Portal Domovina ekskluzivno poroča, da izbrani zaposleni na RTVS po izvedbi “depolitizacije” bajno bogatijo. Njihove plače so navkljub zanikrnemu finančnemu stanju javnega servisa in mizerni gledanosti močno poskočile. Ne gre za nikakršno reševanje javne TV, ampak za nagrajevanje “pridnih” kruhoborcev, ki so javno TV spremenili v provladno trobilo. Portal je nedavno sicer že poročal o “umazanih skrivnostih” javne hiše.
Javna hiša RTV resnično postaja “informacijski bordel”, kjer se medijsko prostitucijo v korist vlade Roberta Goloba nagrajuje z uglednimi pozicijami in bajnim dvigom plač. Čakamo samo še na dvig RTV-prispevka in situacija bo popolna. Razmere pa dejansko kažejo na to, da bi bilo ob gospodarnem ravnanju z javnim denarjem le-tega več kot dovolj. Spomnimo na preveliko število zaposlenih (preko 2200), na dejstvo, da mnogi na delovnih mestih spijo in da v službo nekateri sploh ne hodijo ali pa posnamejo le po eno oddajo na mesec.
Denar namesto za upokojence v žepe političnih aktivistov
V tej luči dodaten dvig plač izbranim prvorazrednežem vzbuja še večji bes davkoplačevalcev, ki komaj shajajo iz meseca v mesec. In temu se je treba odločno upreti, tako kot je to na Kolodvorski nedavno storil Pavel Rupar s skupino upokojencev, ki so s strani Golobove vlade še posebej zanemarjena skupina državljanov. Spomnimo še, da mnogi med nami storitve RTV Slovenija ne koristijo ali pa spadajo v kategorijo tistih, ki so do neplačevanja RTV-prispevka vsaj deloma upravičeni (več tukaj).

Dokumentacija, ki so jo pridobili na Domovini, dokazuje, da so se nekateri na javnem servisu izvrstno okoristili. Vodstvo zavoda je nekaterim izbrancem dvignilo plače za bajnih 22 plačnih razredov! S tem je uprava seveda povzročila nove nerazumne stroške, kljub temu da RTV-ju primanjkuje denarja. Do dviga so prišli pretežno upravičeni izbranci iz informativnega TV programa. Spomnimo, da je Golobova vlada javni TV nedavno namenila dodatnih 15 milijonov evrov javnega denarja!
Nagrada za tiste, ki so pod prejšnjim vodstvom pridno protestirali?!
Hkrati pa bi imeli tudi znatni dvig RTV prispevka! Po navedbah zaposlenih na RTV naj bili primorani znatno krčiti program javnega medija, zniževati plače in odpuščati zaposlene. Za večino od preko 2200 zaposlenih so plače sicer ostale nespremenjene. Izstopajo pa povišice tistih, ki so pod prejšnjim vodstvom pridno protestirali pred RTV Slovenija in podprli Goloba pri njegovi “depolitizaciji”, ki je javno dokončno pretvorila v državno TV. Med nagrajenimi je denimo Kaja Jakopič. Poznamo jo kot spletno novinarko in eno od voditeljic upora proti tedanjemu odgovornemu uredniku Igorju Pirkoviču.

Zagovarja stališča, ki so blizu Levici
Bila je tudi ena vidnejših bork proti Janezu Janši. Napredovala je za rekordnih 22 plačnih razredov, v 60. plačni razred. Čez noč se je njena plača povišala za neverjetnih 2.276 evrov bruto. Spomnimo, da je bila v času stavke spletna MMC eden osrednjih komunikacijskih kanalov in da so jo aktivisti dejansko uzurpirali. Prav tako ji kritiki očitajo, da je v svojih prispevkih zastopala skrajno proruska stališča o vojni v Ukrajini. Na leto bo RTV imel samo z novo plačo Kaje Jakopič za 27.312 evrov dodatnih stroškov. Je zagovornica stališč, ki so blizu Levici.
Horvatova na mesec posname eno oddajo, dvig plače pa za 1.134 evrov!
Nagrajen je bil tudi Zvezdan Martić, ki je iz 45. plačnega razreda napredoval v 61. plačni razred. Po drugi strani pa je Martić kot prvi na svojem položaju odpustil množico zaposlenih oziroma jim znižal plače. Nagrajena je bila tudi direktorica TV Slovenija Ksenija Horvat. Bila je ena vodilnih, ki je podpirala “depolitizacijo” RTVS, njena plača pa je bila že pred tem zelo visoka, mesečno je posnela le en intervju v dolžini 50 minut. Na POP TV so potrdili, da njihovi novinarji za tak pogovor rabijo 16 ur dela, zanjo pa je bila to delovna obveznost za cel mesec.

Povišica navkljub rekordno nizki gledanosti RTVS
Najprej je imela 45. plačni razred, sedaj pa pristala v 60. plačnem razredu! v denarju to pomeni napredovanje za 1.134 evrov! Sama je sicer občutno znižala plače nekaterim zaposlenim in jih nezakonito pošiljala na čakanje, jim prepovedala vstop v RTV, nekatere pa tudi nezakonito odpustila. Pod njenim vodenjem oddaje na RTVS beležijo rekordno nizko gledanost. Spomnimo, da si je Horvatova za edinega svetovalca izbrala neizkušenega Roka Smoleja – prijatelja aktivistke Nike Kovač. Zaslovela je tudi po spolni aferi z nekdanjim direktorjem TV Slovenija Janezom Lombergarjem (prvi “sveder” RTV in lombiranje).
Smolej je napredoval v 53. plačni razred in si zvišal plačo za 1.063 evrov. Horvatova pa naj bi s Kovačevo tudi zasebno prijateljevala. Z “depolitizacijo” so se dvignile plače še nekaterim drugim aktivistom: Robertu Pajku (iz 37. plačnega razreda so mu povišali plačo v 51. plačni razred), Andreju Trčku (čez noč iz 40. plačnega razreda je napredoval v 59. plačni razred in pridobil za dobrih 2000 evrov višjo plačo; na leto bo RTV imel samo s plačo Andreja Trčka za 24.000 evrov dodatnih stroškov) in še en član uprave RTVS Franci Pavšer (iz 42. v 59. plačni razred).

Nagrajena je bila tudi aktivistična Polona Fijavž. Spomnimo, da so po prisilnem odstopu Jadranke Rebernik, odgovorne urednice informativnega programa, politični aktivisti na njen položaj imenovali Fijavževo. Gre za osebo, ki je nazorsko zelo blizu Levici (napredovala je za 10 plačnih razredov oziroma v 58. plačni razred; pridobila je za 1.628 evrov višjo plačo oziroma plačo v višini 4.483 evrov). Odstavila in zamenjala je številne urednike, TV voditelje in novinarje, ki so bili označeni kot “janšisti”.
Po drugi strani pa je na vidna uredniška mesta nastavljala politične aktiviste. Na nekatera najvišja uredniška mesta je nezakonito postavila celo ljudi s srednješolsko izobrazbo, kot so Gregor Drnovšek, Jan Novak ali Vesna Pfeiffer. Še drugi RTV-jevci, katerih plače so se dvignile: Marta Razboršek, Elen Batista Štader, Igor E. Bergant, Ladika Dejan, Manica Janežič Ambrožič, Eugenija Carl, Tanja Starič, Saša Kranjc, Katarina Veselič Golob, Jelena Ašičić, Jasmina Jamnik, Adrijan Bakić, Petra Marc in Rok Šuligoj.

Domen Mezeg