
Foto: Freepik
Podobno kot v vsej državi je prebivalstvo tudi v občini Ribnica od leta 2011 pretežno starejše, takšne trende pa je mogoče pričakovati tudi v prihodnje. Hkrati se bo zmanjševalo število šoloobveznih otrok. To pomeni, da bo morala občina v prihodnje vse več pozornosti posvečati zagotavljanju oskrbe za starejše, je pokazala analiza demografskih sprememb v občini.
Analizo trenutne demografske slike in simulacijo prihodnjih gibanj na področju demografije je občina naročila, da bi lažje načrtovala potrebe v vrtcih, šolah, zagotavljanju stanovanj in oskrbi starejših.
Analiza, ki jo je opravil Urbanistični inštitut RS, je pokazala, da je bila demografska slika v občini v zadnjih letih ugodna, saj je bil naravni prirast prebivalstva od leta 2013 do 2019 pozitiven. Hkrati je bil pozitiven tudi selitveni prirast. Tako je število prebivalcev od leta 2011 v občini zraslo za 3,6 odstotka (z 9333 na 9864).
Negativen prirast vse do leta 2045
Simulacije prihodnjega gibanja števila prebivalstva v občini kažejo, da bo naravni prirast do leta 2045 v povprečju negativen. Glede na to bi se moralo število prebivalstva v Ribnici v prihodnjih letih zmanjševati, kar pa se ne bo zgodilo po zaslugi novih selitev v občino. Če se bo zdajšnji trend priseljevanja v občino nadaljeval, se bo namreč število prebivalcev v občini do leta 2032 povečalo za 285, do leta 2045 pa za 382, kaže simulacija.
Bo pa v Ribnici upadlo število šoloobveznih otrok, in sicer do leta 2032 za 1,4 odstotka in do leta 2045 za skoraj 17 odstotkov.
Andrej Žitnik