Nekaj dni pred evropskimi volitvami je Robert Golob z Levico vred lansiral novo obljubo, da bodo za gradnjo novih stanovanj namenili milijardo evrov. Ljudje seveda pričakujejo uresničene obljube, zato se jim je zdelo priročno, da si pripišejo zasluge kar za na novo zgrajena stanovanja v Kopru. To je nov nivo bizarnosti slovenske vlade, kako so brez kakršnega koli zadržka javno povedali, da so za to zaslužni oni, čeprav razen rezanja otvoritvenega traku niso storili ničesar za odprtje novih najemnih stanovanj v Kopru.
V Kopru so včeraj slovesno odprli prva dva stolpiča v soseski Nova Dolinska. 91 javnih najemnih stanovanj je s pomočjo sredstev iz načrta za okrevanje in odpornost zgradil Stanovanjski sklad RS, ki bo do konca septembra izbral najemnike. Poudariti je potrebno so bile pogodbe sklenjene 1. marca 2022 in med Javnim stanovanjskim skladom mestne občine Koper in Stanovanjskim skladom republike Slovenije, kar je bilo še v času vlade Janeza Janše, saj je vlada Roberta Goloba nastopila šele 1. junija 2022.
Projekt državnega stanovanjskega sklada je vreden 18,6 milijona evrov. Od tega je 8,5 milijona nepovratnih sredstev iz nacionalnega načrta za okrevanje in odpornost. Zaradi tega in ugodnega kredita Razvojne banke Sveta Evrope bodo najemnine lahko neprofitne, je povedal direktor sklada Črtomir Remec.
Kako bizarno je nastopil Simon Maljevac
Včerajšnji dan je označil za pomemben, kar vsekakor je, a ne po njihovi zaslugi. “Odprli smo 91 novih javnih najemnih stanovanj v Kopru, v občini kjer javnih najemnih stanovanj zelo primanjkuje. Vstop v 2,5-sobno stanovanje v novem bloku. Stanovanje je lepo, sončno, blizu morja s prelepo teraso.”
“Vlade so v obdobju 2015-2022 za gradnjo javnih najemnih stanovanj namenile manj kot 14 milijonov. To je dejansko manj kot je znašal strošek gradnje enega bloka, katerega smo odprli danes”, je povedal minister Simon Maljevac kar je laž, za katero bi moral odgovarjati. Saj je takšno zavajanje javnosti, da so oni zaslužni za otvoritev stanovanj je nedopustno.
Odprli smo 91 novih javnih najemnih stanovanj v Novi Dolinski v Kopru.#stanovanja #solidarnaprihodnost #levica #koper pic.twitter.com/rQ783f99KG
— Levica (@strankalevica) June 19, 2024
Ostre kritike poznavalcev
Mnogi so to kitenje s tujim perjem zaznali, odzivi pa so zelo kritični: “”Ko govorimo o kitenju s tujim perjem je dobro vedeti, da je izvajalec VG5 za naselje Nova Dolinska Koper (166 stanovanj!) pogodbo s stanovanjskim skladom podpisal 8. marca 2022, Golobova vlada pa je mandat nastopila 1. junija 2022. Maljevec se torej širokousti o svojih načrtih in obtožuje prejšnje vlade, da niso nič storile iz Janševih stanovanj, medtem ko sam ni zgradil še niti enega”, je zapisal Tomaž Štih.
Spet drugi se sprašujejo kje so ostala stanovanja, za katere je bila podpisana pogodba v času Janševe vlade?
Po pogodbi iz leta 22, katero je podpisala vlada JJ, naj bi bilo zgrajenih 166 stanovanj. Kje je 75 stanovanj? @strankalevica https://t.co/hecpHo6Xdx pic.twitter.com/oZqadLg8mE
— Boris Vagaja (@vagaja_boris) June 20, 2024
A.G.