Logarjevi Demokrati prestreljeni z levičarji in oportunisti

Datum:

Konec oktobra smo na našem portalu razkrili vsebino Kučanovega in Golobičevega scenarija razgraditve Gibanja Svoboda in preprečitve desnosredinske razvojne vlade. Skladno z njim želijo na vsak način doseči, da bi glasovi Gibanja Svoboda prešli na stranko Vesna in/ali “nov obraz” Vladimirja Prebiliča, čim več glasov SDS pa na stranko Anžeta Logarja. Prav zato se marsikdo sprašuje, ali je Logarjev primer le navaden “levi” projekt novih obrazov. 

Na sobotnem ustanovnem kongresu stranke Demokrati je bil za predsednika stranke pričakovano izvoljen poslanec Anže Logar. Gre za nekdanjega vidnega člana stranke SDS, ki je bil stranki zvest 25 let. Prav omenjeno ozadje mogoča, da gre Logar za razliko od “navadnih novih obrazov” v nabor glasov na desnem polu. “Je to del sabotaže, ker vedo, da bo desnica na volitvah premočno zmagala?” je vprašanje, ki si ga v zadnjem času marsikdo zastavlja.

Prejšnji mesec smo bili priča zaporednim Tarčam na temo referendumu o jedrski elektrarni v Krškem, ki so ga na vsak način skušali predstaviti kot novo korupcijsko zgodbo, v katero so vpleteni tako levi kot desni, predvsem pa Gibanje Svoboda in SDS. V zvezi s tem so v studio povabili Logarja in Prebiliča, da bi jima s tem pričeli namenjati pozornost slovenske javnosti in “pumpati” njuno priljubljenost.

Logar je v svojem nagovoru izpostavil, da je napočil čas za sodelovanje in veliko programsko koalicijo. Po njegovih besedah potrebujemo državo, ki jo “sestavljajo močne institucije, ki jim ljudje zaupajo”. Kot poroča STA, je ta ob tem “sposobnost prilagajanja, zmagovalno miselnost, pa tudi pomen močnega in konkurenčnega gospodarstva”, prav tako pa se je zavezal k temu, da gospodarstvo ne bo deležno “niti enega novega davka”. “Svoboda, odgovornost, trajnost, uspeh, učinkovitost in podjetnost, solidarnost, sorazmernost, subsidiarnost, pravičnost, ljubezen do države in njene kulture”, je izpostavil kot vrednote, na katerih bo temeljilo delovanje Demokratov.

Predsednik stranke Demokrati Anže Logar (Foto: STA)

V stranki prav tako “zavračajo ideološki ekstremizem in totalitarna politična prepričanja” in si želijo čisto okolje. Menijo, da mora država poskrbeti za delujoče javno zdravstvo, uspešne mednarodne odnose, zavzemajo se za “družino, digitalizacijo, izboljšanje gospodarskega okolja, infrastrukturne politike in mobilnosti, učinkovito in kakovostno šolsko okolje, krepitev kmetijstva in lokalno pridelane varne hrane, socialno in pravno državo, razvoj lokalne samouprave”. Še posebej varnost – gospodarska, prehranska, energetska, intelektualna in osebna – se zdi Logarju zelo pomembna. “Slovenija mora za vsako ceno ostati varna država, ključni partner pri tem je policija, ki ji moramo zagotoviti ustrezno materialno in kadrovsko podporo,” je izpostavil in dodal, da se politika ne sme vmešavati v delo policije. Meni, da mora Slovenija zamejiti nezakonite migracije, tisti migranti, ki pri nas ostajajo zakonito, se morajo integrirati.

Stranka, ki se zavzema za boj proti korupciji, na mesto članice sveta postavila osebo, ki ji sodijo zaradi goljufije, povezane z evropskimi sredstvi
“Mojo politično pot je zaznamovala komisija o ugotavljanju zlorab v bančnem sistemu. Korupcija je grožnja naši prihodnosti. Rdeča nit naslednjega mandata mora biti boj proti korupciji,” je še posebej izpostavil Logar. Prav zato se poraja vprašanje o odločitvi, da bo članica sveta stranke Demokrati postala Suzi Kvas, dolgoletna direktorica JZ SOCIO Celje, ki ji sodijo zaradi suma sodelovanja pri goljufiji na račun Evropske unije.

Gre za zadevo, ki se nanaša na leto 2017, ko je prvoobtožena direktorica družbe Griffin Tanja Čajavec podala prijavo za izvedbo projektov socialne aktivacije. Kot je po navedbah Dela izpostavila evropska tožilka Tanja Frank Eler, je bilo v prijavi navedlo kar nekaj neresničnih okoliščin. Kvasovo so obtožili pomoči v zadevi, saj je šlo za projektno partnerstvo. Kot je mogoče prebrati, naj bi s tem nastala skupna škoda v višini 647.000 evrov, “od tega je 80 odstotkov iz evropskih virov, 20 odstotkov pa iz državnega proračuna”. Dvojici grozi do osem let zapora. Kvasova se je zaradi dogajanja na sodišču morala posloviti od vodenja javnega zavoda, ki je bil ustanovljen z namenom pomoči posameznikom in družini ter za opravljanje ostalih socialno varstvenih storitev”. Je pa slednja sedaj v svetu novonastale stranke našla svoje mesto. Trenutno je zaposlena na mestu generalne sekretarke Socialne zbornice Slovenije.

Foto: Posnetek zaslona strani OnaVE

V zvezi s Kvasovo je dolgoletni novinar Bojan Požar opozoril, da “med poznavalci slovi tudi po tem, da se pogosto priključuje novim obrazom in ‘skriva’ pod dobrodelnostjo”. “Suzi Kvas je nekdanja dolgoletna vidna članica stranke LDS, bila je podpredsednica lokalnega odbora LDS v Celju in znana kot del tako imenovane ‘celjske naveze’ Slavka Gabra”, je še izpostavil. Sicer pa je njeno ime mogoče zaslediti tudi na spletni strani slovenskega feminističnega združenja OnaVe, katerega soustanoviteljici sta Nataša Pirc Musar in Marta Kos.

Poleg nekdanje članice LDS se je v strankinih organih našel prostor za nekdanjega ministra za digitalno preobrazbo Marka Borisa Andrijaniča, nekdanjega ministra za pravosodje Senka Pličaniča, državnega svetnika Leopolda Pogačarja, nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje Tadeja Ostrca v času Golobove vlade. Slednji je želel postati direktor ZZZS, vendar ni prejel zadostne podpore članov odbora, zaradi česar so pristojni ponovili postopek javnega razpisa za generalnega direktorja ZZZS. Vsa imena si je mogoče ogledati spodaj.

Image

Pristopil tudi svobodnjak
V izvršilnem odboru stranke sta se pričakovano znašli poslanka Eva Irgl in nekdanja evropska poslanka Romana Jordan. Ne manjkata niti podjetnika Mirko Požar in Primož Novak. Slednji se je sicer leta 2022 pridružil stranki Gibanje Svoboda in je deloval kot predsednik sveta četrtne skupnosti Rožnik. V svojem nedavnem zapisu na Facebooku je Novak sporočil, da se je po “temeljitem premisleku odločil za drugo pot”. Vladi očita, da “nima posluha” za težave, s katerimi se soočajo mala in velika podjetja.

Foto: FB

Kot je mogoče videti, v organih le ni toliko kadra SDS, kot si je morda kdo mislil. Da na kongresu ne bo nekdanjega poslanca SDS Dejana Kaloha sicer ne čudi – z Logarjem sta se namreč zapletla v nesporazum v navezavi na podpredsedniško mesto. Nedvomno pa bo zanimivo opazovati, kdo vse se bo do volitev nagnetel okrog Logarja in kandidiral za poslanski sedež. Tudi to bo namreč pokazalo, v katero smer bodo Demokrati šli. Posamezniki, kot je denimo Jernej Pikalo, so namreč že “dali vedeti”, da niso naklonjeni sodelovanju v vladi, ki bi jo vodil Janša, s tem pa tudi to, da je obljuba sodelovanja z vsemi le ena od floskul.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Anketa: Koalicijske stranke padajo, Levica pod pragom – vlada pa Janši

Levica se ne bi uvrstila v državni zbor, vlado...

Več ljudi umrlo v vnovičnem ruskem napadu na Kijev

Rusija je ponoči izvedla nov napad na ukrajinsko prestolnico....

Novih ameriških napadov na Iran za zdaj ne bo

Različni viri blizu Beli Hiši in Pentagonu potrjujejo, da...