“Ker gre za eksistencialni problem intelektualnih elit, lociranih predvsem v evropskih metropolah okoli univerz in javnih institucij, je pričakovati zaostrovanje retorike, ki bo desnico trdno vezala na fašizem in nacizem. V slabšem scenariju pa ni izključeno niti nasilje,” opozarja strokovnjak za marketing in komentator Andrej Drapal.
Včeraj je v prvem krogu volitev zmagala Marine Le Pen in njen Nacionalni zbor. Slovenski mediji so enozvočno poročali o zmagi “skrajne desnice”. Ko je Viktor Orban v Evropskem parlamentu oblikoval novo združenje političnih strank, so pisali, da je Orban predstavil “novo skrajno desno evropsko politično zavezništvo”.
Preberite še: Za slovenske medije levih skrajnežev ni, desni skrajnež pa je vsak – desno od sredine
Skrajno je že dolgo oznaka za čisto vse kar je desno od centra, oz. po novem kar desno od levice, za nekatere pa celo desno od Levice. Po drugi strani pa v medijih o skrajni levici ni prav pogosto slišati. Da se je globalni medijski in družbeni narativ v zadnjih letih močno nagnil na levo, je z grafom nazorno pokazal tudi lastnik omrežja X Elon Musk.

Posledica vsiljevanja multikulturalizma
Za mnenje smo vprašali tržnika in menedžerja Andreja Drapala: “Vzpon desnice po Evropi je predvidljiva posledica vsiljevanja multikulturalizma in zanikovanja kulturne identitete ki povezuje evropske narode. Nosilci zanikanja evropske identitete so Evropska komisija in večina evropskih političnih elit.
Multikulturalizmu, v ovco preoblečenemu volku, so nasedle tudi nekatere “desne” stranke na čelu z elito EPP. Volka, ki zagotavlja vire financiranja za intelektualne elite Evrope, so najprej prepoznali kmetje s kmečkimi upori zadnjega leta. Zadnjih nekaj volitev, najbolj izpostavljene so seveda zadnje v Franciji, so znak, da so nevarnost politično identificirali tudi mnogi volivci.
Ker gre za eksistencialni problem intelektualnih elit, lociranih predvsem v evropskih metropolah okoli univerz in javnih institucij, je pričakovati zaostrovanje retorike, ki bo desnico trdno vezala na fašizem in nacizem. V slabšem scenariju pa ni izključeno niti nasilje.”
Domen Mezeg