Bližajo se volitve v Združenih državah Amerike, boj za predsedniško mesto pa se zaostruje. Temu so priča tudi zadnji dogodki, kot je atentat na republikanskega kandidata Donalda Trumpa, sedaj še izstop trenutnega ameriškega predsednika ter demokratskega kandidata Joeja Bidna iz kampanje za ponovno izvolitev. Ali je bil izstop pričakovan, kdo pravzaprav vodi Bidnovo administracijo, kdo ga bo zamenjal, smo vprašali dva nekdanja slovenska veleposlanika v ZDA dr. Ernesta Petriča in specialista mednarodnih odnosov Toneta Kajzerja.
Da so trenutno družbene razmere v ZDA zelo zaskrbljujoče, poudarja prvi slovenski veleposlanik v svetovni velesili dr. Ernest Petrič. Meni, da tudi za Slovenijo ni vseeno, kdo jo vodi, ter dodaja, da so ZDA trenutno zelo razdvojene, kar je je še posebej zaskrbljujoče, ker gre za silo, ki ima pomembno vlogo pri urejanju zadev v svetu.
Petrič pravi, da je bil izstop ameriškega predsednika Joeja Bidna iz kampanje za ponovno izvolitev pričakovan. “Pričakoval sem njegov izstop in sem bil mnenja tistih, ki so rekli, da je le vprašanje časa. On je ravnal tako, kot je bilo prav.” Prav tako meni diplomat Tone Kajzer, ki pravi, da se je več kot očitno zdravstveno stanje aktualnega predsednika poslabševalo in po prvem soočenju je bilo več ali manj jasno, da nekdanjega predsednika Donalda Trumpa ne bo mogel premagati.
Kdo pravzaprav vodi Bidnovo administracijo?
Vse glasnejši so namigi, da ker Biden ni kos vodenju države, iz ozadja administracijo vodijo drugi. Pri tem Petrič pravi, da je bil ameriški predsednik zadnje čase res pod “vplivi vsemogočih tendenc znotraj demokratskega establišmenta in stvarem ni več bil kos”. Sicer pa je dejal, da ima Biden nekaj dobrih sodelavcev, kot je Antony Blinken pa tudi nekateri drugi. “Ko sem bil jaz veleposlanik v Washingtonu, je bil Biden zelo naklonjen Sloveniji, eden redkih ameriških senatorjev, takrat je bil član odbora za mednarodne zadeve in ga je zanimalo tudi balkansko vprašanje,” o pozitivnih izkušnjah s trenutnim predsednikom pove Petrič.

Kdo bo demokratski kandidat na volitvah? “Upam, da ne bo kandidirala“
Biden je sicer kot kandidatko podprl podpredsednico ZDA Kamalo Harris, ki je potrdila, da se namerava potegovati za predsedniško nominacijo stranke. “Upam, da ne bo kandidirala,” pravi Petrič. “Kot podpredsednica je ostala popolnoma anonimna, moji prijatelji v Ameriki, ki so še na položajih, imajo prav tako skromno mnenje o njej. Ni vseeno, tudi za nas, kdo vodi državo,” dodaja in hkrati opozarja, da to nima nobene povezave s tem, ker je ženska, temveč, da temu položaju ni dorasla. “Zanimivo pa bo videti, za koga se bodo demokrati odločili.”
Kajzer pravi, da v demokratskem taboru vse kaže na paniko. “Daleč je od tega, da bi bili poenoteni okoli enega kandidata oziroma ene kandidatke, ki naj bi vstopil oziroma vstopila v predvolilno tekmo.” Kar pa potrjuje tudi dejstvo, da Kamale (še vedno) ni podprl nekdanji predsednik in tesni Bidnov sodelavec Barack Obama. Ocenjuje, da Harris ne bo kandidatka, saj se je sedaj dejansko začel proces izbora Bidnovega naslednika. “Lahko seveda pričakujemo odločitev kmalu, najverjetneje tudi na podlagi meritev javnega mnenja kdo bi sploh lahko na volitvah premagal Trumpa.

Petrič o družbenih razmerah v ZDA meni in se boji, da bo po volitvah še bolj razdvojena ter da jo čaka kriza, ki zajema od apetitov drugih velesil (primer Ukrajina) do velikih problemov na vidiku (primer Tajvan). Tudi Kajzer meni, so in bodo razmere v ZDA negotove vse do jesenskih volitev, ki pa bodo izjemno odločilno zaznamovale prihodnost tako ZDA kot sveta. “Slovenija je partnerska in zavezniška država ZDA zato je v našem interesu, da poglabljamo partnerstvo in zavezništvo z ZDA ne glede na to kdo je predsednik saj naj povezujejo skupne vrednote”, dodaja.
“V času, ki prihaja, bi bilo dobro imeti predsednika ZDA z močno osebnostjo, ki bi prispeval tudi k temu, da bi se ta država začela otresati te res globoke razdvojenosti,” pa je zaključil Petrič.
A. G.