Vlada sprejela začasni ukrep: Nošenje maske obvezno v vseh zaprtih javnih prostorih, izjema so le izobraževalne ustanove

Datum:

Zaradi poslabšane epidemiološke slike je vlada sprejela odlok, da je obvezna nošnja maske v vseh zaprtih javnih prostorih, razen kjer je lahko zagotovljena zadostna varnostna razdalja. Ta odločitev ne velja za vzgojno – izobraževalne in za športne dejavnosti, saj bi v tem primeru morali otroci nositi maske ves čas, tudi med poukom. Omejitve zbiranja na javnih mestih še vedno veljajo, prav tako pa omejitve veljajo tudi  za zasebna srečanja. 

Vlada je po današnji seji sprejela odlok, ki narekuje obvezno umivanje in razkuževanje rok ter nošenje mask v vseh zaprtih javnih prostorih, prav tako tudi v javnem prometu. Odločitev ne velja za vzgojno-izobraževalne zavode in športno ter rekreativno dejavnost, za katero se glede uporabe zaščitnih mask še naprej uporabljajo priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Če šole ne bi bile izvzete, bi namreč morali tudi otroci v razredih nositi maske, kar pa zaenkrat ni predvideno, je pojasnil vladni govorec Jelko Kacin.

Kacin je še povedal, da maska ni obvezna v primerih, kjer je lahko zagotovljena primerna razdalja.“Če je pisarna, kjer delata dva, v javnem prostoru dovolj velika, potem maska ni obvezna, še posebej če je omogočeno prezračevanje,” je obrazložil. Po njegovih besedah so še naprej v veljavi tudi trenutne veljavne omejitve glede zbiranja ljudi na javnih krajih in mestih. Strokovna komisija je poudaril, da omenjene omejitve veljajo tudi za vsa zasebna zbiranja.

Na novinarski konferenci je spregovorila predstojnica na infekcijski kliniki v UKC Ljubljana Tatjana Lejko Zupanc. “Od 4. marca smo se naučili marsikaj,” je poudarila. Najprej v javnosti maske niso bile odobravane, a se je izkazalo, da so maske bile učinkovita zaščita proti prenosi bolezni covid-19. “Vsi si želimo normalnega življenja zato sta nošenje maske in  fizična razdalja kot zelo učinkoviti v času epidemije,” je še povedala v izjavi za javnost. To zavedanje pa je ključno, saj prihajajo časi, ko ne bo mogoče več ločiti ali gre za Covid, ali gre za gripo. zato je še toliko bolj pomembno, da poskušamo predvsem ranljive zavarovati okužbe.

Strokovna direktorica Klinike za infekcijske bolezni in infekcijska stanja Tatjana Lejko Zupanc (Foto: STA)

Hospitalizarani aktivni starostniki so trenutno najbolj v nevarnosti. Povprečna starost hospitaliziranih bolnikov pa je 63 let. Težava se najbolj pojavlja pri tistih, ki so sicer že preboleli Covid-19. Pri njih prihaja do težav z dihanjem, zato že imajo v mislih rehibalitacijski center za bolnike, ki so že preboleli Covid-19, kot so to že storili v Veliki Britaniji.

https://twitter.com/GovorecCOVID19/status/1301495823428182018?s=20

Tudi današnji podatki kažejo, da smo bili pri zamejevanju vnosa okužb iz tujine uspešni. Ob upoštevanju, da se epidemiološka slika v večini evropskih držav, tudi v naši neposredni soseščini, ponovno slabša, je po njegovih besedah to spodbudno in pomeni, da se virus ponovno širi predvsem z lokalnimi prenosi. Pri tem je Kacin opozoril, da precejšnje število posameznikov pri katerih so potrdili okužbo, ne želijo razkriti podatkov, kje so se z virusom okužili, zato je še enkrat pozval k upoštevanju ukrepov samozaščite.

Sara Kovač

Sorodno

Zadnji prispevki

Pozivi k odstopu pravne diletantke Urške Klakočar Zupančič

"Pozivam Urško Klakočar Zupančič, da odstopi. Zakaj? Ker mi...

Ddr. Jaklič poudarja, da je opravljal le dejavnosti, ki mu jih dovoljuje zakon

Potem ko se je Mladina razpisala o obstoju popoldanskega...

[Video] Človek, ki se je zažgal med Trumpovim sojenjem, umrl

Moški, ki se je v petek zažgal pred sodiščem,...

Kitajska kopiči moč v strukturah Organizacije združenih narodov

Preteklo sredo so na zaslišanju na ameriškem kongresu varnostni...