Kosova po srečanju z Vučićem buri duhove srbske opozicije

Datum:

Slovenska komisarka Marta Kos je po srečanju s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem, ki ga je ta označila kot konstruktivnega, naletela na številne kritike. Še posebej kritičen je vodja stranke Svoboda in pravičnost (SAA) Dragan Đilas, ki Kosovo javno sprašuje, kako je sploh mogoče, da je imela konstruktiven dialog z Vučićem na dan, ko so dokazali, da je uporabil zvočno orožje proti lastnemu narodu.

Marta Kos, slovenska komisarka, pristojna za širitev, se je v sredo sestala z Aleksandrom Vučićem, s katerim je po navedbah STA razpravljala o konkretnih korakih na poti Srbije v EU in ponovila pričakovanja o jasni evropski usmeritvi Srbije. “S predsednikom Vučićem sem imela konstruktivno srečanje,” je Kosova sporočila po snidenju in dodala, da je poudarila, da je za širitveni proces potrebno sodelovanje celotne družbe. “To ni mogoče brez močne civilne družbe in neodvisnih medijev. To je najboljša pot naprej,” je še dodala.

Nad srečanjem je bil zadovoljen tudi sam Vučić. Slednji je namreč preko družabnih omrežjih sporočil, da sta imela s Kosovo “korekten in vsebinski pogovor o aktualnem dogajanju v Srbiji, izpolnjevanju srbske reformne agende, pospešitvi procesa pristopnih pogajanj in izvajanju Evropskega načrta rasti za Zahodni Balkan”. Ob tem pa je ta dodal, da Srbija ostaja “zavezana izpolnjevanju svojih obveznosti pri uresničevanju načrta rasti, krepitvi sodelovanja in stabilnosti v regiji, pa tudi zaščiti mednarodnega prava in svojih nacionalnih interesov”.

Dragan Đilas zgroženosti nad konkretnim srečanjem ne skriva. Na Kosovo se je ta zato odločil nasloviti odprto pismo. “Vljudno vas prosim, da razložite državljanom Srbije, kako ste na dan, ko smo dokazali, da je Aleksandar Vučić uporabil zvočno orožje proti lastnemu narodu, proti kateremu je poslal razbojnike in zločince z namenom prelivanja krvi (kar je tudi dokazano), z njim vodili konstruktiven dialog,” je Đilas izpostavil uvodoma in ob tem dodal, da ga tudi zanima, kakšen konstruktiven pogovor je imela s človekom, proti kateremu že mesece protestirajo študenti, profesorji, učitelji, kmetje, pravniki, s človekom, zaradi politike katerega se je v soboto v Beogradu zbralo med tristo in petsto tisoč ljudi.

V nadaljevanju je Đilasa zanimalo, o katerih konkretnih korakih na poti Srbije v Evropsko unijo se je pogovarjala s človekom, ki je po njegovih besedah ukradel volitve, ki je Srbijo pripeljal med tri najbolj skorumpirane države v Evropi in ki vodi režim, ki izganja državljane Evropske unije in prepoveduje vstop novinarjem iz EU v Srbijo. Vodja stranke Svoboda in pravičnost se sprašuje, kaj je sploh proevropskega v tem, da se srbski predsednik v  enem letu na nacionalni televiziji pojavi več kot 350-krat, medtem ko se predstavniki opozicije ne pojavijo skoraj nikoli. “Bi bili prijazni, da nam razložite, kako gre Srbija, v kateri se 97 % javnih naročil izvaja brez razpisov, v kateri ima država svojo tovarno drog, v kateri se visoki državni uradniki srečujejo s pošastnimi morilci, pomika proti Evropi.”

Foto: FB Aleksandar Vučić

Đilas v pismu poudarja, da želi vedeti, ali med evropske vrednote spadajo kriminal, korupcija, napadi, tepež in izsiljevanje lastnih ljudi, teptanje študentov, puščanje učiteljev brez plač, medijska nesvoboda, dehumanizacija političnih nasprotnikov. “Če je temu tako, potem vzemite s seboj Vučića, ker verjame prav v te “vrednote”. Za nas, ki verjamemo v popolnoma nasprotne stvari, katerih ideali so svoboda, demokracija, resnica in pravica, tukaj torej ni mesta,” je izpostavil in v zaključku priznal, da v luči njenih izjav, kot tudi izjav s strani Ursule von der Leyen, Macrona, Scholza in Várhelyija, nestrpno čaka na odgovor. Kot pravi, sam kot borec za Srbijo v Evropi  od leta 1989 dalje preprosto več ne ve, kaj odgovoriti ljudem, ko ga ti sprašujejo, kaj jim dela Evropska unija.

Kritik ne manjka
“Vloga Evropske unije pri spodkopavanju demokracije v Srbiji je ogromna,” je pod objavo komisarke, kjer ta govori o konstruktivnosti srečanja z Vučićem, zapisal eden od njenih sledilcev in EU očital, da je sama najbolj zaslužna za dolgoročni obstanek predsednika Vučića. “Tvoja izjava je sramotna v vseh pogledih.”

Med kritikami pa je, denimo, mogoče zaslediti zapise v smislu: “Človek bi lahko pomislil, da obstaja razlog, zakaj ste imeli konstruktiven sestanek z nekom, ki je terorist in kriminalec. Mogoče je čas za preiskavo vaše vloge pri vsem tem…”; “To je sramota.”; “Prosim, prenehajte pomagati ljudem v Srbiji, da si povrnejo dostojanstvo. To, da objaviš nekaj takega, pove, da ali nimaš pojma, kaj se v tej državi dogaja, ali pa da direktno pestuješ diktaturo. Sram te bodi EU!”; “Prosim prenehajte!!! Če nam ne želite pomagati, je v redu. A izgubili boste podporo še zadnjega človeka v Srbiji, ki je za EU.”

V luči poplave kritik se je kritično odzval tudi predsednik največje opozicijske stranke Janez Janša, ki sicer nikoli ni skrival nasprotovanja, da Marta Kos sploh postane slovenska komisarka. “Mogoče bo počasi celo ⁦Ursuli von der Leyen jasno, koga sta ⁦Milan in Zoran poslala v Bruselj za komisarko,” je slednji zapisal na družabnem omrežju X.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Velika fotoreportaža s petkovega shoda pred celjskim sodiščem

Senat celjskega sodišča je predsednika SDS Janeza Janšo in...

Kaj morate vedeti o veliki noči

Velika noč je najpomembnejši krščanski praznik, ker ta dan...

Gre pri zastrupitvi vode v Maximarketu za namerno sabotažo upokojencev?

V zadnjih dneh je javnost pretresla novica o fekalni...