“To ni samo kristjanofobija, ampak je to fobija do vsakega, ki razmišlja drugače, ki razmišlja ali deluje zunaj tega vzorca ene ogromne manjšine,” v zvezi s sobotnim skrunjenjem ljubljanske stolnice izpostavlja publicist, analitik, profesor in prodekan Evropske akademije znanosti in umetnosti dr. Boštjan M. Turk.
Tekom neprijavljenega protesta v Ljubljani ob mednarodnem dnevu žena, ki se ga je udeležilo nekaj več kot 50 udeležencev, so policisti obravnavali tudi sume uradno pregonljivih kaznivih dejanj. Storilci so v pročelje dveh objektov vrgli balone z barvo in tako povzročili škodo na dveh objektih. Enega od njih je predstavljala ljubljanska stolnica. Protesta so se udeležili vidni člani Levice in razni nevladniki.
Zore obsoja vsako versko nestrpnost in kristjanofobijo
Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore je v luči dogajanja izpostavil, da je veselje ob zmagi kolesarja Pogačarja in zlatih kolajnah skakalcev dinastije Prevc zasenčil objestni napad na našo stolnico in škofijo. “Obsojam uničevanje naše skupne kulturne dediščine ter vsako versko nestrpnost in kristjanofobijo,” je navedel kritično in dodal, da organe pregona poziva, da poiščejo storilca in ga kaznujejo. Vse pa vabi k medsebojnemu spoštovanju.

V zvezi z dogodkom smo se pogovarjali z dr. Boštjanom M. Turkom, ki je povedal, da lahko z največjo verjetnostjo napove, da tega, ki je skrunil pročelje stolnice, ne bodo nikoli našli. “Če bi skrunil pročelje Metelkove ali pa skrunil pročelje, kjer imata sedež Mirovni inštitut ali Inštitut 8. marec, bi ga takoj odkrili, in če ne bi bil pravi človek, bi bil kaznovan,” je izpostavil in dodal, da ni težko odkriti, kdo čečka, kdo skruni pročelje, kdo skruni javne površine v Ljubljani. Preprosto zato, ker si je treba samo pogledati ulico zdravstvenega doma za študente in filozofske fakultete. Prav tako je mogoče po njegovih besedah na tleh avtobusne postaje pred študentskim domom, kjer ustavlja avtobus, ki vozi v živalski vrt, videti, da na tleh za špricanje uporabljajo model, iz katerega izrežejo črke. “Tako da se vidi, da je to neke vrste tiskarska delavnica oziroma organizirano početje. Treba bi bilo pogledati vzorec barve na stolnici, in če se vzorci barve ujemajo, bi s tem policija prišla do prve sledi. Ampak to se seveda ne bo zgodilo, ker živimo v državi, ki je popoln unikum znotraj Evropske unije. Zato, ker enim je dovoljeno vse, drugim je pa dovoljeno, da vse potrpijo in vse prenesejo,” je pojasnil.
V zvezi s sobotnim dogajanjem poudarja, da tu ne gre samo za kristjanofobijo. “Tukaj je seveda kristjanofobija, ampak je to tudi fobija do vsakega, ki razmišlja drugače, ki razmišlja ali deluje zunaj tega vzorca ene ogromne manjšine,” pojasnjuje. Večina študentov na univerzi je po njegovih besedah nevtralnih. “Prepričan sem, da 99,9 odstotka študentov univerze ali mladih ljudi, ki so najverjetnejši osumljenci za takšno dejanje, sploh niso kristjanofobični,” izpostavlja in dodaja, da gre za izredno manjšino, ki je politično zastopana v stranki Levica. Ob tem je omenil dolgoletnega poslanca Levice Miho Kordiša, ki ima stanovanje v Ljubljani, čeprav do Škofje Loke sploh ni daleč. “Eno veliko vprašanje je, ali je on do tega stanovanja sploh upravičen. Nenazadnje bi ga lahko prepustil kakšni mladi mamici študentki ali pa študentom, ki pa tega privilegija, da bi bili poslanci in imeli stanovanje na razpolago, seveda nimajo.”
Turk pojasnjuje, da se tukaj odpirajo globlji problemi slovenske družbe. “Začenši seveda z institucijami, ki ne reagirajo, začenši z institucijami, kot sta dom za študente ali pa filozofska fakulteta, ki so do tega tolerantni, in začenši s policijo, ki seveda nikoli ne odkrije pravih osumljencev oziroma deluje absolutno selekcionirano, kar je v temeljnem nasprotju s poslanstvom policije in sodne veje oblasti,” izpostavlja in dodaja, da je to vprašanje, ki daleč presega stolnico in daleč presega to, kar se je tam zgodilo. Nihče ne ustavi tega nasilja, te izrecne manjšine, kjer gre po njegovi oceni za 15 do 20 ljudi, ki terorizirajo celotno Ljubljano, celotno univerzo, ki v imenu neke Palestine, glede katere v zvezi z geslom “From the river to the sea” niti ne vedo, za katero reko in morje gre. Tako je bilo po njegovih besedah vsaj ugotovljeno.
Tega ne sankcionirajo, tega ne sankcionira univerza. Univerza ne reče, da ni prostor, kjer bi se ukvarjali z zunanje- in notranjepolitičnimi temami, ampak je prostor študija, prostor izmenjave znanstvenih in pedagoških stališč na najvišji ravni. Opozarja, da deli univerze celo odkrito koketirajo s politiko. “Potem se to dogaja in vprašanje, kje se ustavi. Tako se začne s čečkanjem pročelij, konča pa z iznakaženjem ljudi. Te primere imamo iz zgodovine nacizma, zgodovine fašizma in zgodovine komunizma.” Ker pristojni organi ne reagirajo, se lahko po njegovih besedah naslednjič dogodi, da se bo nekomu kaj storilo, duhovniku ali komu, ki bo razmišljal drugače kot na ves glas kričeča absolutna manjšina v Ljubljani.

Posnetki na družabnih omrežjih kažejo, da se je konkretnega shoda, na katerem je bilo mogoče slišati vzklike “klerofašizem na grmado”, udeležila tudi poslanka Nataša Sukič. Glede na izrečena sovražna gesla, jo lahko neposredno povežemo s sovražnimi dejanji zoper dogodke, ki so sledili. Sukičeva ni javno niti na naša novinarska vprašanja obsodila dejanj napada na katoliško cerkev.
Sovražni govor pa to. 🍸pic.twitter.com/qFJgTgBkaV
— Tist, ki mu Spirit ni dal dnarja. ᕕ(¬ ͜ ¬)ᕗ. (@AlesLebar) March 10, 2025
Ž. N.