Olimpijske igre kot lakmusov test slovenske elite

Datum:

Olimpijske igre niso postregle le z aferami in športnimi dosežki naših športnih asov. Postregle so tudi s svojevrstnim lakmusovim testom. Kdo je “in”, kdo je “out”, kdo je moral temeljito premisliti o svojih pogledih in kdo le s težavo prenaša težo življenja na očeh javnosti. 

Vabilo olimpijskega komiteja so prejeli predsednik vlade Robert Golob, predsednica države Nataša Pirc Musar, predsednika koalicijskih strank Matjaž Han in Asta Vrečko, pa tudi ministra iz vrst svobodnjakov Klemen Boštjančič in Matej Arčon.

Nekdanji predsednik Levice Luka Mesec je prejel vabilo na paraolimpijske igre, saj je področje invalidov del njegovega resorja. Drugi ministri si vabila očitno niso zaslužili.

Zelo hitro je postalo jasno, da vabila ni prejela predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. To je težko sprejela. Za javnost je povedala: “Žal jaz nisem prejela vabila ne na olimpijske igre ne na otvoritev ali kakšen drug dogodek na igrah v Parizu. Žal mi je, ampak tako je.” Nekateri so prepričani, da je to še dodaten dokaz usihanja njene “zvezde”. Po notranjem strankarskem sporu so jo najprej sestrelili z mesta podpredsednice stranke, nekateri so pričakovali, da jo bodo tudi z mesta podpredsednice parlamenta.

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič (Vir: zajem zaslona, 24ur)

Kot je na olimpijske igre odpotoval soprog predsednice države, bi predvidoma morala odpotovati tudi premierjeva partnerka Tina Gaber, a se je na letališču obrnila. Ker je letalo v Pariz poletelo brez nje, so se razpasle govorice vseh vrst. V kabinetu predsednika vlade so se zavili v molk, incidenta tudi sama ni komentirala. Ko se je končno oglasila, je okarala javnost, razlogov za odsotnost še vedno ni navedla. Morala bi, saj so njeno neizkoriščeno letalsko karto v vrednosti 500 evrov plačali davkoplačevalci. Tako je zapisala: “Vsem škodoželjnim, prodanim, malim dušam, ki zadnji teden pišete ponižujoče objave o tem, zakaj se nisem udeležila olimpijskih iger, sporočam, da če bi vedeli pravi razlog, bi svoje nesramne kreacije zbrisali do zadnje besede.” Peter Jančič je v svojem članku špekuliral, da je Gabrova verjetno imela v mislih novinarsko hišo Dnevnik, kjer so ji tudi zastavili vprašanje, ali namerava vrniti potrošeni denar.

Predsednik vlade in njegova partnerka sta se po Golobovem povratku iz Pariza odpravila na morje. (Vir: X)

Nataša Pirc Musar je morala premisliti o svojih pogledih
Olimpijske igre so predsednico države očitno prisilile k vnovičnemu razmisleku o svojih pogledih. Brez težav jo je mogoče uvrstiti na tranzicijsko in progresivno levico, ki med drugim zagovarja “enakost” (ne zgolj enakopravnost) žensk. Incident z ženskega boksarskega turnirja je maksimo enakosti dodobra preizkusil. Predsednici sta po dvoboju Khelif : Carini preostali le dve možnosti – ali zavrže maksimo “enakosti” ali pa skuša znova opredeliti termin do neprepoznavnosti.

“Ni prav, absolutno ni prav. In to nima nobene zveze z enakostjo spolov. Absolutno nobene,” je zapisala v ihti. Nato je po premisleku izpostavila še: “Ženske in moški smo popolnoma enaki po miselnih sposobnostih, fizično pa si bomo vedno različni, zato v športnih panogah tudi tekmujemo v dveh različnih kategorijah, ker bi sicer imeli moški vsekakor prednost zaradi svojih fizičnih predispozicij. V konkretnem primeru se postavlja vprašanje, ali ima alžirska tekmovalka zaradi svojih telesnih predispozicij nesprejemljivo prednost. Takšna prednost pa nima povezave z enakostjo spolov in na to sem želela opozoriti.”

Predsednik OKS in nekdanji predsednik uprave Gorenja Franjo Bobinac (Vir: Eurosport, X)

Elite ne zanima slovenski šport
Predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Franjo Bobinac je potrdil, da dejanja govorijo glasneje od besed. Ko je slovenska rokometna reprezentanca igrala z nemško, si je ta raje ogledal prestižnejši teniški finale. Kot je zapisal Bojan Požar, ga je izdal športni televizijski kanal Eurosport, ki ga je posnel v družbi sina in katarskega vplivneža Nasserja Al-Khelaifija. “Lepo, lepo! Frajer gre na olimpijske igre kot predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije, namesto slovenskih rokometašev gleda tenis. J..e se njemu, sramu nima,” je razkritje komentiral politični analitik in komentator Miran Videtič.

Okroglo mizo o enakosti spolov je vodila nekdanja političarka Marta Kos. (Vir: OKS)

Na obrobju olimpijskih iger tudi Marta Kos
Olimpijske igre pa so omogočile tudi povratek Marte Kos. Ta je glasno izstopila iz Gibanja Svoboda, s čimer je hotela podpreti nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar, ki je skupaj z nekdanjim šefom policistov Boštjanom Lindavom premierja obtožila, da politično posega v delo policije. K izstopu je pripomogla tudi njena neuspešna kandidatura za predsednico države. Na olimpijskih igrah je vodila okroglo mizo o enakosti spolov v športu. Po dogajanju na ženskem boksarskem turnirju je le treba priznati, da OKS ni imel najboljšega “timinga”. Vodenje okrogle mize verjetno ne napoveduje povratka Kosove v javno življenje, vsaj ne pri svobodnjakih. Pred evropskimi volitvami naj bi zavrnila Golobovo vabilo k sodelovanju na kandidatni listi.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Ni konca: Štirje oropali trgovino in pretepli varnostnico

V petek so novomeške policiste poklicali iz prodajalne na...

[Video] Ukrajinci nad Moskvo z največjim napadom z droni doslej

Ukrajina je sinoči nad Moskvo in zahodnim delom Rusije...

Breznik od Goloba zahteva pismo von der Leynove

Včeraj sta se na temo fiaska iskanja slovenskega kandidata...

Dr. Bregant: Cesar je gol!

Na posvetu o zdravstvu v Državnem svetu RS je...