Vzorčenje Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano in splošna ocena o stanju rek Krke in Kolpe sta pokazala, da sta reki primerni za kopanje, kakovost vode pa je odlična. Podobno kažejo tudi meritve Agencije RS za okolje.
Vzorčenje Krke
Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano je izvedel vzorčenje v krajih, kjer se ljudje pogosto kopajo, in sicer v Soteski (nad jezom), na Brodu, Loki, v Mačkovcu, Dobravi (pod mostom), Kostanjevici, Karičah, Brodu v Podbočju (nad mostom), Cerkljah ob Krki, Velikih Malencah in Velikih Malencah (ŠRC Grič).
Analize so pokazale, da so bili vzorci brez vonja, bistri, prosojni, brez posebnosti, kar pomeni, da je reka Krka na vseh odvzemnih mestih primerna za kopanje.
Vzorčenje Kolpe
Nacionalni laboratorij je vzorčenje izvedel v Križevski vasi (v kampu) in na Božakovem (na koncu vasi pri izlivu potoka Vodovec). Tudi te analize so pokazale, da so bili vzorci brez vonja, bistri, prosojni, brez posebnosti, kar pomeni, da je reka Kolpa na odvzemnih mestih primerna za kopanje.
Kljub temu opozarjajo, da voda iz rek ni primerna za pitje in pripravo hrane, med kopanjem naj se izogibamo požiranju vode, po kopanju pa priporočajo prhanje. (Vir: Poročilo)
Druga mesta: Krka in Kolpa
Podobno stanje je tudi na drugih mestih, kjer je vzorčenje zajeto v državni monitoring. Podatke objavlja Agencija RS za okolje (Arso). Iz poročila je razvidno, da so vse kopalne vode primerne za kopanje, in sicer tako na Dolenjskem in v Beli krajini kot v drugih krajih po Sloveniji.
Na Krki so vzorčenje opravili na kopališču Loka v Žužemberku in na jezu v Straži, na Kolpi pa v Prelesju, Radencih, Damlju (pri starem mlinu), na Vinici (avtokamp Katra), v Adlešičih (Šotorišče Jankovič), Gribljah (rečni odbijač), Dragoših (rečni odbijač), Podzemlju (betonirana plaža) in na Primostku (stopnice). (Vir: Karta kopalnih voda).
Temperatura reke Krke je 17 stopinj, temperatura reke Kolpe pa 24 stopinj Celzija.
Moja Dolenjska