Alenka Jeraj : “Moj svet je majhen. A za ljudi, ki jih imam rada, je veliko prostora.”

Datum:

Alenka Jeraj že od nastanka Društva Fran Govekar, ki šteje več kot 120 članic oz. članov, njegova članica in predsednica. Društvo se imenuje po znanem slovenskem pisatelju Franu Govekarju, sodobniku Ivana Cankarja. Moja sogovornica pa se že, odkar pomni, ukvarja tudi s pesnikovanjem, saj je izdala dve pesniški zbirki. Najin pogovor pa je tekel tudi o njenem ljubiteljskem ukvarjanju z režiranjem gledaliških del. Pa še o kulturi na Slovenskem.

Zakaj ste prejšnje Kulturno umetniško društvo Ig poimenovali po Franu Govekarju, slovenskem pisatelju?
Fran Govekar se je rodil 9. decembra 1871 na Igu pri Ljubljani kot sin znanega učitelja in pedagoškega delavca Franceta Govekarja. Ta je bil za Ig zelo pomemben, saj je ustanovil bralno društvo, pa tudi gasilsko društvo. Fran je po maturi leta 1892 odšel na Dunaj študirat medicino. Tam je urejal študentski list Vesna, ob katerem so se zbirali slovenski visokošolci na Dunaju, ter vodil literarno društvo. Na Dunaju se je osebno seznanil z nekaterimi pisatelji in si pridobil široko razgledanost na literarnem področju. V dunajskem obdobju je napisal tudi svoje najbolj znano in najznačilnejše delo, roman V krvi, ki pripoveduje o dvoličnosti in nemoralnosti takratnega slovenskega meščanstva. Velja za najpomembnejše slovensko naturalistično delo. Roman je sprva naletel na odobravanje, potem na zavrnitev, končno pa ga je literarna zgodovina uvrstila med najpomembnejša dela slovenskega romanopisja. Zaradi povedanega smo kulturno umetniško društvo poimenovali po njem in v letu 2012 smo praznovali 20. obletnico delovanja.

O življenju in delu Frana Govekarja ste v društvu, ki ga vodiš, pripravili tudi veliko razstavo.
V sodelovanju z njegovimi sorodniki, predvsem z njegovim vnukom Bogdanom Kilarjem, smo zbrali gradiva in dokumente ter pripravili razstavo o življenju in delu Frana Govekarja. Razstava je bila na ogled na Igu, v Knjižnici Prežihov Voranc, na Turjaku, v Mestni hiši v Ljubljani …

Izdali smo tudi dve spominski razglednici s podobo Frana Govekarja in v Govekarjevem letu pripravili likovni natečaj, katerega rezultat je bilo sedem Govekarjevih portretov, ki danes krasijo Knjižnico Ig, OŠ Ig, Občino Ig in še nekatere druge ustanove. Decembra 2007 smo na nekdanjo šolo na Igu, kjer so živeli Govekarjevi, namestili spominsko ploščo. V letu 2008 smo v knjižnici Osnovne šole Ig, v sodelovanju s šolo uredili Govekarjev kotiček. Od leta 2009 je vsak mesec v Igu Govekarjev večer, na katerem predstavljamo različne avtorje, besedila in dela Frana Govekarja, razstavljamo slike naših slikark in slikarjev …

Z občinsko nagrajenko, slikarko Zdenko Vinšek na akademiji ob občinskem prazniku

Kdaj so začele nastajati tvoje prve pesmi? Kakšen je tvoj odnos do poezije?
Poezijo pišem, odkar pomnim. Prve moje pesmi so bile objavljene v šolskem glasilu Osnovne šole Ig. Poezijo imam zelo rada in pri urah slovenščine sem se vedno prepirala z učiteljicami, ki so na vsak način zahtevale, da ob branju pesmi občutimo, kar je občutil pesnik, da one že vedo, kaj je želel povedati …

Celoten intervju si lahko ogledate na strani portal-os.si.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Javnomnenjska anketa] SDS se obeta visoka zmaga na evropskih volitvah

Podpora vladi Roberta Goloba še naprej pada. Po zadnji...

Nad nekdanjega ministra poslali policijo!

Danes zjutraj sta policistki obiskali nekdanjega ministra za kulturo...

27. april – dan, ko so komunisti paktirali z nacisti in razklali slovenski narod

27. aprila je državni praznik. Imenujejo ga dan boja...

Amerika šokirana: Razmere na kampusih ušle izpod nadzora

V zadnjih dneh vse bolj kaže, da so razmere...