Levičarska frakcija ogroža tudi varnost državljanov Italije

Datum:

12 prebežnikov iz Bangladeša in Egipta, ki so jih v sredo prepeljali v novi italijanski sprejemni center v Albaniji, se mora vrniti v Italijo. Tako so odločili sodniki v Rimu. A sodstvo ni v centru medijske pozornosti le zaradi te odločitve. Duhove buri tudi elektronsko sporočilo, ki ga je namestnik tožilca poslal svojim kolegom. V njem je med drugim zapisal, da je Georgia Meloni bolj nevarna od Berlusconija.

Levičarska frakcija in domnevno pomanjkanje integritete sodstva ne ogrožata varnosti državljanov le pri nas. Podobno se dogaja tudi v sosednji Italiji, na kar kaže novica o elektronskem sporočilu, ki ga je svojim kolegom poslal nadzorni sodnik Marco Patarnello, vidni predstavnik demokratske pravosodne struje. O vladi Georgie Meloni je med drugim zapisal: “To je treba popraviti.” Izmenjava je vključevala predstavnike demokratičnega sodstva in ANM (Associazione Nazionale Magistrati).

“Nedvomno napad na pristojnost ni bil še nikoli tako močan, morda niti v Berlusconijevem času ne. Vsekakor pa je danes veliko bolj nevaren in zahrbten iz več razlogov. Najprej zato, ker proti Meloni ni sodne preiskave in zato ne deluje zaradi osebnih interesov, temveč zaradi političnih vizij in je zaradi tega veliko močnejša, je zapisano v sporočilu, ki je prišlo do širšega kroga italijanskega sodstva. Določa tudi, da se pravosodje ne sme ukvarjati s “politično opozicijo”. Napisal ga je namestnik tožilca Marco Patarnello, trenutno nadzorni sodnik na nadzornem sodišča v Rimu in član področja Democratic Magistracy.

Vodilni član demokratskega sodstva
Patarnello je bil rojen leta 1962 v Bariju v Apuliji in je bil leta 2011 namestnik generalnega sekretarja CSM, vrhovnega pravosodnega sveta. Položaj, ki je zaradi načina podeljevanja sprožil kar nekaj polemik v strokovnih krogih. Za to vlogo naj bi se potegovala dva: Patarnello in Claudio Galoppi. Slednji je bil po poročanju Italiaoggi bolj kompetenten, a je odločitev na koncu vseeno padla na Patarnella; razlog za to naj bi bilo tiho soglasje med različnimi strujami samoupravnega organa sodnikov.

Foto: zajem zaslona

Odločitev je potrdila Silvia Albano, nekdanja predsednica kazenskega senata in zagovornica številnih bitk za zaščito pravic osumljencev in obtožencev, kateri so večkrat očitali, da deluje promigrantsko. Sodniki so odločitev utemeljili z nedavno sodbo Sodišča Evropske unije. Rim je namreč pred kratkim seznam varnih držav, kjer naj bi bili vrnjeni prebežniki varni pred pregonom, mučenjem ali diskriminacijo, razširil, a vendarle na njem ostajajo države, ki niso v celoti varne. Sodišče EU-ja je nedavno odločilo, da je mogoče kot varno opredeliti le celo državo. To pomeni, da 12 od skupno 16 prebežnikov iz Bangladeša in Egipta, ki so jih ta teden prepeljali v Albanijo, ne izpolnjuje meril za pridržanje v Albaniji v skladu s sporazumom med Rimom in Tirano. Dvanajsterico bodo zdaj morali prepeljati v Italijo.

Podpredsednik vlade in zunanji minister Antonio Tajani je v odzivu na odločitev poudaril, da sodniki ne bi smeli ovirati dela vlade. “Vajen sem spoštovati odločitve sodne oblasti, vendar želim, da se spoštujejo tudi odločitve izvršilne in zakonodajne oblasti, saj demokracija temelji na delitvi oblasti,” je novinarjem dejal Tajani. Bratje Italije premierke Giorgie Meloni so kritični, češ da so sodniki spolitizirani, ker so odločili, da izvorni državi prebežnikov nista varni. Kot je stranka zapisala na družbenem omrežju X, je zaradi tega nemogoče vračati nezakonite prebežnike.

A.H.

Sorodno

Zadnji prispevki

V soboto bo po različnih krajih po Sloveniji potekal Pohod za domovino

V soboto, 21. junija, z začetkom ob 9. uri...

[Poslanska vprašanja] Golob bi iskal mirne rešitve in dialog z Romi

Predsednik vlade v Državnem zboru odgovarja na poslanska vprašanja....

Še en kandidat brez podpore koalicije za vodenje Banke Slovenije

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je začela nov...