Andrej Šircelj in čista zloraba preiskovalcev

Datum:

Na svoj rojstni dan, 15. decembra 2015, okoli 8. ure sem prišel kot poslanec DZ na svoje delovno mesto, točneje v svojo pisarno v prvem nadstropju DZ. Odložil sem osnovne stvari in se napotil v pisarno Jožeta Tanka, ki je bil takrat vodja poslancev SDS. Sosednja pisarna od moje je bila pisarna poslanca SDS Andreja Širclja. Med mojo pisarno in pisarno Andreja Širclja je nepremično stal neznanec. Vprašal sem ga, če koga išče. Nekaj je “zamomljal”, niti razumel nisem, kaj mi je odgovoril, a jasno mi je bilo, da je policist v civilu ali kriminalist. Pot sem nadaljeval do pisarne Jožeta Tanka. Dejal sem mu, da mislim, da je pred mojo ali Šircljevo pisarno policist in da se dogaja nekaj nenavadnega, da pa verjetno gre za kriminalistično preiskavo ali mene ali Andreja Širclja. Tanko o tem ni vedel prav ničesar.

Mimo policista v civilu ali kriminalista sem se vrnil v svojo pisarno in čakal, kaj se bo zgodilo. Nisem vedel, ali bom predmet kriminalistične preiskave jaz ali kolega Andrej Šircelj. Poklical sem ga po telefonu. Javil se mi je in povedal, da kriminalisti pri njem že izvajajo hišno preiskavo. Vse je bilo torej jasno, predmet obdelave kriminalistov je bil on in ne jaz. Kljub temu je na vrata moje pisarne potrkal drug kriminalist, ne tisti, ki je stal med vrati moje in Šircljeve pisarne. Med mojo in Šircljevo pisarno so bila namreč vrata, ki pa so bila zaklenjena in prehoda ni bilo. Vprašal me je, ali so ta vrata zaklenjena. Odgovoril sem mu, da so ta vrata zaklenjena.  Z odgovorom se je zadovoljil, ne da bi moje navedbe preveril.

Dogodki, ki so sledili, so bili precej predvidljivi. Najprej seveda poročanja dominantnih medijev, da policija preiskuje poslanca SDS Andreja Širclja, ki naj bi bil osumljen nekih kaznivih dejanj okoli vzpostavljanja DUTB (slaba banka). Kdo jih je obvestil? Uganili ste. Nihče drug kot kriminalistična policija. Še večje presenečenje pa je sledilo nekaj za tem. Kriminalisti so se pojavili na sedežu SDS na Trstenjakovi 8 v Ljubljani. Pred nos Janeza Janše so pomolili nalog za hišno preiskavo in zaseg vseh podatkov s strežnika SDS. Prav ste prebrali. Nalog za hišno preiskav in zaseg je bil jasen, strežnik SDS z vsemi podatki in ne le s podatki o komunikacijah Andreja Širclja. Torej je šlo za komunikacije kakšnih 30 tisoč članov SDS, ki uporabljajo strankarski e-mail. Le zakaj e-mail komunikacije vseh in ne le Andreja Širclja? Z Janšo sva se strinjala, da policiji damo podatke o komunikacijah Andreja Širclja in nikakor podatkov o komunikacijah vseh članov SDS, ki ta elektronski naslov uporabljajo. Janša je to preiskovalcem tudi jasno sporočil. Kar nekaj časa so morali preiskovalci čakati, da so prišli zunanji pogodbeni sodelavci SDS, ki so izločili komunikacije Andreja Širclja in jih izročili kriminalistom.

Foto: STA

Če bi bil pravosodni nalog z vidika zakonodaje čist, bi pravosodna veja oblasti in policija seveda protestirali, a nista. Vsi so se zadovoljili s podatki o komunikacijah Andreja Širclja in nihče ni protestiral, ker preiskovalcem nismo izročili vseh podatkov o vseh komunikacijah vseh članov SDS, kar je zahtevalo sodišče. Neverjetna zloraba, ki si jo je privoščila sodna veja oblasti. Naslednji dan so bili dominantni mediji polni prispevkov o tem, da je bil sedež SDS tarča kriminalistične preiskave. Vse mogoče so napletali o Andreju Širclju in o SDS.

Molk medijev o epilogu
Toda pojdimo v leto 2019 nekaj dni pred tem, ko ta prispevek pišem. Nacionalna tiskovna agencija STA namreč piše, da kriminalisti po skoraj štirih letih ta primer zaključujejo. Poročajo tudi o tem, da Andrej Šircelj ni več med osumljenci kakršnegakoli kaznivega dejanja. Neverjetno ali pričakovano. Kar se mene tiče, pričakovano. Z Andrejem Šircljem sva se takrat in še lani seveda pogovarjala o tem, kaj bi eventualno naredil narobe in kaj bi lahko bilo v njegovih ravnanjih, z vidika kazenske zakonodaje, sploh sporno. Podrobno mi je obrazložil situacijo okoli vzpostavljanja DUTB, saj sva oba hotela ugotoviti, če bi lahko bilo v njegovih dejanih karkoli spornega. Zaključek je bil jasen. Nič ni bilo narobe.

In prav to se potrjuje te dni. Če verjamemo poročanju nacionalne tiskovne agencije, ki poroča o tem, da Andrej Šircelj ni med osumljenci kakršnegakoli kaznivega dejanja, je vse jasno. Nekdo na relaciji med kriminalistično policijo, tožilci in preiskovalnimi sodniki, ali pa vsi med njimi, je zlorabil položaj in želel priti do vseh podatkov o komunikacijah skoraj 30 tisoč članov SDS. Andrej Šircelj je le, zgolj in samo kolateralna škoda cele zadeve.

Vinko Gorenak

Sorodno

Zadnji prispevki

Dr. Simoniti: Slovenija se mora zbuditi in narediti konec tej vladi

Samo javnost in nihče drug ne more pripravi teh...

[Video] Golob postregel z novim “golobizmom”

"V tunelu je noč najtemnejša ..." Ne, to ni...

Sodišče obravnava zakonitost odpovedi RTVS Grahu Whatmoughu

Delovno in socialno sodišče v Ljubljani je včeraj na...

V Lendavi s subvencijami nad stanovanjski problem

Občina Lendava je objavila Javni razpis za subvencioniranje reševanja...