tudi magnetov redkih zemelj, od katerih jih je 90 odstotkov proizvedenih na Kitajskem. Te kovine, kot tudi posebne magnete, izdelane iz njih, je zdaj mogoče izvoziti iz Kitajske le s posebnimi izvoznimi dovoljenji.”

Brez redkih kovin ni električnih avtomobilov

Vsekakor je za zdaj nočna mora v glavah ameriških menedžerjev postala resničnost: “Kitajska je šele začela vzpostavljati sistem za izdajo teh dovoljenj, kar je med vodilnimi v panogi sprožilo zaskrbljenost, da bi se proces lahko zavlekel in da bi lahko trenutne zaloge mineralov in izdelkov izven Kitajske hitro pojenjale. Če bi tovarnam v Detroitu in drugod zmanjkalo močnih magnetov redkih zemelj, bi jim to lahko preprečilo sestavljanje avtomobilov in drugih izdelkov z električnimi motorji, ki jih potrebujejo. Velikost rezervnih zalog za takšne nujne primere se zelo razlikuje med podjetji, zaradi česar je težko predvideti, kdaj bi lahko prišlo do motenj v proizvodnji,” piše NYT in pojasnjuje obseg problema:

“Tako imenovani težki elementi redkih zemelj, za katere velja prepoved izvoza, se uporabljajo na primer v magnetih, ki so bistveni za številne vrste električnih motorjev. Ti motorji so ključni deli električnih avtomobilov, dronov, robotov, raket in vesoljskih plovil. Tudi avtomobili na bencinski pogon uporabljajo elektromotorje z magneti redkih zemelj za ključne naloge, kot je krmiljenje. Te kovine se uporabljajo tudi v kemikalijah za izdelavo reaktivnih motorjev, laserjev, avtomobilskih žarometov in nekatere vžigalne svečke.”

Električne avtomobile je nemogoče izdelovati brez redkih kovin in magnetov (Foto: Wikipedia)

Poleg tega so te redke kovine ključne sestavine računalniških čipov, ki napajajo strežnike umetne inteligence in pametne telefone. Michael Silver, predsednik in izvršni direktor podjetja American Elements, dobavitelja kemikalij, je dejal, da bo trajalo 45 dni, preden bodo lahko izdana izvozna dovoljenja in da se bo izvoz redkih zemeljskih kovin in magnetov lahko nadaljeval. Podjetje je lansko zimo povečalo svoje zaloge v pričakovanju trgovinske vojne med ZDA in Kitajsko in da bi lahko izpolnilo obstoječe pogodbe, medtem ko čaka na dovoljenja.

Na udaru vse države, ne le ZDA

Peking pa je nov sistem dovolilnic za izvoz redkih kovin uvedel proti vsem trgovinskim partnericam, ne le proti ZDA, nato pa bo selektivno izbiral, katera država bo dovolilnice prejela.

Ursula von der Leyen je nakazala pripravljenost na pogajanja s Kitajsko (Foto: epa)

Poteza, za katero je Peking že dolgo namigoval, da je možna, še povečuje trgovinske napetosti med največjima svetovnima gospodarstvoma in ameriške proizvajalce pušča v boju za sveže zaloge kritičnih mineralov, na katere so se zanašali desetletja.

Vendar je pekinški sistem za izdajanje teh licenc komaj vzpostavljen, kar povzroča zaskrbljenost med vodilnimi v industriji, da bi se lahko postopek zavlekel in da bi trenutne zaloge mineralov in izdelkov zunaj Kitajske lahko zmanjkalo. Ta poteza, ki vpliva na izvoz v vse države, ne samo v ZDA, je zadnji dokaz sposobnosti Kitajske, da oroži svojo prevlado nad rudarjenjem in predelavo kritičnih mineralov.

I. K.

 

Sorodno

Zadnji prispevki

V Franciji 15-letni skrajni levičar zaklal sošolko

V šolskem napadu v zahodni Franciji je bila z...

Zakon, ki bo pohabil turistično ekonomijo, prestal prvo branje

Janez Janša je napovedal, da se bo zdravljenje začelo...

Bosanski mediji: Slovenija postala oaza dvomljivega kapitala Milorada Dodika in njegovih tajkunov

Poslanec Doma narodov Bosne in Hercegovine Zlatko Miletić je...

Bližajo se volitve: Na Otočcu so se srečali Kučan, Colarič in Budja

Tako kot so zvončki, trobentice in vijolice znak pomladi,...