“Gre za popolni totalitarni nadzor države nad gospodarstvom,” je predlog Zakona o izmenjavi elektronskih računov in drugih elektronskih dokumentov, komentiral politični analitik Mitja Iršič. Uvedba zakona bi prinesla spremembe, s katerimi bi država uvedla popoln nadzor nad poslovanjem poslovnih subjektov, med katerimi pa – začuda – ni najti dobaviteljev medicinske opreme, izpostavlja Iršič.
Predlog Zakona o izmenjavi elektronskih računov in drugih elektronskih dokumentov (ZIERDED), ki ureja izmenjavo elektronskih računov in posredovanje e-računov za davčne namene, je še v medresorskem usklajevanju. Zdi se, da bi vlada pod pretvezo “digitalizacije” rada uvedla popoln nadzor nad poslovnimi subjekti, kar spominja na delovanje omejevanje gospodarstva pod vladavino totalitarnega režima.
Poleg ostalih vsebin omenjeni zakon predvideva tudi Posredovanje e-računov davčnemu organu, kar pomeni, da bodo morali biti:
-
-
- vsi e-računi s strani pošiljatelja in prejemnika e-računa (oziroma pošiljateljevega ponudnika e-poti in prejemnikovega ponudnika e-poti) posredovani davčnemu organu v roku 8 dneh od posredovanja oz. prejema e-računa.
- E-račun se bo davčnemu organu posredoval v e-SLOG obliki.
- Če bo poslovni subjekt izdal e-račun, subjektu izven Slovenije ali od slednjega prejel račun, ki ni e-račun, mora zagotoviti posredovaje podatkov davčnemu organu v roku 8 dni od izdaje oz. prejema takšnega računa.
-
Za koga bo to veljalo?
To bo veljalo za vse subjekte, ki so vpisani v Poslovni register in za vse transakcije, ki jih opravljajo z drugimi subjekti, ki so vpisani v Poslovni register, kar torej zajema vsa podjetja in vse s.p.m kadar poslujejo med sabo, ne pa če poslujejo s tujino ali fizičnimi osebami. E-računi se bodo izmenjevali v standardnem e-slogu.
“Gre za popolni totalitarni nadzor države nad gospodarstvom. Razen uradnega lastništva se vračamo nazaj v centralno plansko gospodarstvo, kjer bo imela država popoln nadzor nad vsemi gospodarskimi subjekti in njihovimi medsebojnimi transakcijami,” je dejal Iršič in dodal, da pa je “zanimivo da so izvzeti dobavitelji medicinskih pripomočkov. Morda bi bilo treba Dušana Kebra ali Jašo Jenulla vprašat zakaj”.
Kar zbuja pozornost so tisti, za katere zakon ne bo veljal in sicer med drugim tudi dobavitelji medicinske opreme.
Slednje vzbuja pomisleke glede povezav med samim zakonom in tistim, ki so imeli kaj opraviti z domnevno spornimi nakupi medicinske opreme. Dušan Keber in pa njegov podpornik in aktivistični delavec Jaša Jenull namreč.
Nekdanji minister za zdravje in aktiven kritik trenutne zdravstvene politike, je bil v preteklosti vpleten v sporne nakupe medicinske opreme, kot je afera z operacijskimi mizami leta 2002. Zdaj je v ozadju iniciative Glas ljudstva, kjer se prikazuje kot borec za javno zdravstvo. V tem kontekstu se pojavljajo vprašanja o možnih povezavah med lobiji, ki dobavljajo medicinsko opremo, in vplivnimi posamezniki.
Poleg ostalega se ob vsem tem zbuja vprašanje, kako je to sploh skladno z EU zakonodajo in ali gre za kršenje pravil o poslovni skrivnosti. Na X se je odzval tudi izvršni direktor podjetja Datalab Tehnologije d.d. Andrej Mertelj, ki je zapisal, da “tako načrtno hočejo dobiti te podatke. Ene 2 leti nazaj je bila že diskusija o tem v prvem predlogu zakona o e-izmenjavi na GZS in so bili ti pomisleki že zelo jasno izpostavljeni. Lani je Srbija vpeljala tako poročanje v eSef kot mu pravijo in očitno je to opogumilo balkanske davkarije.”
T. B.